Sevilmeye Değersin

2 Ağustos 2019

Dünyadaki herkes başkaları tarafından iyi davranılmayı, sevilmeyi ve saygı duyulmayı hak eder. Birçok kişi her ne kadar muhteşem de olsa, zenginde olsa kendileri ve kendileri hakkında nasıl hissettikleri arasında dağlar kadar fark vardır.

Her yönüyle baskının olduğu bir dünya da duyulma, saygı görme ve anlaşılma savaşı verirken herkesin eşsiz bir varlık olduğunu unutması son derece kolaydır. Herkes yaşamı boyunca bu yolculukta yara alabilir ve insanlar tarafından hayal kırıklığına uğratılabilir.

Zaman içerisinde meydana gelen bu yaralar insanın kendine olan inancını kolay bir şekilde yıpratabilir. Bu noktada yapılması gereken insan deneyiminin kaçınılmaz travmalarının duruşunuzu kırmasına izin verilmemeli.

Özgüven Oluşturma

Özgüven oluşturma değerli hissetmenin bir diğer yöntemi olarak kabul edilir. Herkes özgüveni yüksek bir biçimde doğmaz ve bazı durumlarda bunu geliştirmek zorlayıcı olabilir. Çünkü kişisel deneyimler özgüvenin kaybolmasının nedenidir.

Özgüvenli birisi risk almaya istekli, hatalarını kabul eden ve onlardan ders çıkaran ve iltifatları kabul edebilen birisidir. Bunu sağlamak için daha önce neler başardığınıza bakmak, başarılı olduğunuz şeyleri düşünmek, hedefler belirlemek ve hobi sahibi olmak gibi adımlar atılabilir. Ayrıca kendi kendinize konuşmak da özgüven oluşturma konusunda yardımcı olabilir.

Zihninizin size yönelttiği olumsuz şeyleri dinleyip durmak ve onlarla boğulmak yerine kendinize, sizi neşelendirmeye çalışan en yakın arkadaşınızmış gibi davranmak özgüven kazanma konusunda daha rahat olmanızı sağlar.

Kendinizi Değiştirmek

Yazının devamı...

İlişki Botoksu

26 Temmuz 2019

İlişki yaşamak yerine ilişkiye başlamak daha heyecanlı geliyorsa yaşadığınız durumda bir sorun olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

İlişkilerde heyecanın, anlayışın ve uyumun zamanla azaldığı ne yazık ki pek çok insanın kaçınamadığı bir son. Oysa bakış açısını biraz genişleterek bu sonun gerçek anlamda ilişkiyi sonlandırmak olmadığını görmek, yeni bir evreye geçiş olabileceğini düşünmek gerekir. İlişki botoxunun çıkışı da tam olarak bu noktada başlar.

Bedeniniz Kadar Ruhunuzu da Gençleştirin

Botoks çok uzun zamandır yaygın bir şekilde tercih edilen ameliyatsız estetik teknikleri arasında yer alır. Botoks uygulamasını yüz, saç, ter bezleri, çene kasları ve hatta mide gibi farklı alanlarda tercih ederken ruhunuz için de kendi botoksunuzu yapabilirsiniz.

İnsan ruhunun gelişmesi, güçlenmesi ve içerisinde bulunduğu ilişkiyle birlikte büyüyebilmesi için bir aynaya ihtiyacı vardır. Uzun soluklu ilişkilerde insanların birbirlerine benzemesi ya da birbirlerini sürekli olarak değiştirme çabalarıyla birlikte değişimden memnun olmamaları temel bir sorun olarak görülür.

Bu noktada kişinin bakış açısını bireysel olarak değiştirebilmesi, sürekli olarak sorun olarak algıladığı durumlara karşı bakış açısına botoks uygulaması yani bu bakış açısını bir süre göz ardı etmesi oldukça etkili bir yöntem olabilir.

Tekrar Eden Sorunlarla Başlayın

İlişki botoksuna mümkün mertebede sıkça tekrar eden ya da gündemden düşmeyen sorunlarla başlamak tavsiye edilir. Bunu bir örnekle açıklamamız gerekirse eşinizin dağınıklığından yılların verdiği yorgunlukla birlikte çok fazla şikayet etmeye başladığınızı düşünelim.

Yazının devamı...

Narsisti Nasıl Tanırsınız?

19 Temmuz 2019

Narsisistik, çeşitli kişilik bozukluklarından bir tanesidir. İnsanların kendi önemini abartması, aşırı dikkat ve hayranlığa derin bir ihtiyaç duyması, empati eksikliği ve sıkıntılı sosyal ilişkilerle kendini görsen zihinsel bir durumdur.

Ancak kendine aşırı güven duyan maskenin altında en hafif eleştiriye bile şiddetle tepki veren, kırılgan bir özgüven bulunur. Narsisistik kişilik bozukluğu; ilişkiler, iş hayatı ve okul hayatı gibi hayatın birçok alanında problemlere neden olur.

Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, almaları gerektiğini düşündüğü övgüleri ve iyilikleri alamazlarsa mutsuz ve hayal kırıklığına uğramış bir ruh hali içerisine girerler. Narsisistik kişilik bozukluğu tedavisi genel olarak konuşma terapisine (psikoterapi) odaklanır.

Belirtileri kişiden kişiye değişiyor

Narsisistik kişilik bozukluğunun belirtileri ve bu belirtilerin şiddeti kişiye göre değişkenlik gösterir. Genel olarak bu rahatsızlığa sahip olanlarda abartılı öz önem duygusu, beklentilerine özel iyilik ve sorgusuz uyum bekleme, üstün olarak kabul edilme ve sadece kendisi gibi özel insanlar ile iletişim kurabileceğine inanma gibi davranışlar bulunur.

En sık rastlanan belirti hangisi?

En sık rastlanan belirtilerden bir tanesi de eleştirel olarak algılanan her şeyi ele almakta zorlanmaktır. Özel bir davranışta bulunulmadığında sabırsız ve öfkeli davranma, kendini daha iyi göstermek için karşısındaki küçümseme gibi açık belirtilerin yanı sıra güvensizlik, utanç, kırılganlık ve aşağılanma gibi gizli duygular da narsisistik kişilik bozukluğu ile beraber ortaya çıkabilir.

İyileşme sürecinde sizi neler bekliyor?

Yazının devamı...

Uyku Bozukluğunun Psikolojisi

4 Temmuz 2019

Ortalama bir insan günde 7-8 saat arasında uyur ve bu nedenle yaklaşık olarak örümüzün üçte birlik gibi büyük bir kısmı uykuda geçer. Uyku, vücudun hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ihtiyaç duyduğu bir süreçtir. Bu süreçte sanılan aksine vücut pasif değil aktif durumdadır.

Kaliteli ve yeterli miktarda uyku vücudun bir sonraki gün için ihtiyaç duyduğu enerjiyi toplamasına yardımcı olur. Ancak günümüzde birçok kişinin yaşadığı uyku bozuklukları kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Günümüzde yaklaşık olarak 80’den fazla uyku bozukluğu olduğu bilinmektedir. Uyku bozukluğu çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabildiği gibi aynı zamanda bazı hastalıklarında sonucu olduğu görülür.

Uykusuzluğun Nedeni

Uykuya dalmada zorluk ya da uykunun kısa sürede kesilmesi olarak kabul edilen insomnianın üç farklı çeşidi vardır. Bunlar geçici, kısa süreli ve kronik insomnia olarak adlandırılır.

Yaklaşık olarak bir haftadan daha kısa süren durumlar geçici insomnia, bir hafta ile dört hafta arasında değişen sürelerde görülen durumlar kısa süreli insomnia ve dört haftadan uzun süren durumlar ise kronik insomnia olarak değerlendirilir. Hemen hemen her yaş grubundan insanda görülebilen bu rahatsızlık genel olarak psikolojik temellidir.

Özellikle insomnianın ana nedenlerinden başında stres gelmektedir. Bunun yanı sıra jet lag, tekrar eden rahatsız edici gürültü, madde ve alkol bağımlılığı ve bazı fiziksel rahatsızlıklar da uyku bozukluğuna sebeptir.

Uykusuzluk Tedavisi

Yazının devamı...

Çiftler Arasındaki Çatışma Sebepleri

20 Haziran 2019

Yapılan pek çok araştırma evli çiftlerin aslında birbirlerini o kadar da iyi tanımadığını kanıtlıyor. Aslında pek çok insan karşısındaki kişiyi tanıdığını düşünse de bu düşünce büyük bir yanılsamadan ibaret.

Bir insanın doğum yerini, tarihini, burcunu, okuduğu okulları, maddi durumunu ve buna benzer bilgilerini biliyor olmak hiçbir zaman o insanı tanımak için yeterli değildir.

Zevklerini, hobilerini, korkularını, hayallerini ve tepkilerini bilmediğiniz bir insanı yeterince tanımıyorsunuz demektir. Evlilik gibi önemli bir kararı almadan önce karşınızdaki kişiyi ne kadar tanıdığınızı ölçmeli ve bu önemli kararı değerlendirmenizi yaptıktan sonra vermelisiniz.

Eşinizi Tanımadığınızı Fark Ederseniz Ne Olur?

Bir anda, aslında eşinizi hiç tanımadığınızı fark edebilirsiniz. En sevdiği rengi, favori yazarını ya da en sevdiği meyveyi bilmediğiniz fark ettiğiniz esnada onunla ilgili bilmediklerinizi sıralamaya başlarsınız. Eşiniz size kendisini farklı birisi olarak gösterdiyse de zamanla onun kim olduğunu keşfedebilirsiniz.

İlişkinin başlarında eşiniz aile yapısını size yansıtmazken evlilik sonrasında ailesi ile ilgili çok daha farklı bir insana dönüşebilir. Bu tür durumların tamamı çiftler arasında çatışmaya neden olabilir. Eşinizi yeterince tanımıyor olmanız tanıyamayacağınız anlamına gelmez.

Çiftler arasında çatışmaya neden olan pek çok sorun olduğu gibi bu sorunların bir çözümü olacağı da göz ardı edilmemeli. Eşinizi tanımadığınızı düşünmek ya da bununla yüzleşmek bir hayal kırıklığı yaşatsa da sevginin ve saygının korunduğu ilişkilerin sürekliliği her zaman mümkün.

Yazının devamı...