YENİ SAĞLIK RİSKİ TESTİ: OMEGA-3

Eklenme Tarihi05.05.2011 - 2:30-Güncellenme Tarihi05.05.2011 - 20:02Geçen cumartesi günü İstanbul Hilton Hotel’de ‘Kardiyolojide ve Tıpta Yenilikler’ isimli bir konferans düzenlendi. Konferansı sevgili sınıf arkadaşım, kardiyolog Prof. Dr. Faruk Erzengin    organize etti. Bu alandaki son yenilikler tanıtıldı. Konferansa katılan kardiyolog Prof. Dr. Clemens Von Schacky, yeni Omega-3 testini anlattı.

Kandaki her türlü yağ ölçülüyor
Omega-3’ün hayatımızdaki yeri tartışılmaz. Anne karnındaki bebekten gençliği korumaya, cilt güzelliğinden kalp krizine önemi, herkes tarafından kabul ediliyor. Ediliyor da, acaba aldığımız omega-3 bizleri yeterince koruyor mu? Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Harris ve Münih Üniversitesi’nden Prof. Dr. Von Schacky, bu sorunun cevabını bulmak için omega-3 testini geliştirmiş. Ülkemizde de kullanılan bu test, kandaki omega-3 miktarını ölçmenin yanında, omega-6 ve trans yağlardan, doymuş yağlara kadar 23 çeşit yağ düzeyini ölçüyor.

İdeal değerler
Prof. Schacky ile konferansta uzun uzun konuşma fırsatım oldu. Kendisi yakın gelecekte kişilerin kolesterol baktırır gibi, omega-3 indeksine baktıracaklarını, hatta bazı durumlarda risk ölçmek için bu testin diğerlerinden daha öne geçeceğini söylüyor. Omega-3 indeksi ideal anlamda yüzde 8-11 arasında olmalı. Burada ilginç bir bilgi veriyor Prof. Schacky: “İndeksin yüzde 4’ün altında olması, ani kalp durmasını ileri derecede artırıyor. Bu değeri normal seviyelere yaklaştırmak dahi, riski uzaklaştırıyor.”
Kendisine, “Teste ne gerek var? Bol bol balık yiyelim veya omega-3 kapsülü alalım” dedim. Güldü, “O iş öyle değil” dedi ve devam etti, “Burada çok daha önemli başka bir durum var. Acaba vücudunuz aldığı omega-3 ten yararlanabiliyor mu? Fazla miktarda alsanız da, pek çok sebepten dolayı vücudunuz omega-3’ten yaralanamıyor olabilir. Araştırmalarımızda gördük ki, çok fazla sigara içmek, besinler, kilo, bazı hastalıklar, yemeklerin hazırlanış şekilleri gibi faktörler omega-3’ten yeterince yararlanılmasına mani oluyor. Bunu bilmenin tek yolu, omega-3 testi yaptırmak ve çıkan sonuca göre hareket etmek.”

Evde de uygulayabilirsiniz
“Peki omega-3 değerleri yüzde   8-11’in üzerine çıkarsa ne olur?” soruma Schacky, “İndeks değeri yüzde 15’lere çıktığında kanama riskinde artış olabilir” yanıtını verdi.
Böyle yüksek değerlerde, ilaveten Aspirin, C ve E vitamini gibi takviyeler de kullanılıyorsa, kanama riskini dikkate almak gerek. Bu test iki türlü uygulanabiliyor, tıbbi kuruluşlarda damardan kan alınarak ya da özel test kitiyle evde parmak ucundan  alınan kanla. Bu kan sonra bir merkeze gönderiliyor.  

EtiketlerStanford