İlk harç

İlk harç

       DİYARBAKIR'da bir pazar... Kente beş kilometre uzaklıktaki Seyrantepe, bir bayram yeri gibi süslenmiş. Öğrenciler okul giysileriyle ilerde çok amaçlı eğitim kampusüne dönüşecek tören alanında Milliyet Güzel Sanatlar Lisesi'nin yapımı için start verilmesini bekliyorlar.
       Birazdan temel atılacak...
       Dört ay önce 11 Mayıs'ta "Haydi Güneydoğu'ya" kampanyasını buradan başlatmıştık. Milliyet Gazetesi'nin yazıişleri kadrosu, yani bizim deyimimizle mutfağı, Türkiye'nin en saygın yazar çizerleriyle birlikte Diyarbakır'dan bir yolculuğa çıkmıştı. Bu yolculuk yıllardır silahların gölgesinde, terörün etkisi altında, sadece güvenlik denilince akla gelen, şiddetten bunalmış, nice kayıplar, şehitler vermiş insanlarımıza ve salt bölgeye değil tüm Türkiye'ye "Artık bir şeyler değişiyor, Doğu'nun Güneydoğu'nun makus talihi yeniliyor. Yatırımlar hızlanıyor ve topyekün bir eğitim seferberliği başlatılıyor" mesajını vermek anlamına geliyordu. Güvenlik güçleri, silahlı kuvvetleriyle, polisiyle, askeriyle üzerine düşeni yapmış, sıra sivil inisiyatif kullanılmasına gelmişti.
       Milliyet'in "Haydi Güneydoğu'ya" kampanyası bu duyarlılığın harekete geçirilmesi için bir vesile oldu. Normalleşmenin önünde psikolojik bir duvar vardı, o yıkıldı.
       Artık, yaraların sarılması zamanıdır.
       Ülkenin yöneticilerine, aydınlarına sesleniyoruz; gelin bu tarihi fırsatı kaçırmayalım ve uzaktan seyretmeyelim.
       Biz, Milliyet olarak aylardır bu gelişimi yerinde saptamaya çalışıyoruz. Sadece Diyarbakır'ı değil, Şanlıurfa'yı, Siirt'i, Batman'ı, Mardin'i, Şırnak'ı, Van'ı, Hakkari'yi dolaştık.
       Yöre insanının yanı sıra illerin, ilçelerin yöneticileri bize sorunlarını aktardılar. Eğitimden işsizliğe, göçten sosyal ve siyasi sıkıntılara kadar pek çok alanda mesajlar aldık, bunları yazdık, çizdik ve bir düşünce platformu oluşturarak takipçisi olduk.
       Milliyet Gazetesi "Basında Güven"in yanı sıra "Türkiye'yi dert edinen" yayın politikasıyla; ki biz buna dava gazeteciliği diyoruz, pek çok kuruluşu harekete geçirdi. İşadamları, bürokratlar, partiler, sivil toplum örgütleri bölgeye akın etti. GAP adeta yeniden keşfedildi.
       Bizi en çok sevindiren olay da Sezen Aksu başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının gösterdikleri duyarlılıktı; "Şark'ı Söylüyoruz" konserleriyle tüm gelirleri dün temeli atılan lisenin yapımında kullanılmak üzere eğitim seferberliğine katıldılar.
       Milliyet önderliğinde, okurlarımızın ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın katkılarıyla inşa edilecek Güzel Sanatlar Lisesi dileriz bir an önce hizmete girer ve 21. yüzyılın genç kuşakları daha iyi eğitim alarak, Türkiye'nin çağdaş, demokratik, aydınlık geleceğine imza atarlar.
       Bu düşüncelerimizi dünkü temel atma töreninde kürsüden de ifade ettik.
       Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Başbakan Mesut Yılmaz, hükümet üyeleri Cavit Kavak, Yalım Erez, Salih Yıldırım da Diyarbakır'daydılar.
       Projenin gerçekleştirilmesinde Vali Nafiz Kayalı'nın büyük emeği geçti.
       Vali ayrıca Cumhurbaşkanı Demirel'den bir de fen lisesi sözü aldı.
       Süleyman Bey ise "artık bizde bu kampanyaya dahil olduk" diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
       Diyarbakır dün bir dizi açılış, temel atma töreni ve yeni yatırımlara ev sahipliği yaptı. Pazar günü olmasına karşın kentte büyük canlılık vardı. Yeni açılan Dedeman Oteli kente hareket getirmiş.
       Ancak eğitim seferberliği ve istihdamı geliştirici projelerin yanı sıra halkın kazanılması için bu okullarda okuyacak çocukların kendi kültürlerine yabancılaşmaması gerekiyor. Ülkeyi yönetenler biraz daha cesur adım atabilseler, Kürt kimliği ve dili, ayrılıkçı akımların propaganda silahı olmaktan çıkarılabilir!..
       Biz gazeteciyiz, "siyaset üretmek" Türkiye'yi yönetenlerin işi. "Haydi Güneydoğu'ya" demeye, söz verilip de yarım bırakılan icraatların takibi açısından devam edeceğiz. Bu ülke hepimizin ve Türkiye'de iyi şeyler de oluyor. Diyarbakır'da bunu gördük.


Yazara E-Posta: d.sazak@milliyet.com.tr