Karşıyakalı işçiler

Cem Karaca’nın ‘Tamirci Çırağı’ şarkısı Karşıyaka Belediyesi’nin işten çıkardığı 276 işçi nedeniyle DİSK Başkanı Süleyman Çelebi’nin dilinde.
1970’lerin protest şarkısında varlıklı bir kadına âşık olan tamirci çırağını ustası sınıfsal gerçeğe döndürür:
“Ustam geldi sırtıma vurdu, unut dedi romanları... İşçisin sen, işçi kal, giy dedi tulumları...”
Çelebi, şarkı sözlerindeki dramı günümüze uyarlamış:
“İzmir Karşıyaka ilçesinin (ve belediyenin) bölünmesi üzerine işten çıkarılan 276 Kent A.Ş. işçisinin 145 gündür yaşadığı dram bundan hiç de farklı değil. Tek fark, giymek istemelerine karşın, tulumlarının üzerlerinden çıkarılmasıdır!.. İşçisin sen, işsiz kal, deniyor.
İzmir’i İzmir yapan, yosun kokan denizi ve denizden esen rüzgârıdır. Bir de, eski deyimle, İzmir proletaryasıdır.
İşte bu işçilerden 276’sı sorgusuz sualsiz ve tam bir vefasızlık örneği sergilenerek işlerinden çıkarılmışlardır.
Tamirci Çırağı’nda bahsedilen ‘roman’, Kent A.Ş. işçisi için CHP’nin 2009 ‘Yerel Seçim Pusulası’ndan başka bir şey değildir. CHP, İzmirlilere, ‘Emeğe, örgütlenmeye, sendikal haklara saygılı belediyecilik’ sözü vermiştir:
Karşıyaka Belediyesi’ni kazanan ve hemen ardından 276 işçiyi “Sorumluluk alanlarım daraldı, gelirim düştü” diyerek kapıya bırakan fakat bir başka taşeronla anlaşıp 330 yeni işçiyi işe alan CHP’li Belediye Başkanı’nın bu ilkelerden ‘bağımsız olduğu’ varsayılabilir mi?..
Oysa Karşıyaka Belediyesi’nin hemen yanı başındaki CHP’li Konak Belediyesi de ikiye bölünerek Karabağlar Belediyesi kurulmuş ve seçim sonucunda her iki CHP’li belediye, Konak Belediyesi’nin şirketlerini de kapsayacak bir biçimde personeli kendi ihtiyaçları çerçevesinde paylaştırmışlardır. Bu da bir örnektir. CHP Yerel Seçim Pusulası’nın 13. sayfasında, yerel yönetimlerin ‘önce insan’ anlayışıyla, keyfilikten uzak, kararlı ve dürüst yönetim ilkeleri’nden bahsedilmektedir.
Anlaşılan, Karşıyaka Belediye Başkanı için ‘önce insan’ sloganı, ‘önce bazı insanlar’ şeklinde algılanmaktadır.
İnsanı, insanca yaşamı hedefine koyan, emeği temel değer sayan bir anlayıştan dönüş nasıl izah edilebilir?
1 Mayıs’ta işten çıkarılan Kent A.Ş. işçileri Ankara’ya yürüyorlar.
Karşıyakalı işçiler dün Salihli’deydiler. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de yanlarında.
İzmir’de Büyükşehir CHP’de, Karşıyaka’da. Bayramda bu insanları işsiz bırakmak sosyal demokrat bir partiye yakışmıyor. Dileğimiz, işçiler Ankara’ya ulaşmadan CHP lideri Deniz Baykal’ın soruna bir çözüm bulmasıdır.
CHP, ‘önce insan’ diyorsa gereğini yapmalıdır. 276 işçiyi sokağa atmak, “İşçisin sen, işsiz kal” demek Cem Karaca’nın anısına da saygısızlıktır.
Sol belediyecilik bu mudur?!