Mars’a değil GAP’a

NASA’nın 10 ay önce Mars’a gönderdiği Phoenix (Anka Kuşu) adlı uzay aracı 711 milyon kilometrelik yolculuğunu başarılı bir inişle tamamlayarak gelecekteki insanlı uçuş planlamalarına yön verecek görüntüleri geçmeye başladı.
Aya yolculuğu Jules Vernes’den okuduktan sonra, 1969 yılında bu olağanüstü serüvenin gerçekleştiğini gören kuşaklar açısından ‘Mars’ta hayat olduğu’ düşünün peşinden giderek işe su aramaktan başlayan uzay bilimcilerin ‘Kızıl Gezegen’e indirdiği uzay aracından gelen fotoğraflara bakmak, yaşamın rutin döngüsü içinde şaşırtıcı bir dönemeçtir. Gerçi, Amerikalı astronotlar aya ayak bastığında, ‘Onlar aya biz yaya!’ diyerek akıp giden zamana hayıflanıyorduk. Bilim ve teknolojideki açığı ileride nasıl olsa kapatacağımızı düşünerek ‘insanlık için atılan büyük adım’ı alkışlamakla yetiniyorduk.
ABD’nin Mars’a indirdiği ilk uzay aracı yolculuğunun üzerinden 32 yıl geçmiş.
Anka Kuşu’nun geçtiği görüntülere gazeteler başlık atmış:
Konya gibi.
Harran’a benzetmek de mümkün.
Susuz topraklar.
Sert kayalar.
Küresel ısınmanın dünyayı kuraklık ve açlığa, yıkıcı felaketlere sürüklediği bir ortamda, yeni gezegen arama düşüncesi hayli gerçekçi. Aya insanlı yolculuklar da yeniden başlayacakmış.
Kırk yıl geçtikten sonra sloganlar da değişiyor.
Onlar Mars’a, biz GAP’a!
Keban’ın geçmişi 1930’lara, Fırat ve Dicle üzerinde kurulacak baraj ve sulama projesi GAP’ın tarihi ise 1970’lere uzanıyor.
1980’lerde Özal ile Demirel arasındaki ‘GAP’ı gaptırmam’ tartışmasının üzerinden de neredeyse otuz yıl geçti.
Bu süre içerisinde NASA, Mars’a uzay aracı indirmeyi başardı.
Güneydoğu’nun makûs talihini değiştirecek GAP projesini bir türlü tamamlayamadık.
Başbakan Erdoğan, Diyarbakır’da ‘GAP eylem planı’nı açıklamış. Barajlar, sulama kanalları, istihdam, sağlık ve eğitim amaçlı hedefler ‘revize’ ediliyor. Ortaya 28 milyar YTL’lik yeni bir paket çıkıyor. 2012 yılı hedefinden söz ediliyor. 2008 yılı yatırımları için bütçeye 1 milyar YTL’lik ek ödenek konuyor. Böylece yüzde 5’lere düşmüş ödenekler, yüzde 7’den 12’ye çıkarılıyor. Sonuçta ortaya bir ‘seçim paketi’ çıkıyor.
AKP’nin 2009 yerel seçimlerinde Diyarbakır’ı kazanma hedefi Ankara’nın toz duman içindeki siyaset ortamında küllenmiş bir aşkı, GAP’ı canlandırıyor. 1.7 milyon hektarlık arazinin bugün sadece 270 bin hektarı sulamaya açılmış durumda.
Kuraklığın tehdidi altındaki Güneydoğu’yu yeşertmek, insanların iş ve aş umudunu canlandırmak, şiddeti önlemek, bölgeyi kalkındırmak için Türkiye, cumhuriyetin yüzüncü yılı olan 2023’e dek GAP’ı tamamlamalıdır.
Onlar Mars’a, biz GAP’a!