Taşlama

Taşlama

Derya SAZAK

TRABZONSPOR - Fenerbahçe maçında Bariç'e atılan taş, Körfez krizi ateşinden bunalan sporsever kamuoyuna ilaç gibi geldi. Sarı - Lacivertli taraftarlar, şimdi antrenörün incinen belinin bir an önce sağlığına kavuşmasını bekliyor. O arada, federasyonun, kupa maçını "arena"ya çeviren kulüplere vereceği ceza da merakla bekleniyor.
Fenerbahçe, sahadan çekilen taraf olduğu için, kupadan elenmesi sürpriz sayılmayacak.
"Televole" kültürüne yabancı kalanlar da, ülke gündeminin bu yeni sorunuyla ister istemez ilgilenmek durumundalar. Çünkü, futbol savaşı, Körfez'i bile manşetlerden düşüren tek olaydır.
Kamuoyu bu ilgi karşısında, şunu sorguluyor:
Acaba, Bariç'in beline inen taşın ağırlığı, "ortadirek"in belini büken yüzde 101'lik enflasyondan daha mı fazladır?
Yoksa, "ortadirek" menzil dışı kaldığı için mi, Bariç'e tribünden fırlatılan taş, kapı gibi antrenörü - üstelik paltosu sırtındayken - saha çizgisinin 3.5 metre ilerisine düşürebilmiştir.
Neyseki, futbolumuzun gelişmişlik düzeyi, birkaç duble atıp ekrana çıkan eski hakemlerimizin pozisyon yorumlama yeteneği ve "Maraba Televole" programlarının uzman konukları sayesinde, birkaç güne kalmaz mesele aydınlanır.
Sonuçta antrenörün incinen beli tedavi edilecek, sahaya taş atan çılgın bulunacak (muhtemelen, saadet zincirinin Trabzon halkasını oluşturan bir Titanzededir!) ve spordaki "centilmenlik" eskisi gibi sürüp gidecektir.
Bariç, aramızdan biri olmasına karşın memleketimize "yabancı antrenör" statüsüyle geldiği için, belki futbol gibi sert sporlara alışkın TC vatandaşlarına göre, incinmeye daha yatkındır.
Bu yüzden maçı televizyonda izleyenlerde, "Hay Allah, kalp krizi geçiriyor" diye toplumsal bir üzüntüye neden olduysa da, bu değerli Hocamızın sadece belinin incindiği Florence Nightingale Hastanesi'ndeki yoğun bakım sonucu anlaşılması hepimizi çok rahatlattı.
Fanatik taraftarı bir kez daha kınıyoruz.
Asıl soruna dönersek...
Yüzde 101 enflasyon darbesini yediği için, beli bükülen ve bu hükümet döneminde de yerlerde sürünen "ortadirek"i kim, nasıl, ne zaman ayağa kaldıracak?
Daha da önemlisi yüzde 101 enflasyonun ekonomide, toplumsal yaşamda yol açacağı tahribatı görebilmek için, insanları bir stadyuma mı doldurmak gerekiyor?
Tribünde oturanlar nihayet, "sosyal patlama"dan söz etmeye ve ülke ekonomisinin gidişi konusunda yöneticileri uyarmaya başladılar.
Çok geç değil mi?
Körfez'de toplanan savaş bulutlarının unutturduğu tablo hiç de iç açıcı değildir.
Anasol - D hükümeti, istikrarlı bir ekonomik program ortaya koyamadığı için uluslararası piyasalardan beklediği dış desteği bir türlü sağlayamıyor.
IMF görüşmeleri bir kez daha bilinmeyen tarihe ertelenmiştir.
Mesut Yılmaz hükümeti, ayağına gelen bir büyük şansı kaçırmak üzeredir. Refahyol'un çöküşü üzerine müthiş bir kamuoyu desteğini arkasına alan hükümet, ekonomi yönetiminin kararsızlığı nedeniyle başarılı bir program ortaya koyamamıştır.
Ankara kulislerinde şimdi yeni olasılıklar konuşuluyor.
Koalisyonun DTP kanadı gelişmelerden rahatsız görünüyor. Cindoruk, rahatsızlığını bir not halinde Başbakan'a iletmiş. ANAP Grubu'nda dalgalanma var.
Kaya Erdem'in grup kürsüsünden dile getirdiği kaygılar üzerine, ekonomik sorunlar haftaya tartışmaya açılacakmış.
Meclis'teki "Diyalog Grubu" da, sivil toplum örgütlerini yeni fikirler üretmeye çağırıyor.
Hükümet, erken seçim hesabıyla ekonomide yeni önlemler alamazsa, marttan sonra dengeler beklenmedik ölçüde değişebilir.
CHP'nin de alternatif arayışı içerisinde olduğunu belirtmeliyiz.


Yazara EmailD.Sazak@milliyet.com.tr