Referandum

1 Mart tezkeresinin gereken çoğunluğa ulaşamamasına benzer bir sürpriz yaşandı Meclis’te.
Yerel seçimleri 2013’e çeken anayasa değişikliği teklifi AKP-MHP ittifakına karşın ancak 360 oyla kabul edildi. Ve referandum eşiğine takıldı.
İktidar grubu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkındaki gensorunun reddedilmesi üzerinden birkaç saat geçmeden fire verdi.
Cumhurbaşkanı Gül’ün tutumuna göre, Türkiye, yerel seçimleri ‘erken’e almak üzere iki ay içinde referanduma gidebilir.
Benzer süreç Özal döneminde de yaşanmıştı.
Turgut Bey, 1989 yılında Evren’in yerine Çankaya’ya çıkmaya hazırlanıyordu.
1987 referandumuyla 12 Eylül askeri rejiminin koyduğu siyasi yasaklar kalkmış, ANAP seçimi kazanmasına karşın Demirel’in sahneye çıkmasıyla oy kaybetmeye başlamıştı. Yerel seçimlerin normal tarihi 1989 baharına rastlıyordu. Sonbaharda ise Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacaktı.
Özal olası bir oy kaybının Çankaya adaylığını etkileyeceği düşüncesiyle yerel seçimleri öne almaya çalıştı.
Referanduma gitti.
Ancak kaybetti.
1989 Mart’ında yapılan yerel seçimlerde ise ANAP İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde seçimi kaybetti. Oyları yüzde 22’ye düştü. Muhalefet bu durumu ‘Özal’ı Çankaya’ya seçecek TBMM’nin temsil niteliğini kaybettiği’ şeklinde yorumladı. Özal’ı ‘Çankaya’dan indirmekle’ tehdit ettiler.
Turgut Bey buna rağmen Köşk’e çıktı ve 1993’te ölümüne dek görevini sürdürdü.
AKP, MHP’nin de desteğiyle yerel seçimleri erkene almaya çalışırken, 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimini de gözetiyordu. Şimdi o plan bozuldu.367 eşiği aşılamadı.Cumhurbaşkanı Gül’ün teklifi salt bu eksiğin tamamlanması için ikinci kez görüşülmek üzere Meclis’e göndermesi düşünülemeyeceğine göre,referandum kaçınılmaz gözüküyor.
Gül imzalarsa iki ay içinde sandığa gidilecek.
Suriye ile krizin doruğa çıktığı, Güneydoğu sınırına askeri yığınak yapıldığı, Rusya’dan gelen Suriye uçağının ‘kuşkulu’ kargo istihbaratı nedeniyle F-16’lar eşliğinde Esenboğa’ya indirildiği, Moskova ile ilişkilerin gerildiği, ekonomideki dengelerin bozulmaya başladığı bir dönemde ‘referandum’ boşuna kaynak ve enerji gerektirecek bir oylama olacaktır.
Sonuçta her referandum geniş katılımlı ve yorucu bir kampanyayı zorunlu kılar.
AKP ve MHP’nin 2011 seçimlerindeki toplam oylarıyla yerel seçimler erkene alınabilir. Keşke 2013’teki yerel seçimler için referanduma gerek kalmasaydı. Şimdi taraflar yeni bir ‘meydan okuma’nın eşiğindeler.
Başbakan Erdoğan,‘Buyrun referanduma gidelim’ diye konuşmuş.
Bahçeli de ‘Takdir Cumhurbaşkanı’nındır’ diyor.
Onca mesele varken, bir de referandum çıktı!
AKP, sürpriz şekilde fire verdi.
Referanduma giderken Özal’ın başına geleni unutmamalılar.