Yürüyüş

Hrant Dink davası “adalet” duygusunu yok eden bir kararla son buldu. Suikast “örgüt” işi değilmiş!
Ogün Samast’ı cinayete azmettiren Erhan Tuncel, Hrant suikastından beraat etti. MC Dnold’s’ın bombalanması olayından aldığı ceza ise hapiste kaldığı süre gözetilerek verilmiş gibiydi. Mahkeme biter bitmez, “askerlik yoklaması” yapılarak tahliye edildi.
Yasin Hayal, tetikçi Samast “planlı adam öldürmeye azmettirmekten” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak “örgüt suçlaması” olmadığı için 5 yıldır cezaevinde olan Hayal’in de 5 yıllık “uzun” tutukluluk süresi gözetilerek tahliyesi söz konusu olabilecek.
Hrant öldürüleli beş yıl oldu.
Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin’in “Bizimle dalga geçiyor” diye gösterdiği tepkinin çok ötesinde bir “ayıpla”, “utançla” karşı karşıyayız.
Hrant artık yaşamıyor.
Ve onu öldürenler 5 yıl sonra serbest kalıyor.
Alay etmenin de ötesinde Hrant’ı öldüren güç, mahkemenin “örgüt yok” demesinin aksine gerçekte ne denli “örgütlü” olduğunu Türkiye’ye ve dünyaya gösteriyor.
“Bu dava böyle bitmez” diyenlerin bile hayal edemeyecekleri bir karar çıktı.
Yargılama sonunda bir insanın hayatına kastedenlerin hiç olmazsa bunun cezasını çekmeleri beklenirken mahkeme Dink ailesini ve “düşüncelerinden ötürü öldürülen” Hrant’ın arkadaşlarını üzüntüye, eziyete mahkûm eden “işkence” gibi bir karar üretti. Bugün AGOS’un önüne yürüyecek on binler, beş yıl önce kaybettikleri Hrant’ı anarken, bu davanın ardındaki “güç”ü sorgulayacaklardı. Şimdi o “planlama” bir yana, adi bir cinayet gibi “azmettiriciler” de salıveriliyor.
Oysa Erhan Tuncel, Trabzon emniyetinin “istihbarat elemanı”ydı.
Ve devletin ilgili birimlerine Hrant’ın öldürüleceğini aylarca önce bildirmişti.
Tuncel’i bu cinayetten beraat ettiren yargı da böylece “devletin himayesindeki” Tuncel’in rolünü bilerek karar vermiş olmuyor mu?
Düşünebiliyor musunuz, bu ülkede Hrant Dink davasını açığa çıkarmaya uğraşan Nedim Şener, ODA TV davasında “örgüte yardım ve yataklıktan” 11 aydır cezaevinde tutuklu bulunuyor. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “örgüt kurmak ve yöneticisi olmaktan” cezaevine gönderiliyor.
Erhan Tuncel, serbest bırakılıyor!
Hrant Dink cinayeti “örgüt işi” olmadığı için Yasin Hayal’e 5 yıldır cezaevinde kaldığı için yol gözüküyor.
Hani utanmasalar bir de Hrant’ı öldürdükleri için “teşekkür belgesi” alacaklar!
Bu davayla bağlantılı 30 kamu görevlisi sorgulanmadan karar çıkmış olması da vicdanları yaralıyor.
Cumhurbaşkanı Gül hâlâ Devlet Denetleme Kurulu’ndan gelecek raporu bekliyor!
Ülkeyi yönetenler “Hrant davası”nda kötü bir sınav verdiler.
Bu davanın sonucu, yeni siyasi cinayetlerin önünü açmaktadır.
Bugünkü “Hrant yürüyüşü” yaşama hakkına saygının ifadesi olacaktır.