Kartallar yüksek uçar

Kartallar yüksek uçar


       Beşiktaş, nicedir böyle zafer kazanmamıştı.
       Nouma'nın topu kale çizgisini geçince tereddütsüz santraya yönelen yardımcı hakemin ardından "belki golü vermez" diye koşturan Barcelonalı futbolcuların hali maçın en dramatik görüntüsüydü.
       İspanyol devi Barça'yı Karakartallar İnönü'de fena parçaladılar!
       Beşiktaş'ı sezon ortasında bırakarak Real Madrid'e giden eski çalıştırıcı Toshack bile "Koca Barcelona çaresiz kaldı" diye yorum yapmış.
       Galli teknik adam haklı; Şampiyonlar Ligi'nde en güçlü gruba düşen Beşiktaş'ın 4 - 1'lik Milan yenilgisinden sonra Barcelona'yı 3 - 0 yenmesi (aradaki Fenerbahçe galibiyetini saymıyoruz!) büyük başarıdır.
       50 milyon dolarlık BJK, 500 milyon dolarlık Barcelona'yı devirdi.
       Rivaldo, Kluvert gibi trilyonluk ayaklar sahaya çivilendi.
       Beşiktaş'ın gençleri fırtına gibiydi; Gaziantep'ten gelen İbrahim, altyapıdan yetişen Nihat, golcü Ahmet Dursun, kaptanlığı Şifo'dan devralan Tayfur, Ümit, gelecekte çok şey beklenen Antalyalı Fazlı 2000'lerin "rüya takımı"nın aslarıydı.
       Yabancıları unutmayalım:
       Kaleci Shorunmu mükemmel oynadı. Alman Münch korner atmaktan yorulmadı. Karhan Barcelona forvetini kilitledi.
       Ve mucizenin kulübedeki adı:
       Scala...
       İtalyan çalıştırıcı sayesinde Beşiktaş'a güven geldi; Scala tercihi nedeniyle Serdar Bilgili ve Beşiktaş yönetimini de kutlamak gerekiyor.
       Yığınakta yapılan hata savaşı kaybettirir.
       Beşiktaş 1994 - 95 sezonundaki Türkiye Ligi şampiyonluğundan beş yıl sonra nihayet doğru bir seçim yaptı. Kariyeri olan, disiplinli ve kararlı buna karşılık, gösterişten uzak, gerçekçi bir teknik direktörle Beşiktaş geleceği "inşa" ediyor.
       Scala, transferin hemen ardından zamanında Türkiye'ye geldi, "Ağustosböceği gibi ötmek yerine yazı karınca gibi çalışarak" geçirdi. Şampiyonlar ligi ön eleme maçlarını kazanarak "çıtayı yükseltti".
     
Beşiktaş ligdeki şampiyonluk iddiasının yanı sıra artık Avrupa'da da kanat çırpıyor. Üstelik en güçlü kulüplerle eşleştiği grupta üçer puanlı dört takımdan biri olarak mücadele ediyor.
       Kartallar yüksek uçar.
       Galatasaray'ın başarılarından yorulan futbolseverlere Beşiktaş yeni bir heyecan ve zevk verdi. Rutinin dışına çıktılar. Tarih yazdılar.
       Sırada Leeds United maçı var.
       Barcelona zaferinin arkasının geleceğine inanıyoruz.
       Ne mutlu Beşiktaşlıyım diyene...


Yazara E-Posta: dsazak@milliyet.com.tr