İpanemalı kızın şarkısı

İpanemalı kızın şarkısı


       Plajdaki sokak cafesinde oturan genç diplomatın aklını çelen kız, Latin müziğinin efsane isimlerinden Vinigius de Moraes'e ilham kaynağı olarak 1960'lara damgasını vuran Brezilya klasiği parçayı yaratıyor.
       İpanemalı kızın şarkısı, 40 yıldır dillerden düşmüyor:
     "Genç ve güzel kız / İpanema'da yürüyor / Ve o geçtiğinde / Plajda herkes iç geçiriyor / Ah ah, ne güzel kız..."
       Şarkı 1962'de yazılmış, 14 yaşındaki Heloise Pinheino'da sonraki yıllarda mankenliği seçerek Vinigius de Moraes kadar ünlemiş ama şarkının cazibesi İpanema plajını günümüzün Rio'sunun en önemli merkezine dönüştürmüş. 40 yıl sonra bugün artık İpanemalı kızı şarkısının bestelendiği barı bulmak olanaksız. Vahşi Batı'daki "altına hücum" gibi İpanema plajına göç geçmişin kendi halindeki sahilini ikinci Cobacobana haline getirmiş. Zor da olsa biraz ararsanız Moraes'in adının verildiği bir caddede serinletici birkaç yudumla Latin ezgilerinin keyfine varabilirsiniz.
       Rio de Janeiro'da bir pazar günü plaja açılan sokaklarda yürürken tanıdık bir müzikle durduk.
       Tarkan çalıyordu.
       Oynama, şıkıdım şıkıdım!
       Brezilya'da oynak bir şarkıyla yerinde duran insana rastlamak ne mümkün! Müzik başlayınca herkes 6 - 7 şiddetinde sallanıyor.
       Samba, yoksulluğun ilacı... Futbol da!
       Türkiye denince Tarkan kadar tanınan başka bir isim de Taffarel oluyor.
       1980'lerdeki askeri rejimler ve günümüzün IMF patentli enflasyonla mücadele programları dışında Brezilya ile ortak nokta yakalamak zor. Onlar da kişi başına 3 bin dolarlık ortalama gelir ve sınıflar arasındaki büyük uçurumla baş etmeye, ekonomik zorlukları aşmaya çalışıyor. IMF durmadan yeni reçeteler yazsa da geride kalan onca devalüasyona karşın Brezilya para birimi realin değeri bir türlü korunamıyor. Yine de yüzde bin beş yüz enflasyondan günümüzün dolar karşısında 1.70'lerde tutulan reali çok değerli sayılıyor.
       Brezilya ekonomisinden söz ederken küresel rekabetin gazoz boyutuna da değinmeliyiz.
       Geçen yıl uluslararası piyasalara da taşınan Cola savaşında Brezilya'nın ulusal meşrubatı Guanara'nın gücünü Amazon efsanelerinden alıyor olması ilginç. Yerel halkın inancına göre ilk Guanara bitkisi, iki sevgilinin yıldırım düşmesi sonucu can verdiği noktada yeşermiş. Zaten, Amazon ormanlarında bir tur rehberiyle yol almanın en önemli zorluğu da efsane dinleme engelini aşmak oluyor. Ürkütücü cangılın Çamlıca fidanlığından farkı da burada. 5 dakikada bir hangi ağacın hangi gizemli işleve sahip olduğunu dinlemekten yoruluyorsunuz. Örneğin, maden suyu ağacıyla cep telefonu işlevi gören iletişim ağacı arasındaki farkı ormanda kaybolmadıkça çıkarmanız güç. Guanara bitkisinin gizemi de verdiği enerjide ve erotizmde aranıyor. Rio'da karnaval zamanı bulunmuyorsanız Guanara yerine Cola'yı tercih etmekle fazla bir şey kaybetmeyeceksiniz. Yolunuz Brezilya'ya düşerse tropik iklimde en iyi serinletici olan Canınha'yı mutlaka deneyin.
       Vinigius Moraes'in eski plaklarını bulun.
       Şarkıdaki İpenamalı kıza için!
       İyi pazarlar... Salıya kadar yol molası vereceğiz. Türkiye'nin gündeminde buluşmak üzere.Yazara E-Posta: d.sazak@milliyet.com.tr