Kıyak paket

Kıyak paket


       Af başta olmak üzere "Anayasa değişikliği" içeren konularda Meclis'in desteğini arayan hükümetin Fazilet Partisi ile başlattığı "Erbakan pazarlığı" başkent kulislerini ısındırdı.
       Temas trafiğini yönlendiren isim, her zamanki gibi Hüsamettin Özkan.
       Liderler zirvesinden sonra Kutan'a giden Özkan, Çankaya turları sırasında yarım kalmış paketi, yeniden fırına sürüyor.
       Anımsanacaktır:
       Demirel'in görev süresinin uzatılması için gündeme getirilen 5 artı 5 formülünün Meclis'ten geçmeyeceği anlaşılınca, "kapalı kapılar ardında" yeni bir paket hazırlanmıştı. Anayasa'nın 101, 69 ve 86'ncı maddelerinde düzenleme öngören teklifin etik yönden sakatlanmasına "kıyak emeklilik" bölümü yetti.
       FP'nin muhafazakar kanadına verilen "Erbakan rüşveti" ise yenilikçilerin Demirel karşıtlığı nedeniyle 69'uncu madde pazarlığında mutlu sona ulaşmadı.
       Hükümet şimdi "reformlara destek" adı altında eski defterleri yeniden açıyor.
       Erbakan pazarlığı dışında olasıdır ki; pakete son anda emekli milletvekillerinin "temsil tazminatı" da eklenecek.
       Önce af, ardından kıyak emeklilik! Buna "ahlaksız teklif" denmez mi?
       5 artı 5 ayıbı da piyasaya sürülüyor.
       Bu kez hedef, Ahmet Necdet Sezer'in görev süresini kısaltmak! Türkiye'nin öncelikli sorunları dururken, Çankaya'yı gündeme getirmenin nedenini kestirmek güç değil. Sezer'den pişmanlık duyuluyor; çünkü halkın yüzde 80'inin desteğini sağlamış bir Cumhurbaşkanı, liderleri rahatsız ediyor.
       Sezer, kendisini seçenlerin "kuklası" olsaydı; herhalde süresinin uzatılması önerilirdi.
       Şimdi "intikam yasası"yla, Sezer dönemi erken sonlandırılmak isteniyor. Egebank rezaleti ortadayken sergilenen "aile bağları" göz yaşartıcıdır!
       Affa gelince...
       Eski bir başbakanın düşüncelerinden ötürü hapse gönderilmesinin Türkiye'nin ayıbı olacağını defalarca yazdık. Erbakan kurtarılmalı ama "örtülü" pazarlıkların aracı haline getirilerek değil... Hükümet, "kişiye özel" arayışlara girerken, rüşvet niteliğindeki adımlardan kaçınmalıdır.
       Fazilet'le kurulan Özkan - Kutan köprüsünün MHP'yi rahatsız ettiği gözleniyor. "Kürtçe TV"de ANAP'a soğuk bakan Bahçeli yönetiminin DSP'nin son girişimlerinden hoşlandığı söylenemez.
       Ancak af, MHP'nin de "yumuşak karnı". Adalet Bakanlığı'nın ceza indirimi seçeneğinden Haluk Kırcı da yararlanacak!
       TCK'nın 312'nci maddesi kapsamındaki cezaların "basın yoluyla işlenen suçlar"a getirilecek erteleme formülüyle affedilmesi... Refah'tan sonra FP'nin üzerinde de "Demokles'in kılıcı" gibi asılı olan Siyasi Partiler'le ilgili 69'uncu maddenin değiştirilmesi... Ve affın kapsamı.
       Çeteler, banka soyanlar kurtulacak mı? Nuriş'ler dışarı çıkacaksa, düşünce suçlusu "siyasi"ler içeride nasıl tutulacak?
       Hepsi tartışmalı konular.
       Sahi, af yerine ceza indirimine gidilirse "Apo da yararlanacak mı?" Yardım ve yataklıktan hüküm giyen, TCK 169'luklar ne olacak?
       Meclis'in işi zor.
       Bayrama kadar af çıkarsa, mahkumlardan önce hükümet bayram etmelidir!


Yazara E-Posta: dsazak@milliyet.com.tr