Yeni yıl geliyor, sokaklar ışıl ışıl, kestane kokuları her yeri sarıyor. Tek eksik kar… Ona da az kaldı bence, havalar iyice soğudu, ne dersiniz?

Yeni bir seneyi genellikle yeni umutlar ve dileklerle karşılarız. Daha zinde, sağlıklı, başarılı ve mutlu olmak isteriz. Bunların bir kısmı gerçekleşir, bir kısmı da gelecek senenin listesine girmek üzere rafa kaldırılır.

Yılbaşı öncesi alınan kararlar, normal kararlara göre biraz daha farklı değerlendirilebilir. Özellikle dilek, niyet ve kendine söz vermek gibi düşünülebilir.

Fakat karar arzusu bu kadar güçlü olmasına rağmen, bunların sadece yüzde sekizi başarılı olabiliyor.

Benim önerim, hedeflerinizi yazmanız yönünde. Ara ara dönüp onları gözden geçirmek, amacınızı hatırlamanıza ve motivasyonunuzu tazelemenize yardımcı olur.

Başarısız yok, vazgeçen var

Sağlıklı beslenme ve diyet yapma konusunda vazgeçmeyip, devam etmeniz için motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Unutmayın, başarısız yoktur; vazgeçen vardır.

Sizi güdüleyen amacı, aşağıdaki sorulara cevap arayarak bulabilirsiniz:

Neden sağlıklı beslenmek istiyorsunuz?

Neden kilo vermek/almak istiyorsunuz?

Neden spor yapmak/spora gitmek istiyorsunuz?

Bunları bir kağıda yazın ve her gününüzü yazarak ilerlemeye çalışın.

‘İyi Yaşam Günlüğü’

Yeni yıl eminim herkese farklı şeyler anımsatır ama benim için 10 yıldır yeni yıl demek, ‘İyi Yaşam Günlüğü’ demek… Bu sene de kadına ve erkeğe özel olarak tasarladığım günlükler bu konuda size rehberlik edebilir.

‘İyi Yaşam Günlüğü’nüz 2017 boyunca size merak ettiğiniz besinin kalorisini veya bazı aktivitelerle ne kadar kalori harcadığınızı hesaplama fırsatı veriyor. Ayrıca, 13 farklı konuda daha fazla bilgi sahibi olarak, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmayı hedefliyor. Üstelik, her güne özel mesajlarla, hap bilgiler sunuyor.

Kadın ve erkek metabolizması

Bu sene de ‘İyi Yaşam Günlüğü’, erkek ve kadınlara ayrı tasarlandı. İtiraf etmeliyim ki; erkeklere özel ajandayı ilk çıkardığımda bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim.

Günlüklerde hem kadınlar hem de erkekler için cinsiyetten gelen özelliklerle sağlık ve diyet konusunda farklılıklar var. Bu beslenme alışkanlıklarını da etkiliyor. Kadınlar genel olarak mutsuz olduklarında karbonhidrat

ağırlıklı besinleri tercih ederken, erkeklerse yüksek yağ ve protein içerenleri seçebiliyorlar.

Kadınlara özel ‘İyi Yaşam Günlüğü’, ‘Oturmaya mı Geldik Dünyaya?’, ‘Her Ay Bir Derdim Var’, ‘Yesem Yesem Kilo Almasam’; erkeklere özel olansa, ‘Yine mi Göbek Yine mi Diyet?’, ‘En Fit Sultanlık Bekarlık’, ‘En Baba Yiyecekler’ gibi konu başlıklarıyla hem eğlendiriyor, hem de bilgilendiriyor.

Neden günlük kullanmalı?

Araştırmalar, tükettikleri besinleri kaydeden kişilerin daha dikkatli ve sağlıklı beslendiklerini gösteriyor.  Bu ajanda, 2017’nin ilk gününden başlayarak beslenme alışkanlıklarınızı ve seçimlerinizi tekrar gözden geçirmenizde size  destek olacak.

Bu yıl kendinize vakit ayırmanızı ve sağlıklı bir gelecek için yazmaya başlamanızı öneriyorum. Sosyal medya hesaplarımızla ve mobil uygulamamızla da yanınızda olacağıma emin olabilirsiniz.

‘İyi Yaşam Günlüğü’, öncelikle metabolik hızınızı hesaplamanızı, günlük almanız gereken kaloriyi size anlatıyor ve ideal kilonuzu hesaplamanıza yardımcı oluyor. Daha sonra da bu kaloriyi hangi besinlerden ne ölçüde yiyerek almanız gerektiğini gösteren bir kılavuz görevi görüyor.

Günlük aldığınız kalorileri yönetmenizi sağlayan ‘İyi Yaşam Günlüğü’; her ay, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam kültürü, alışkanlık haline getirmenize destek olabilecek yeni tüyoları paylaşırken, kişinin kendini düzenli olarak değerlendirmesini de kolaylaştırıyor.