Bugün ne yazmalı?

Bugünkü yazılacak konular... Tiyatro oyuncusu, aktivist Esmeray, transseksüel olduğu için polis tarafından tartaklandı pazar günü. Bugün Amargi’de basın toplantısı yapacak. Buradan çık, konuyu geçtiğimiz günlerde yapılan Homofobi Karşıtı Toplantı’ya bağla ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Zafer Üskül’ün toplantıya katılışını yaz. Ardından Komisyon üyelerinin “Olayın bizle hiçbir ilgisi yoktur” deyişlerini topa tut.
İstiklal Caddesi’nde seyyar satıcılık yaptığı için bir adam dövüldü. Bu adamın belden aşağısı yoktu ve bir polis onu dövmek için kolundan havaya kaldırmak zorunda kaldı! Bu olay üzerinden memleketin vicdanının nerelere kadar tarumar edildiğini anlat.
Tuzla Tersanesi vahşeti hakkında Taraf gazetesinde Aslı Odman imzasıyla bir yazı dizisi geçtiğimiz hafta yayımlandı. Tersane üretim hacmi 3 kat artarken, istihdamın sadece 1/3 oranında arttığını yaz. Bu kâr arsızlığının sadece Tuzla Tersanesi’nde değil, bütün bir memlekette gemi azıya almış bir vahşetle şahlandırıldığını anlat. ‘Bu işin içinde dış mihraklar var’ ve de ‘Bu iş polisiyedir’ diyen siyasetçileri döv.  

“İyi, güzel ve doğru”
Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da aldığı ödül için yaptığı konuşmada “Tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme” demesi üzerinde dur. Şerif Mardin’in Cumhuriyet’in “iyi, güzel ve doğru” üzerine yapmakta yetersiz kaldığı tartışma üzerine söyledikleriyle bunu birleştir. Ülke üzerine bir şey yaz. Hatırlamak üzerine. İyi ve güzel olan üzerine. Yeniden imal edilen “ülke” ve “doğru” üzerine bir şey.
Hatırlamak üzerine bir şey yaz ya da, 68 ile ilgili olsun. Gazetelerde, dergilerde yapılan 68 tartışmalarının tutarsızlığını anlat ve bu memleketteki hatırlama kültürü yoksunluğundan söz et.
“1968-Dünyayı Sarsan Yıl” diye bir kitap çıktı Everest’ten. Yazar Mark Kurlansky nasıl “hatırlıyor” onu anlat. Kitabın başında “Kusura bakmayın, ben taraflıyım” diyor yazar. Türkiye’deki tartışmalarda tarafsızlığın nötr olmakla nasıl karıştırıldığını, eleştirmenin saldırıyla nasıl aynı şey sanıldığından söz et.
DTP’de sıkıntı var. Ahmet Türk’ü sıkıntıda bıraktılar. PKK’yı eleştirince spot altına alındı ve bilmiyorum kim tarafından daha çok hırpalandı: Ana akım medya tarafından mı, yoksa şiddetle sorunun çözümünü savunanların mı? Kürt meselesi ve Ahmet Türk’le ilgili bir yazı yaz. 

“Telefon dinleme” olayı...
Agos’un peşini bırakmıyorlar. Kendileri hakkında hüküm verilen bir dava ilgili yazı yazdılar diye yeni bir dava açılmış. Temmuzda görülecek Hrant Dink davasıyla ilgili yazı yaz. Bunu daha çok yaz.
Birgün gazetesi dün Fikri Sağlar, Umur Talu ve beni “telefon dinleme” olayıyla ilgili olarak manşet üstüne taşımış. Fikri Sağlar’ın dünkü yazısında sorduğu sorulardan biri:
“(Dinlemede) Elde edilen bilgiler gereksiz olduğu anda yok ediliyor mu? Yoksa şantaj için saklanıyor mu?”
İlhan Selçuk’a yapılan soruşturma dosyasındaki ve telefon dinlemelerinin tam metni 80 sayfayı buluyormuş. Özel hayatıyla ilgili bir sürü ayrıntılar ayıklanmamış. Benim de, SENİN DE yaptığın telefon konuşmaları böyle bir yerde biriktiriliyor mu?
Yaz... Yok onu yazma, ötekini yaz. Yoksa şunu mu? Bunların hangisi daha acil? Hangisi daha yakıcı? Hangisi daha önemli, daha berbat ya da?
Bilmiyorum işte. Her seferinde bunu soruyorum:
Bugün ne yazmalı?