Kışın soğuk ve erken kararan hava, yaz aylarında olduğu kadar kendinize vakit ayıramamanıza neden olabilir. Ama iyi yaşam, kısa

süreli bir yarış değil; uzun bir maratondur. Kış mevsiminde alışkanlık haline getirmeniz gereken beş maddeyle iyi yaşama daha da

yaklaşabilirsiniz.

 1. Kahvaltıyı ihmal etmeyin

İşe geç kalıyorum, erken kalkıyorum, çocuklarımdan kendime vakit bulamıyorum, canım yemek istemiyor ve çok daha fazlası… Kahvaltı yapmamak için üretebileceğiniz bütün bahaneleri rafa kaldırmanın zamanı geldi. Bilim insanları düzenli aralıklarla yemek yemenin, beyinden vücudumuza düzenli sinyal gönderdiğini ve kilo vermeye de yardımcı olduğunu söylüyor.

2002 Ulusal Kilo Kontrolü kayıtlarında yer alan ve 3 binden fazla insanla yapılan bir çalışmada, kahvaltı yapan bireylerin kilo kontrolü sağlamada daha başarılı olduğu görülmüş. Başka bir araştırmada da bu öğünü atlayan kadınların gün içinde kalori alımının arttığı bulunmuş.

Çok erken kalkıyor ve zaman sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda akşamdan peynirli sandviç yapabilir veya bir bardak sütle yulaf veya tahıl gevreği tercih edebilirsiniz. Peyniri ve sütü az yağlı tüketirseniz, günlük kalorinizi de azaltmış olursunuz.

 2. Her gün taze meyve-sebze tüketin

Gün içinde ister istemez birçok toksin alıyoruz. Vücudumuz bunları doğal yoldan temizleme kapasitesine sahip. Ama beslenmeyle desteklemek ve yardımcı olmak da bizim elimizde. Sebze-meyve doğal yollardan antioksidan almanın en kolay ve keyifli yolu.

Dünya Sağlık Örgütü, günde toplamda en az beş porsiyon sebze-meyve tüketimini öneriyor. Bunun üçporsiyonunu meyve,ikisini sebze olarakdüşünebiliriz.

Unutmayın ki her sebze-meyve kendine özgü mineral, vitamin ve sağlığa yararlı bileşikler içerir. Birine odaklanmak yerine, rengarenk ve çeşitli beslenmek; her besinden vücudumuziçin faydalı olan öğeleri almamızayardımcı olur.

 3. Hareket, hareket, hareket!

Tüm dünyada şişmanlığın nedenlerine bakıldığında ilk sıralarda hareketsizlik yatıyor. Hareket etmek, hayatta kalmak için yemek ve su kadar değerli. Evet kış aylarında egzersiz biraz daha zor oluyor ama korkmayın! Egzersiz demek illa profesyonel sporcular gibi spor yapmak anlamına gelmiyor. Eve dönerken bir durak önce inip yürümek, markete araba yerine yürüyerek gitmek, hafta sonları sevdiklerinizle yapacağınız yürüyüşler de hareketinizin artmasını sağlayacaktır.

Sadece dışarıda değil, iş yerinde de aktif olmak mümkün. Telefonla aramak yerine iş arkadaşınızın masasına gidebilir, asansör yerine merdiven tercih edebilir ve masa başı egzersizler yapabilirsiniz. Yapacağınız egzersiz, fiziksel stresin azalmasına, yediklerinizin sindirilmesine ve de yağ yakımına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanması artar.

 4. Yeterli sıvı almayı unutmayın

Sıcak havalarda kaybedilen sıvıyla birlikte susama hissi daha çok olsa da kış aylarında, yazın olduğu kadar susamadığımız için sıvı alımı ihmal edilebiliyor. Sıvı tüketiminin azalması; yorgunluk, halsizlik, dikkatsizlik ve baş ağrılarına sebep olabilir.

Yeterli sıvı alımı, gün içinde hem vücudunuzdaki ödemi atmaya yardımcı olur, hem de kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.

Su içmekte zorlanıyorsanız onu taze meyvelerle renklendirebilir, içine kan şekerini dengelemek için biraz tarçın ve ödem atmayı kolaylaştırmak için de zencefil ekleyebilirsiniz.

 5. Çok uzun süre aç kalmayın

Gün içinde acıktığınızı hissettiğiniz zamanlarda sağlıklı seçimlerle ara öğün yapmak, bir sonraki öğünde aşırı yemenizi önleyecektir. Ara öğün tüketimiyle temel amaç, kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engellemenin yanı sıra, metabolizma hızını artırmaktır. Buna bağlı olarak da kilo kaybı hızlanacaktır.

Ara öğün yaparak hem kilo kontrolüsağlamak hem de mide ve bağırsak sisteminizi rahatlatmak dahakolaydır. Öğünlerinizi üç ana ve 1-2 ara öğün olarak planlayabilirsiniz.

Ancak dikkat!

Ara öğünlerde tükettiğiniz yüksek yağ ve şeker içeren besinler, kan şekerinin hızlı yükselip düşmesine ve çabuk acıkmanıza sebep olabilir.