İnciraltı’nda yeni yatırımlar sıra bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İnciraltı Bölgesi için hazırladığı 25 binlik planların, 5000 ve 1000’lik planlara uygulanması çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda bölgeye gelecek bazı yeni yatırımlar da belli olmaya başladı.
Üst üste kurulan alışveriş merkezleriyle ‘alışveriş vadisine’ dönüşen Balçova’ya, şimdi İnciraltı yönüne doğru en büyük alışveriş köyü, Forum Balçova ile geliyor. Forum Balçova’yı Türkiye’de Bornova Forum’la birlikte 7 ayrı Forum AVM’leri gerçekleştiren Multi TurkMall gerçekleştirecek. Bunun için ticari alan ve alışveriş merkezi olarak 180 bin metrekare planlama yeri ayrıldı. Sözkonusu yer, Kipa ve yüksek katlı EGE Park’nın arka tarafına, otobanın deniz kısmında kalan bölümünde bulunuyor.
Türkiye’de Forum alışveriş merkezleri uygulamalarına imza atan TurkMall’a ait arazi iki ayrı parselden oluşurken, bu parseller özel peyzajlar uygulanarak köprülerle birbirine bağlanacak.
Multi TurkMall’ın burada Bornova’dan daha lüks, 750 milyon avroya inşaa ettiği, Forum İstanbul’un bir benzerini gerçekleştireceği öne sürülüyor.
Özkardeş’ten sağlık turizmi yatırımı
Yeni İnciraltı planlaması kapsamında ortaya çıkan diğer bir yatırım ise İnciraltı Crown Plaza’nın arka tarafında yer alan 55 dönümlük arazide ?Özkardeş Grubu’nun gerçekleştireceği termal sağlık yatırımı oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Nail Özkardeş, burada doğa ile bütünleşik bir turizm yatırımı yapmaya hazırlanıyor. Sözkonusu alanda hala bazı itirazlarının olduğunu belirten Özkardeş, kendilerine ait alanın planlarda bir ara sosyal park, bir ara kür merkezi olarak tanımlandığını belirtiyor ve planlama çalışmalarının tamamlanmasını beklediklerini söylüyor.
Özkardeş, “Niyetimiz İzmir’in geleceği olan termal sağlık turizmine yönelik bir yatırım yapmak. Bu yatırımlar gelecek kuşaklara kalacak önemli yatırımlar olacak.” diyor.
Özkardeş’le yine İzmir işdünyasının tanınan isimlerinden Şinasi Ertan ayrıca Kipa Alışveriş Merkezi’nin yan tarafında kalan 25 dönümlük arazilerini de sağlık yatırımına yönlendirmek istiyor. Ertan, sözkonusu alanda kendisinin daha küçük bir payı olduğunu belirtirken, burada alışveriş merkezi yerine bir sağlık yatırımının doğru olacağını düşündüklerini ancak bu konuda planlamaların tamamlanmasını beklediklerini dile getiriyor.
Tüm bu yatırımlar İnciraltı’nda son planlamanın belirginleşmesiyle ortaya çıkıyor. Planda turizm tesis alanları, kür alanı, tercihli alanlar net ayrılıyor. Değişiklik olmadığı takdirde, İnciraltı’nda yeşil alanların denize yakın bölümleri korunmuş görünmekle birlikte turizm tesis alanlarının ve tercihli alanların nasıl değerlendirileceği netleşmiş değil.
Tercihli alanlarda konuta yüzde 40, sağlık merkezine yüzde 80, ticaret merkezlerine ise yüzde 60 yapılaşma izni tanınıyor. Bu konu başlı başına birkaç yazıya sığacak kadar uzun ama şimdilik şunu söylemek mümkün;
İzmir’in yeşil soluğu İnciraltı’nın arka alanlarına sağlık turizmi, kür merkezi yapılması dokuyla örtüşüyor ama gerisi değil...
Bize de planda ‘Tercihli alan’ diye belirtilen yerlerin konut yerine sağlık yatırımı olarak tercih edilmesini’ dilemek kalıyor.

Soru işaretlerinin peşinde”Adalet” arayışı

Kişi kendinden bilir işi derler ya belki de o hesap. Türkiye’de son yıllarda yaşanan hukuğun siyasallaşması tartışmalarına girmeden yalnızca tanık olduğum iki gelişme dahi, bugün İzmir’de gerçekleşecek “Adalet istiyorum” mitingini önemsetmeye yetiyor. İlki meslektaşım Mustafa Balbay ve hem meslektaş hem arkadaşım Nedim Şener’in yaşadıkları. İddianameler, kanıtlar ortada yokken tutuklu kalmalarını akıl izan edemiyor. Diğeri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan son operasyonlar. En çarpıcı soru işareti soruşturmaların Memurin Muhakematı Kanunu kapsamında değil, “Çete kurma” suçuyla ele alınarak şok operasyonlar havası yaratılması. Hızla işleyen, gerçekleri her yönüyle aramaya meyilli bir hukuk yalnızca İzmir’in değil tüm Türkiye’nin özlemi olmalı.
Mitinge soru işaretlerini hisseden herkes katılmalı...