Türk: Gül’e tavır olmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kurban Bayramı’nda Diyarbakır’a gidiyor. Bayramın ilk gününü kentte geçirecek olan Gül, yerel seçimler öncesinde Güneydoğu’da artan gerilimi de düşürmeye çalışacak. Gül, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da ilk yurt gezisini bölgeye yapmıştı. PKK’nın iki ay önce gerçekleştirdiği Aktütün saldırısındaki 17 şehit, Ankara’da sert tartışmalara yol açmıştı. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “Herkes tarafını seçsin” açıklamasının ardından Başbakan Erdoğan, Kürt sorunu karşısında izlediği yumuşak üslubu terk etmiş, Diyarbakır, Van ve Hakkâri gezilerinde yoğun protestolarla karşılaşmıştı.
Erdoğan’ın Diyarbakır’a gelişi sırasında esnaf kepenk kapattı.
Protesto olarak çöpler toplanmadı.
Filistin’deki “intifada”yı çağrıştıran eylemlerde çocuklar ve gençler taşlı sopalı gösteriler ve barikatlarla Başbakan’ı adeta kente sokmak istemediler.
DTP bu eylemleri, “Demokratik tepki” olarak nitelerken, Başbakan Erdoğan, söylemini giderek sertleştirdi ve Hakkâri’de, “Ya sev, ya terk et” noktasına geldi.
Olayların hemen ertesinde Diyarbakır’a gittiğimde manzara şuydu:
Bölge insanı Başbakan’a birkaç nedenle tepki duyuyordu:
1- Ağustos 2005’te Diyarbakır’da “Kürt sorunu benim de sorunumdur” demesine karşın sözlerinin arkasında durmamıştı.
2- 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Kuzey Irak’a yönelik askeri harekâta izin vermeyerek sivil çözümlere açık durmasına karşın, ABD’de Bush’a yaptığı ziyaret ardından hava ve kara operasyonlarıyla sorunu tümüyle “askere havale etmesine” tepki duyuluyordu.
3- İmralı’da Öcalan’ın koğuşunda yapılan bir arama sırasında şiddet kullanıldığına yönelik bilgiler, bölgede gerilimin tırmanmasına yol açmıştı.
4- Mart 2009’daki yerel seçimler öncesinde AKP ile DTP arasındaki siyasi mücadele ve Başbakan’ın “Diyarbakır’ı istiyorum” sözleri de “kale”nin kimde kalacağına ilişkin kavgayı büyütmüştü.
Bölgedeki gerilim son haftalarda hayli düştü.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül siyasi iklimin normalleşmeye başladığı bir sırada Diyarbakır’a gidiyor.
Dün konuştuğumuz DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Erdoğan’ın gezisi sırasında yaşananları anımsattığımızda, “Cumhurbaşkanı Gül’e karşı öyle bir tavır olacağını sanmıyorum. Sonuçta devletin başıdır. Cumhurbaşkanımızdır. Bölge insanına karşı her zaman hassasiyet göstermiştir. Gerilimin düşmesi için hepimiz çaba gösteriyoruz. Sayın Gül’ün gezisi bu açıdan da olumludur” dedi.
Ahmet Türk, Çankaya’da bugün Yaşar Kemal’e verilecek “ödül”e de Cumhurbaşkanı tarafından davet edildiklerini ancak Şanlıurfa’da DTP’nin bir toplantısı nedeniyle katılamayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, bayramda Diyarbakır’a gitmekle doğru yapıyor.
Sorun çıkması beklenmemeli.