MİT’e kaset sorusu

Sencer Ayata’nın daveti üzerine bir grup gazeteci pazar gecesi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldik. Seçime üç hafta kala ana muhalefet cephesinden 12 Haziran analizleri dinledik. O arada CHP’nin “Eğitim Raporu” Prof. Yüksel Kavak tarafından anlatıldı. Dr. İdil Aybars’ın da katıldığı çalışma, YÖK’ün tasfiyesi başta, üniversite sınavlarının aşamalı olarak kaldırılması gibi sorunlu pek çok alanda köklü düzenlemeler öngörüyor. 12 bin doktoralı öğretim üyesi üzerinden etkin bir yüksek öğretim modeli sunuyor.
“‘Dershanesiz başarı”, “açık üniversite”, “sınavsız okul” ve “parasız eğitim” projenin sloganları. Bütçeden Milli Eğitim’e ayrılan payın artırılması hedefleniyor. BM İnsani Kalkınma Örgütü ve OECD raporlarında geriye düşen Türkiye’de, eğitimin kalitesini yükseltmek, kız çocuklarının okullaşma oranını geliştirmek için 2/B arazilerinin satışı ve bedelli askerlikten sağlanacak gelirler de eğitime yönlendirilecek.
Kemal Bey’e göre, CHP Genel Merkezi altı aydır üniversite gibi çalışıyor. Gürsel Tekin’in deyimiyle MYK üyeleri “sunum manyağı” olmuşlar. İnternet çağında “bilgi teknolojileri”nin atlanmış olması, yeni bir raporun habercisi!
CHP’de yüzler gülüyor.
Kılıçdaroğlu şu ana dek 39 il 145 ilçe gezmiş. Kilo vermiş, yanık teniyle “Gandi”ye daha fazla benzemiş! Ancak şikâyetçi değil. Mitinglerde gördüğü ilgiden memnun. Bağcılar, Esenler gibi AKP’nin kalesi sayılabilecek ilçelerde CHP’ye kayma var. Güneydoğulu yoksul bir vatandaşın, “Biz bütün aile sana yıkıldık. Bizi kurtar” dediğini anlattı. Kemal Bey iddialı, “İstanbul’da birinci parti olacağız” diyor.
Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “AKP’nin anketlerinde CHP yüzde 30’un üzerinde çıkıyor” bilgisini verdi.
Gürsel Tekin de İstanbul’daki havanın 2009 yerel seçimlerinden daha iyi olduğunu söyledi.
Kılıçdaroğlu “Anadolu da, referandumdan daha iyi” diye ekledi.
MHP’deki kaset skandalı gecenin konusuydu.
CHP’de lider değişimi de “kaset skandalı” sonucu gerçekleşmişti. Şimdi MHP’ye yönelik bir operasyon yapılıyordu. Genel kanı, Baykal’ı götüren, Bahçeli’yi istifaya zorlamak isteyen kasetlerin “tek merkez”den servis ediliyor olmasıydı.
Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Baykal olayından sonra MİT ve Emniyet İstihbarat’a görev verdiğini açıklamasından bu yana, hiçbir sonuca ulaşılamadığını hatırlattı. Kendisinin de 4,5 ay önce MİT Müsteşarı’na, Baykal’a kurulan tuzağın faillerini sorduğunu ancak “doyurucu” bir yanıt alamadığını açıkladı.
CHP liderine göre, kasetlere rağmen MHP’nin barajı geçme sorunu bulunmuyor.
Kemal Bey, Güneydoğu’da PKK’yı hedef alan operasyonlar yapılırken, İmralı ile görüşmelerin sürüyor olmasına da bir anlam veremiyor.
Gece Fenerbahçe’nin şampiyonluk haberiyle sona ererken, CHP liderinin sabahki rotası Hakkâri’ydi.