KIYAMET

Mısır, Suriye, İran.Tahrir’in yıldönümünde Arap coğrafyasında yine kan dökülüyor.
Port Said stadyumunda 74 kişinin öldüğü olaylar askeri yönetime karşı İskenderiye ve Süveyş’te protesto gösterilerine yol açtı. Kahire’de ve öteki kentlerdeki yaralı sayısı 1700 dolayında. Futbol maçındaki katliamdan polisi sorumlu tutan protestocular İçişleri Bakanlığı’nı bastılar.
Suriye’de ise Esat rejimi Humus’ta 200’den fazla sivilin öldüğü havan saldırısıyla yeni bir vahşete imza attı.
Arap Birliği’nin ‘Suriye planı’nın BM Güvenlik Konseyi’nde görüşülmesi öncesine rastlayan ‘Humus katliamı’na tepki gösteren ABD lideri Obama, ‘Esat’ın çekilmesi’ isteğini yinelemiş. Esat rejimi bu şartlarda Rusya ve İran’ın desteğiyle daha ne kadar ayakta kalabilir?
Körfez’de de sular ısınıyor.
Malatya-Kürecik radarıyla ilgili Almanya’daki komuta merkezinin faaliyete geçtiği haberleriyle eşzamanlı bir gelişme dikkat çekiciydi.
Washington Post yazarı David İngatius, ”ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın İsrail’in İran’a yönelik nisan, mayıs ya da haziran aylarında bir saldırı gerçekleştirmesinin muhtemel olduğunu düşündüğünü’ yazdı.
Amerikalı yazar köşesini Brüksel’de Panetta’nın da katıldığı NATO savunma bakanları toplantısında kaleme almış. İngatius, hazirandan sonra İran’ın nükleer silah yapımına başlamak için yeterince zenginleştirilmiş uranyuma sahip olarak, İsrail’in tabiriyle ‘dokunulmazlık sahasına’ girebileceğini ve bir saldırı için fırsat kalmayacağını belirtiyor.
Irak’ın da parçalanmanın eşiğinde olduğu göz önüne alınırsa, Suriye ve İran’daki gelişmeler en başta Türkiye’yi etkileyecektir.
2012 ABD’de başkanlık seçimi yılı ve Obama İran’ın nükleer programını durdurmayı seçim kampanyasının en etkili silahı haline getirmek isteyecektir.
Bu durum Obama’ya en yakın 5 liderden biri olan Başbakan Erdoğan’ı da yeni tercihlere zorlayabilir.
Türkiye PKK ile mücadelesinde ABD’den insansız hava aracı ve istihbarat desteği alıyor.
İran konusunda ise bir zamanlar Suriye için geçerli olan ‘sıfır sorun’ politikası izliyor. Nükleer santral için gerekli ‘uranyum takası’na ev sahipliği yapabileceğini açıklamış durumda.
Ancak Pentagon, İsrail’in İran’a yönelik saldırı hazırlığıyla ilgili bir ‘takvim’e sahipse Türkiye’nin ‘arabulucu’ olacağı barışçı çözüm anlamını yitiriyor.
Öyle bir durumda Kürecik radarının İran füzelerinin menziline girip girmeyeceği önem kazanacaktır!
İran Devriminin yıldönümünde ‘Humeyni maketi’yle yapılan karşılamalar da ilginçtir.
Tahran’daki cuma vaazında İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’yi savaş konusunda uyarmış.
İran’a saldırı ‘kıyamet’ demektir.
Umarız İsrail böyle bir çılgınlık yapmaz.