Silivri’ye bilgisayar

Hizbullah davası sanıklarının tahliyesi üzerine başlayan tartışmalarda “Silivri’de Mustafa Balbay’a daktilo vermeyen anlayışın Diyarbakır Cezaevi’ndeki bilgisayar odalarından internet erişimine olanak tanıdığı” savunulmuştu. Böylece Hizbullah militanlarının örgütle temas sağladığı öne sürülüyordu.
Milliyet’in “Hizbullah’a internet” haberi geniş yankı uyandırdı.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun CHP’li üyesi Malik Özdemir’in Ocak 2009’da Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde yapılan incelemelerden sonra dile getirdiği bu iddiaya “E-mahkûm” başlıklı yazımızda yer vermiştik.
Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği bir açıklama göndermiş:
“Türkiye genelindeki diğer cezaevlerinde olduğu gibi Diyarbakır Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da hükümlü ve tutuklulara uzaktan eğitim imkânı sağlanmaktadır.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye göre, basında adı geçen tutukluların uzaktan eğitim programı kapsamında bilgisayar odasındaki bilgisayarları kullanarak kayıt yaptırdıkları okulların internet sitelerinden yararlanmaları sağlanmıştır. Ancak cezaevi yönetimi tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde yapılan incelemede, bu kişilerin okullara ait internet siteleri üzerinden link verilen bazı başka sitelere de girdiklerine ilişkin bulgular tespit edilmiş ve tutanak düzenlenmiştir. Bunun üzerine idari soruşturma başlatılıp inceleme derinleştirilerek bu şahısların internet üzerinden görüşme yapıp yapmadıkları araştırılmış ancak herhangi bir görüşmenin yapılmadığı anlaşılmıştır. Soruşturma sonucunda suç unsuru tespit edilememekle birlikte, eğitim amacı dışındaki sitelere girerek cezaevi kurallarını ihlal etmeleri nedeniyle söz konusu tutuklular hakkında disiplin cezası uygulanmıştır.”
Açıklamanın Silivri bölümü de şöyle:
“Haberlerde adı geçen tutukluların kaldığı Silivri 4 Nolu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da toplam 10 bilgisayarın bulunduğu 3 ayrı bilgisayar odası oluşturulmuştur. Tutuklular cezaevi idare gözlem kurulunca hazırlanan program çerçevesinde ve talepleri halinde bu bilgisayarlardan mahkeme kararı doğrultusunda savunmalarını hazırlamak üzere faydalanabilmektedir. Tutuklulardan bilgisayarların yetersiz kaldığı yönünde kurum idaresine herhangi bir şikâyet ve talep gelmediği bildirilmiştir.
5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 67/3 fıkrası uyarınca hükümlü ve tutukluların odalarında bilgisayar bulundurulamamaktadır.”
Açıklamadan, Hizbullahçılara “eğitim” amaçlı internet ortamı sağlanırken, Silivri’dekiler “nasıl olsa eğitimliler” diye sadece “savunma” amaçlı bilgisayar odaları oluşturulduğu gibi bir sonuç çıkıyor. Bu olanak da, TBMM heyetinin ziyaretinden sonra sağlanmış!