Protestocu Bakan

Erzurum
Milliyet’in “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasının kız çocuklarının okullaşması yönünde Türkiye’ye kazandırdığı yurtlardan birisi daha Erzurum’da açıldı. Bu tür sosyal sorumluluk projeleri büyük bir heyecanla başlar ama zamanla hızı kesilir. Erzurum Aziziye’deki törende altı yıldır aynı coşkuyla sürdürülen kampanyanın umut verici sonuçlarını gördük. Nene Hatun Kız Meslek Lisesi öğrencileri için, Aydın Doğan Vakfı’nca yaptırılan 200 yataklı yurtta kalan kızların üniversiteye girişteki başarı çıtasının giderek yükseldiğini gururla anlatan öğretmenleri dinledik. Bingöl’den, Ağrı’dan, Kars’tan gelen öğrencilerle görüştük.
Erzurum bu yıl üniversiteler arası kış oyunlarına hazırlanıyor.
600 trilyonluk yatırımla Palandöken çevresinde kapalı buz pistleri, atlama kuleleri yapılmış, 54 ülkeden sporcular kayak yarışları için kente gelecekler. Yeni otellerle birlikte 10 bin kişiyi konuk edecek Erzurum. Gerçi perşembe günü “yazdan kalan” güneşli bir hava vardı ama ocak sonundaki oyunlar başlamadan yeterince kar yağması bekleniyor. Erzurum’da bu mevsimde kar kalınlığı birkaç metrenin altına düşmezdi ama “küresel Isınma” doğunun iklimini de değiştirdi. Aralıkta bu sıcaklık ancak “iklim değişikliği”yle açıklanabilir.
Yine de güneşin sıcaklığı açılış törenlerine de yansıdı.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun kız çocuklarına yönelik mesajları sıcak ve gelecek adına umut vericiydi. Özellikle ilköğretimde kız ve erkek öğrencilerin zorunlu eğitimin de sonucu olarak okullaşma oranları arasındaki fark yüzde 1’e inmiş. Çubukçu, tehlikeli eşiğin “ortaöğretim” olduğunu, liseye devam eden kız çocuklarının üniversiteye girme şanslarının arttığını, Türkiye’de üniversite mezunu meslek sahibi kadınların oranının gelişmiş pek çok ülkenin üzerine çıktığını anlattı.
Kız çocuklarına yönelik yurtlar, lise ve üniversite eğitiminde “köprü” oluyorlar. Doğu’da geleneksel aile yapısı ve değerleri içinde kızları erken yaşta evlendirme, meslek sahibi olmaktan alıkoyma gibi yargılar değişiyor. Nimet Çubukçu da, “kadın” bakan olarak kızlara rol modeli oluyor.
Milliyet’in “Bana Beni Okula Gönder” projesini Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan başlattı. Rahmetli Türkan Saylan’ın desteğini saygıyla anıyoruz.
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, yemek için “cağ kebabı” lokantasını seçmişti. Sohbette, “yumurtalı” eylemler gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul hukukta okurken, Evren’in üniversiteye geldiğini anlattı, “O zaman biz de cuntaya hayır diye Evren’i protesto etmiştik” diye, 1980 darbesiyle ilgili anılarından söz etti. Bugün de sertlik ve şiddet içermedikçe üniversite gençliğinin demokratik haklarına hoşgörüyle yaklaşılmasından yana olduğunu söyledi.
Aziziye’deki yurdu yaptıran Sayın Erol Üçer ve eşi Mine Hanım’a bu anlamlı destekleri için teşekkür ediyoruz.