Vajinismus İçin 5 Öneri

10 Mart 2019

Vajinismus nedeniyle, istediğiniz halde ilişkiye giremiyorsunuz ve kendi başınıza çözmek istemektesiniz. İlk gece korkularınızı yenemeyip profesyonel bir destek aramaktasınız yada her ikisini de yapıp, hala vajinismus probleminizi taşıma durumunda olabilirsiniz ve ne yapmanız konusunda artık bir fikriniz yoktur. Doktor Saygın olarak size mutlaka faydasının olacağını düşündüğüm 5 önemli önerim olacaktır.

1. Vajinismusu bazı kadınlar duymamış olabilir ve bir fikri yoktur ya da kendine yakıştıramaz. Bu nedenle zaman kaybedip kendilerine,eşlerine sıkıntı yaşatır. Bu nedenle içinde bulunduğunuz durumunuzu netleştirin. Adını koyun, İstediğim halde ilişkiye giremiyorum, kurtulmak için nasıl bir yol izlemeliyim? diye cevabını aramak gerekir.

2. Kendi başınıza vajinismusu yenmek isteyip, çözemediyseniz de, ilk gece korkularınızı zamana bırakmayın, çünkü zamanla vajinismusu kabul edip, eşiniz siz ve vajinismusunuz birlikte yaşarsınız. Vajinismusla yaşarsanız da, birçok şeyi de yavaş yavaş kaybetmeye başlarsınız. Başta özgüveninizi kaybeder ve buna bağlı olarak da, hayat kaliteniz azalır. Geçen zamanla birlikte sizin yaşınıza bağlı olarak da vajinismus yüzünden gebe kalma olasılığınız düşmektedir. Çünkü 35 yaştan sonra hızla yumurtalık rezervleriniz azalmaya başlar ve siz vajinismusu çözmüş olsanız bile bu sefer de azalmış yumurtalık rezerviniz nedeniyle bebek sahibi olmak için uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

3. Vajinismus da birçok şey önemlidir ama unutmayın başrol zamana aittir. Vajinismusla geçen süre sizi yıpratır, bezdirir, soğutur ve hastalığınızı kabullendirir. Belki de ayırır, boşanmaya götürebilir. O yüzden de vajinismusu yenmek için bir planınız, bir stratejiniz olmalı. En önemli ilk adım, nadir de olsa anatomik bir nedenden dolayı olabilir. Kızlık zarınız da kalınlık varsa ve ilişkiye girmenizi engelleyecek bir yapıda ise siz ne yaparsanız yapın, vajinismusu kendi başınıza çözmek isteyip, gerekli çabaya rağmen ilişkiye girme probleminizi çözemezsiniz. O yüzden de vajinismus hastalığın da mutlaka bir jinekolojik muayenenizi olup kızlık zarı hymen hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

4. Klinik tecrübelerim nedeniyle şu uyarı da yapmak isterim ki, kızlık zarı kalın olmadığı halde, kişiyi rahatlatmak amaçlı, gereksiz hymenoktomi operasyonları da size zaman ve para kaybettirir çünkü sorun, gereksiz yapılan kızlık zarı ameliyatları sonucu da hala devam etmektedir. Bu durum da vajinismus hastalığınıza bir de moral bozukluğu eklenir. Bazen de tersi olur, yanlış değerlendirilir. Ya da gerçekten kızlık zarı sıkıntılı kalınca olmasına rağmen normal yapı denilmiştir. Bu halde de anatomik olarak kişinin eşiyle ilişkiye girmesi mümkün değilken, kadın ilişkiye giremediği için kendini suçlayacak, eşi yıpranacak sırf eksik ve hatalı değerlendirmeler sonucu. O yüzden de mutlaka güvenilir tecrübeli yerlerde değerlendirilmenizin yapılması önemlidir. Hatta bazen de vajinismus sorununuz tedavilerinize rağmen aksamaktaysa ve probleminiz hala devam ediyorsa da bu konuda tecrübeli ikinci bir hekim tarafında jinekolojik muayeneolmak ve görüş almanızın gerekebileceğini de unutmayın.

Vajinismus hastalığını yaşarken sizin özgüveninizi kaybettirir ve bir an gelir ki işinizi, mesleğinizi hatta çok sevdiğiniz eşinizden boşanmayı bile düşünürsünüz. Oysa ki vajinismus problemiyle yaşamak yerine çok az bir gayretle hem vajinismusu yener, hem de anneliğe adım atarsınız.

5. İlk gece korkularınızı yenmek, vajinismus dan kurtulmak siz istedikten sonra doğru yaklaşımlarla mümkündür. Sizin için en önemli şey, az da olsa vajinismusu yenmek için sadece sözde kalmayan çaba ve gayretlerinizdir. Az bir çabanız vajinismusu yenmek için en önemli unsur ve ilk gece korkularınızı yenmeye götüren anahtardır.

Vajinismusu yenmek yerine bebek sahibi olmak için yan yollarda yardımcı üreme teknikleriyle bebek sahibi olmaya çalışmak size zaman kaybettirir bebek sahibi olsanız da, olamazsanız da. Çünkü yardımcı üreme teknikleriyle şansınız yaver gider ve anne olursanız vajinismuslu bir annesinizdir. Süre kaybınız daha da artmıştır ve bebek nedeniyle daha uzaklaşılmaktadır problemi çözmeye. Vajinismusu çözmeden ve yardımcı üreme teknikleri ile gebelik elde edemezseniz zaman kaybına, maddi kayıplar eklenir.

Yazının devamı...

İlk Gece Vajinismus Olmayın

9 Şubat 2019

Kadınların bir kısmında ilk defa ilişkiye girme aşamasında kendilerine göre bir takım endişeler yaşayabilir. Bu tedirginlik genelde yanlış veya eksik doğrularınıza bağlıdır. Sonuçta ilk ilişki deneme bu nedenlerden dolayı sağlıklı bir şekilde olması gereken gibi olmayabilir. Bu durumda tekrarladıkça ve süre uzadıkça da sizi vajinismusla tanıştırır.

Bu nedenle vajinismusu yaşamamak ve öğrenilmiş çaresizliğiniz olmaması için de sizi en çok ilişkiye girmekle ilgili, karşılaşılan yanlışlarla ilgili bilgilendirme yapacağım.

1. İlişki sırasında kadının canı çok acır, ağrı hisseder

Oysa ki cinsel ilişkiye girmek mutluluk verici bir deneyimdir ve sağlıklı bir cinsel ilişkide ağrı, acı yoktur.

2. Vajina küçük ve penis büyük

Bu düşünce tarzı, ilişkiye girmeyi size gözünüzde imkânsız görünebilir. Halbuki penisin anatomisi size büyükçe gözükmesi ve vajinanızın dar olduğu düşüncesi, vajinismus için bir nedeniniz gibi görülebilse de vajinismusun penisin büyüklüğü ile bir ilgisi yoktur. Oysa ki erkekte sertleşmemiş bir penis hiçbir zaman vajinaya giremez doğaya aykırı bir durumdur. Bir kadın vajinasından kolayca 3500 gr bebek doğurabilir. Esnemesi genişlemesi kolay olmakta. Bazende geniş olan vajina için daraltma ameliyatları talep etmektedirler. Unutmayın ki vajina tamamen ereksiyon olmuş penisin girebileceği bir şekildedir.

Yazının devamı...

İlk Gece Ağrı Duymamak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

7 Ekim 2018

Kadınların bir kısmı, ilk gece ilişkiye girmekle ilgili bir takım yanlış duyum ve bilgiler nedeniyle ilk ilişkilerinde ağrı, acı, aşırı kanama gibi endişe duymalarına yol açan ruh durumu ile karşı karşıyadır. O nedenle ilk gece korkularını yenmek için dikkat etmeleri önemli bilgi ve tavsiyeleri şu şekilde belirtebiliriz.

Vajinismus tedavi merkezimize gelen danışanlarımızın en sık sorduğu soru, ilk defa cinsel ilişkiye girileceği zaman mutlaka ağrı ve kanama olur mu?

İlk defa cinsel ilişkiye girmeyi düşündükleri an, daha önce çevrelerinden duydukları,eksik ve yanlış deneyimlerin neticesinde ,ilk gece ilişkiye girmekle ilgili kaygı duymaktadır.Halbuki kadın sevdiği kişiyle yeterli ön sevişme ve uyarılmaya bağlı olarak vajinanın yeterli salgısı ve ıslanması, ilişkiye sorun yaşamadan, acı duymadan,kolayca cinsel ilişkiyi gerçekleştirir.

Bunun yanında ilk defa cinsel ilişkiye girme anında, kızlık zarı çok kanaması ile ilgili düşünülen tedirginlikse anlamsızdır. Çünkü kızlık zarın özelliğinde damarının ve sinirinin olmamasıdır. Kanama olacak olsa bile bu pembemsi az bir miktardır nedeni de zar yapısı difüzyon yolu ile beslenir o nedenle kanama olsa bile çok az memberanöz yapıdan gelendir. Sinirde olmadığı için acı ilişkide olmaz. Burda kanama ve ağrının olmasının nedeni kasarak ve kuru yeterli ıslanma olmadan ve zorlayarak girilmesine bağlı gerçekleşir. Çünkü bu durumda dokular yırtılır ve cinsel ilişkide ağrı, acı kanama duyulur. Bu tarzda cinsel ilişkiye girenlerin yaşadıklarını çevrelerine aktaraması diğer kadınların ilk ilişkinin mutlak bir şekilde acı, ağrı, kanama duyulması şekline döner. Sonuçta kişi, kanamasının yoğun olacağı, bu nedenden müdahale edilmesi için hastaneye götürüleceğini düşünebilir. Sonuçta ilişkiye giremezler girerse de bu şartlarda aynı sorunu yaşarlar. Unutmayın ki yeterli ıslanmanın olmaması, vajenin kuru kalması, cinsel ilişkide acı ve ağrı olmasına tahrişlere bağlı da mukazal yırtılmaya bağlı da kanamalara neden olur.

Sonuçta kişi cinsel ilişki sırasında acı ağrı duyar, bu ağrı sonucunda kendini kasar, bacaklarını kapar, kasılır, kitlenir. Endişeye kapılıp eşini eliyle iter, ilişkiyi sonlandırmak ister.

Erkek, eğer kadın tam olarak hazır hissetmeden, cinsel ilişki için zorlaması ile vajinal yapıda zedelenme, tahrişler ve kanamalar olabilir. Oysa ki, yeterli uyarılmasına bağlı ıslanması olan bir kadın, ilişkiye girerken hiçbir sıkıntı duymaz hatta keyif alır doğanın gereği. İlişki sırasında kanaması olmayabilir, olsa bile çok az olur.

Kadın eğer kendini kasıp ve endişelenerek, ilk gece korkularının devam etmesine neden olur ve vajinismusla tanışır.

Vajinismusu yaşıyanların bir kısmında ender de olsa kızlık zarına bağlı ,anatomik nedenli vajinismus dur.Kızlık zarının kalın, esnek olmaması,kızlık zarının bölmeli olması, ilk cinsel ilişki anında sıkıntıya neden olur. Bu nedenden de anatomik nedenli bir vajinismusla karşı karşıya kalınıp kalınmadığını belirlemek için kadın doğum muayenesi, sizin vajinismusu ve ilk gece ile ilgili endişelerinizi ortadan kaldırmak için son derece önemlidir.

Yazının devamı...

Vajinismusta Eşler Ne Kadar Anlayışlı Olmalı?

2 Eylül 2018

Kadın istemesine rağmen cinsel ilişkiye eşiyle giremediğinden, vajinismus nedeni ile kendini belli bir süre sonra suçlu hisseder, eşine karşı mahcup hisseder. Genelde erkekler de bu durumda tam olarak ne yapmaları konusunda, nasıl bir tutum içinde davranacaklarını bilememektedirler. Vajinismus hastalığı yaşayan çiftlerin yaptığı en büyük hata ilişkiye girmekle ilgili problemlerini görmezden gelmek, kendiliğinden zamanla düzelir diye beklemektir. Çünkü geçen süre vajinismusla sizin güzel olası günlerinizi eksik yarım yaşamanıza neden olur.

Bazen de çiftlerin anlayışlı olması daha doğrusu erkeğin de zamana bırakması vajinismuslu çifti vajinismus hastalığın getirmiş olduğu konforsuzluğun konforuna alıştırır. Sonuç zamanla kadınların özgüven kayıplarına yol açar ve artık evde ev arkadaşlığı modunda gelişen süreç sizlere biraz daha zaman kaybettir. Ta ki çocuk ne zaman sorularının çifti bunalttığı an a kadar. Ya da yakın arkadaş çevrenizin annelik babalık haberlerini alana kadar veya sizden sonra evlenen arkadaşlarınızın gebelik haberlerine sevinmek yerine sizi harekete geçirme aşamasına getirmesine kadar. O yüzden vajinismus da en büyük yanlış çiftin sorunu görmezden gelmesi ve ya zamana bırakmasıdır. Çünkü vajinismus hastalığı çok kısa süreler içinde kolaylıkla tedavi edilebilir bir problemken.

Vajinismusu zamana bırakmayın çok fazla anlayışlı olmak vajinismus hastalığını çözmez sadece sevginizi test eder. O yüzden de sevginizi vajinismusla test etmeyin.

Vajinismusu zamana bırakırsanız kendinizi eşinizden ayrılmayı düşünecek kadar çaresiz hissedeceğiniz anlar olabilir. Tıpkı Hanife Hanımın yasadıkları gibi…

“9 aylık evliyim, eşimle 9 yıl beraber olduktan sonra evlendik. Evlenmeden önce böyle bir şey olacağı aklımın ucuna dahi gelmezdi. Çok sevmiştik, çok beklemiştik. Her şey çok güzeldi. Rüya gibi bir düğünle evlendik. Herşey güzel giderken tam o ana gelince kendimi öyle kapatıyordum ki. Birleşmek imkansız oluyordu. Ve vajinismusla yüzleştim. Çok can sıkıcıydı. Evliliğimin en güzel günlerini aylarını ağlayarak mutsuz olarak geçirdim. Evliliğimizin aylarını saymaz oldum. Çünkü her geçen ay benim için ayrı bir hüsrandı. Bu ay da olmadı diye kendimi yıpratıyordum. Eşimin desteği sayesinde ayakta kalabildim. Ömür boyu olmasa da bu iş ben hep yanında kalacağım diyordu. Ancak ben böyle sürdüremezdim. Ayrılmak istedim. Kabul etmedi tabi ki. Tedaviye başladım, sadece 4 seansta vajinismustan kurtuldum İnanamadım ama gerçekti. Şükürler olsun ki evliliğimin kara bulutu olan vajinismusu yenmiştim. Bu muydu benim 9 ayımı mal olan kara bulut. Gerçekten kendime güldüm. O kadar büyük saçmalamışım ki. Aptalca bir korku nasıl da bedenimi ele geçirmişti. Oysa ki bu beden benimdi. Benim komutlarıma uymak durumundaydı. Bilmediğim ne çok şey öğrendim.

Ve siz benim durumumda olan diğer kadınlar. Beklemeyin!.. Beklemek sadece yıpranmak demek. Evliliğinizi kabusa dönüştüren bu şeyi yenmek için hemen adım atın. Sizde bu kabustan kurtulacaksınız.

Şimdi çok çok mutluyum Daha birkaç haftalık evliymiş gibi hissediyorum kendimi…”

Yazının devamı...

İlk Gece Korkunuz Anatomik Nedenli Olabilir mi?

10 Mart 2018

Eşinizle birlikte olmak istiyorsunuzdur fakat ilişkiye girmekle ilgili korku ve endişeleriniz yüzünden ilişkiye giremiyorsunuzdur. Bu durum kendinizi yetersiz ve başarısız hissettiren bir sürece götürebilir. Oysaki siz çok istemenize rağmen tamamen iradeniz dışında, elinizde olmadan gelişmekte vajinismus Eşiniz de bu durumdan oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. İlk ilişkiye girmekle ilgili farklı endişe ve korkularınız olabilir. İlk gece korkusu nedenleri sorulduğunda herkesin bir hikayesi olmakla birlikte birkaç örnek verecek olursak aşağıda vajinismus merkezimize gelen hastalarımızın yorumları size bir fikir vermekle beraber nadiren de olsa kalın kızlık zarları nedeni veya kızlık zarında septum vs gibi nedenlerde size ilk gece korkularınızı oluşturabilir.

Ayşe hanım - bankacı :

İsmim ayşe 30 yaşındayım. Eşimi 9 yıldır tanıyorum ve çok seviyorum. Üniversitede tanıştık ve ben her geçem gün onu daha çok sevdim. Evlenirken çok heyecanlıydım. Kafamda hiçbir korku yoktu, ama hep güveniyordum. Fakat ilk denememizde anladım ki nasıl başa çıkacağım canım nasıl yanacak, hasta gibi yatmam gerekecek, ne kadar kanamam olacak vs. İlk girişim olduğu için geçiştirdik. 1, 5 yıl geçti hiç başaramadık. Eşimin hakkını ödeyemem sabırlı ve anlayışlı davrandı. Artık anne baba olma düşüncesini konuşmaya başladık. Evliliğimizi daha çok güçlendirmek istiyorum. Onun olmak istiyorum. Bu kadar keşke ertelemeseydik. Boşa gitti zamanımız demek istiyorum. Ama öyle. Umarım hayat bize bolca tadını çıkarma fırsatı verir.

Beril Hanım - öğretmen:

32 yaşındayım. 22 günlük evliyiz. Yaklaşık 3 yıllık bir sevgililik dönemimiz oldu. İlk geceye kadar her şey çok güzeldi. Sevgililik döneminde yakın olmuştuk ama ilişkiye girecek kadar değil, yolda yürürken, duş alırken vs kendimi özellikle özel bölgesi kasıyordum. İlişki esnasında kasacağımı hiç düşünmemiştim. Eşimle ilişki esnasında bacaklarımı açamıyorum, kendimi sıkıyorum, eşimi itiyorum, gözlerim doluyor korkudan ellerim titriyor, içime bir şey gireceği düşüncesi beni çok ürkütüyor. Hassas bir bölge olduğunu ve acı çekeceğimi düşünüyorum. Eşimi çok seviyorum ama onu bu haksızlığı yapmak istemiyorum ve bu sorundan biran önce kurtulmak istiyorum. Hem kendim hem eşim için ve mutluluğumuz için.

Melike Hanım - ev hanımı:

Nedenini bilmediğim korkularım var. Korku var ama tam olarak tarif edemiyorum. Aslında yeni oluşan korkular değil. Ortaokul ve liseye devam ederken hatta üniversite hayatım boyunca veya doğum konuşulurken hep tedirgin oldum. Cinsel birliktelik veya doğum konuşulurken bile kendimi kasıyor, bacaklarımı sıkıyordum. Anlatılanları sanki kendi canım acıyor gibi dinliyordum. Halen de cinsel ilişkiyle ilgili çok rahat konuşabildiğimi, dinleyebildiğim söylenemez. Sanırım zarara uğrayacağımı düşündüğüm için tedirginim ve kasılıyorum. Canımın acımasından ya da bilgisizliğimden, tecrübesizliğimden dolayı da böyle düşünüyor olabilirim. Bir şeyler doğru anlatılsa, abartılmasa ilişkiye girmekle ilgili baştan bu korkularım türemezdi. Bazen doğru kişilerden doğru bilgiler almadığım için de bu kaygımın olduğunu düşünüyorum. Annem ya da bir büyüğüm ergenliğe girdiğim andan itibaren her hangi bir bilgi vermedi. Arkadaş ortamında anlatılan ilk gece hikayeleri sanırım bu kaygılarımı hep alttan alttan besledi ve bu noktaya geldim. Korku ve kaygılarımı çözebilmek için buradayım. Şimdiden teşekkür ederim.

Arzu Hanım - İletişim uzmanı:

Yazının devamı...

Vajinismus Sizi Yenmeden Neler Yapmalısınız

10 Şubat 2018

İstemenize rağmen cinsel ilişkiye girememe durumu olan vajinusmus hastalığından kurtulmak için, vajinismus tedavisi yapan bir uzman doktor olarak size fayda getireceğini düşündüğüm önerilerimi paylaşmak istiyorum.

İlişkiye girememekle ilgili içinde bulunduğunuz ruh durumu ne olursa olsun, doğru davranış ve bakış acısıyla vajinismus hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Vajinismusu yenmelisiniz çünkü vajinismus en başta sizi, partnerinizi ve evliliğinizi mutlaka yıpratacaktır. Vajinismusla geçen zaman sizin mutlu günlerinize gölge olacaktır. O nedenlede önce durumunuzu net ortaya koymak gerekir.

İlişkiye girememekle ilgili Durum Tespiti

İçinde bulunduğunuz durum ne şekilde olursa olsun, öncelikle durumunuzun analizini yapmanız gerekiyor. Burda önemli olan kendinize objektif yaklaşmanızdır. Mesela "Kocamla istediğim halde ilişkiye giremiyorum ve bu durum elimde olmadan gerçekleşiyor. Ne zaman ilişki denesem, benzer durumu yaşıyorum. Bu olayda, cinsel yaşamımda beni yıpratmakta ve kendime güvenimi azaltmaktadır." diyorsanız, içinde bulunduğunuz vajinismus hastalığından kurtulma zamanı.

En kritik adımlardan bir tanesi vajinismusta yaşınızdır. Otuzbeş yaşından sonra, yumurtalık rezervinizin düşeceğini ve buna bağlı gebelik şansının azalacağını bilmeniz önemlidir. İşte bu nedenden dolayı eğer vajinismus kendi başınıza çözemiyorsanız, profesyonel destek almak için harekete geçmek gereklidir.

Vajinismus Hastalığınızla Yüzleşin

İçinde bulunduğun ilişkiye girememe vajinismus durumunun dışına çıkmak için bir şansın var mı? Eğer yoksa durumu kısa vadede değiştirmek için söyleyebileceğin veya yapabileceğin bir şey var mı (varsa yap), bu soruya da hayır cevabı verdiyseniz son aşama o halde içinde bulunduğun durumu önce içten bir şekilde kabul edip ancak ondan sonra değiştirebilirsin.

Her olayın içinde mutlaka şükredecek bir şeyler vardır. Doktor olarak size hatırlatmak isterim ki bazı hastalıklarda çok geç kalınıp tedavisi mümkün olmayan durumlar varken, sizin çok az bir gayretinizle kurtulabileceğiniz bir durumdasınızdır. O yüzden de beterin beteri var deyip ne kadar süredir vajinismus hastalığıyla yaşadığınıza bakmayıp, önünüzdeki güzel günleri daha fazla kaçırmamak için adım atmayı ertelemeyin.

Yazının devamı...

Vajinismuslu Kadınlar Cinsel İlişkide Neler Yaşar?

16 Ocak 2018

Vajinismus kadının eşi yada partneri ile cinsel ilişkiye girme esnasında, tamamen iradesi dışında, elinde olmayarak biliçdışı vagen girişindeki (pc) kaslarının kasılmasıyla ilişkiye girememesi durumudur. Burada ön sevişmede genelde bir sorun yoktuR, hatta kişi de cinsel birleşme öncesi olan ıslanma ve arzu vardır. Zamanla bu sorun çözülmezse isteksizlik olabilmektedir.

Vaginismuslu kadın da ilişki esnasında bacaklarını kapatır, kasılmaları olur, eşini iter, bunu takiben kendini suçlu hisseder, ağlar, değersiz ve mutsuz hisseder.

Bu vajinismus problemini hiçbir zaman çözemeyeceğini düşünerek ilişkiden kaçar ve erteler. Kaçınma, ertelenme hastalığı denir bu yüzden. Bu problemi yaşayan çiftler, gerek kadın, gerekse erkek kendilerine göre sebep aramaya başlar. Birbirlerini gerçekten sevip sevmediklerini düşünürler. Halbuki vajinismusun en büyük nedenini oluşturan şu ana kadar almış olduğu cinsellikle ilgili, cinsel birliktelikle ilgili yanlış mesajlardır. Duyduğu, işittiği, gördüğü cinsellikle ve cinsel birliktelikle ilgili, bilinçaltı, kişiye hep yanlış mesaj ileterek onu bu problemle karşı karşıya bırakarak sanki çözümsüz, sanki diğer kadınlardan farklıymış, sanki onu allah farklı yaratmış gibi algılar.

Halbuki burda göremediği olağan ve doğal olan, yaşaması ve yaşatması gereken cinselliği yaşayamayıp, haz ve keyfi alması gerekirken, bunu alamayarak doğal olana karşı gelmektedir.

Kendine göre cinsellikle ilgili birçok ve çesitli yanlış düşünce yapısını içinde oluşturup onu taşırlar ve bu durumu görmezden gelerek, her defasında, bir sonrasında vajinismusu çözebileceğine inanarak dener ama her denemesi sonuçsuzluk, başaramama, kadını ve çifti inanılmaz olumsuz etkiler.

Bu aşamada erkeğin, eşini anlamaması bunu çözemediği için kadına gerekli desteği çözüm için vermemesi, bu problemi inanılmaz derecede büyütmektedir. Ya da bu durumda gene erkeğin durumu olduğu gibi kabul edip boşanma aşamasına doğru yol alıp, boşanmaya gidebilmektedir.

Erkeğin durumu olduğu gibi kabul edip, eşini olduğu gibi kabul etmesi durumunda, bu vajinismus problemini taşımakta, çözümsüz geçen hergün çifti olağan olan doğal olan birlikte yaşayan kadın ve erkek için cinsellik boyutunun eksik kalmasına yol açar.

Bunu yaşamayarak hem kadın hem de erkek problemlerini çözmek yerine, taşıyarak, zaman içerisinde problemlerini büyüterek, ki genelde, farkında olmayarak, bu durumun sosyal ve iş hayatlarına mutlaka olumsuz yansımalarını da yaşarlar.

Yazının devamı...