Kabine ve 29 Ekim

Kabine ve 29 Ekim

Derya SAZAK

MİLLİYET'in, Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda, koalisyon liderlerinin Türkiye'nin bugünü ve yarınlarına dönük görüşlerini dinledik.
Ankara Temsilcimiz Fikret Bila'nın daveti başladığında, Bakanlar Kurulu toplantısı yeni dağılmıştı. Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı İsmet Sezgin, DTP lideri Hüsamettin Cindoruk, Devlet Bakanları Eyüp Aşık, Hüsamettin Özkan, Cavit Kavak ve Rıfat Serdaroğlu, Milliyet yazarlarıyla gündemdeki siyasal konuları konuştular.
Dünya borsalarındaki çöküş ve Alman Dışişleri Bakanı Kinkel'in Genelkurmay Başkanı Karadayı'ya ilettiği mesaj nedeniyle, kabinenin ilgisi dış politikaya endekslenmişti.
Söyleşi boyunca Avrupa Birliği'ne dönük beklentiler öne çıktı.
Alman Dışişleri Bakanı Kinkel'in Lüksemburg'daki çıkışına rağmen, Başbakan Yılmaz, Kohl'le yaptığı görüşmedeki iyimserliğini koruyor. Son dakikaya kadar (Aralık zirvesi) AB üyeliğine umutla asılacaklar.
Ecevit, Kinkel'in Karadayı'ya ilettiği, "sözlerim yanlış anlaşıldı" mesajını yorumlarken, gülerek "Kinkel'in beyanının doğrusu da yanlış" diye takılmayı ihmal etmiyordu. DSP lideri, Kıbrıs'a tek taraflı olarak AB yolunun açılması halinde Kuzey'in de "Ada devlet" statüsüyle Türkiye'ye bağlanacağını açık - seçik ifade ediyor.
Yunanistan'la ilişkiler Girit Zirvesi'nde ele alınacak.
Mesut Bey, Simitis'le "başbaşa" yapacağı görüşmenin şimdilik "gündemsiz" olduğunu, ancak Kıbrıs ve Ege'deki sıcak gelişmelerin kaçınılmaz olarak masaya geleceğini söyledi.
Yunanistan'ın Girit Zirvesi'yle eş zamanlı olarak askeri tatbikat programlaması yeni bir gerilim unsuru olarak görülüyor. Ecevit bu kışkırtmaların "kontrollü bir savaş" planını bile içerebileceği görüşünde. S - 300 füzelerini de, Türkiye'nin KKTC'yi koruma kararlılığı karşısında bir savunma stratejisi olarak yorumluyor.
Görünen o ki, Ege'de sular daha da ısınacak.
Hükümet, Atina'nın tansiyonu yükseltme çabasını, AB'nin Türkiye'nin üyeliğine "rezerv" koydurma taktiğinin de sonucu sayıyor.
Yunanistan'ın Kardak'ı Lahey Adalet Divanı'na götürme girişimleri de, Avrupa Birliği'nin Ankara'ya yönelik koşullarından birisi haline gelmiş.
Almanya açısından ise asıl sorunun, "serbest dolaşım" olduğu açık. Kohl, Yılmaz'a "yarın üye olsanız, 10 milyon Türk gelir. Almanya'yı yönetemeyiz" demiş.
Yılmaz, Almanya engelini aşmaya çalışırken, ABD kartını da elinde tutuyor.
İsmet Paşa'nın 1960'lardaki tarihi çıkışı, (yeni bir dünya kurulur, biz de yerimizi alırız) bu defa, Avrupa'ya karşı Amerika tercihi olarak gündeme gelebilir.
Clinton - Yılmaz buluşması, AB için Aralık'taki karar günlerinin hemen ertesine rastlasa da tarihi önemdedir.
İç politikaya gelince...
Ortaklar, "uyum" içinde çalıştıklarını her fırsatta gösteriyorlar. Uyumun en büyük göstergesi, Bülent Bey ile Yılmaz'ın sigaraya olan düşkünlükleri. Kabine, "duman altı" olmuş! Sigara tutkunu liderlere karşı "anti - Tekel" cephesinin ise iki güçlü temsilcisi var: Eyüp Aşık ve Hüsamettin Özkan.
Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Özkan, alkolden de uzak duruyor, Aşık ise kendi içmemekle birlikte 8 yıla en büyük kaynak olan Tekel ürünlerinin satışını teşvik ediyor. Güneş Taner'in purosu ise bu konuda başlıbaşına kaynak.
Konuşmalar sırasında, Taner ve Çelebi'nin kulakları da epey çınlatıldı. New York Borsası'ndaki düşüş, dışardaki bakanlara bağlanırken, Cindoruk, "dönseler de enflasyonu da düşürseler" diye takıldı.
Espri yağmuruna, bir ara Yılmaz da katıldı. Ne zaman Susurluk açılsa, "Lüksemburg mu, Susurluk mu?" diye topu taca atıyordu. Söz spora gelince, İsmet Sezgin, "Beşiktaş'ı Batı Çalışma Grubu mu çalıştıracakmış?" sorusuna, eski bir spor bakanı olarak yanıt verdi:
"Beşiktaş'ın başarılarıyla gurur duyuyoruz."
Son söz Gökova'ya ilişkin.
Başbakan, kamuoyundan anlayış bekliyor. Diyor ki, "Anayol hükümetinde santralı çalıştırmama kararını biz almıştık. Denizli, Aydın ve Ege yöresi ayağa kalktı. 100 milyon dolar harcayarak arıtma tesislerinin temelini atıyoruz. Endişeniz olmasın, çevreyi en iyi şekilde koruyacağız."
Koalisyon liderlerini 29 Ekim'in coşkusuyla uğurladık.
Nice bayramlara...

Yazara EmailD.Sazak@milliyet.com.tr