Ergenekon şeması Dink’in ailesine gösterilmişti

Konuya ilişkin konuştuğum Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink’in anlattıklarına göre, Ergenekon şeması adı altında bir belge, ailenin ilk kez cinayetten 2 ay kadar sonra eline geçti.

Tuncel’in adı yokErgenekon şeması Dink’in ailesine gösterilmişti
Aileye yakın bir gazeteci dost bu belgeyi hükümete yakınlığıyla bilinen başka bir gazeteciden edinmişti. Aile, içinde 15 kadar Ergenekon davasıyla ilişkili ismin geçtiği bu belgeyi önce Hrant Dink davası savcılarına gösterdi. Ancak savcılara şifahen gösterilen bu belge resmi olarak dava dosyasına girmedi.
Şemanın içinde Ogün Samast, Yasin Hayal, dönemin Alperen Ocakları Başkanı Mustafa Öztürk, Veli Küçük, Erbil Susaman gibi isimler vardı. Dikkat çekici olan nokta, istihbarat elemanı olan Erhan Tuncel’in isminin bu şemada bulunmamasıydı.
Şemanın istihbarat tarafından hazırlanmış olabileceği kanaatini yaratan göstergelerden biri buydu. Bugünkü Ergenekon şeması ile bu şemanın arasındaki fark ise Dink ailesinin eline geçen şemada kurum isimlerinin de bulunması.

Savcı Öz şaşırdı
Dink ailesinin elindeki şema Kasım 2008 tarihinde Ergenekon Savcısı Zekeriye Öz’e de gösterildi. Savcı Öz, ailenin izlenimine göre, bu şemayı görünce şaşırdı. Hatta Öz’ün yüzünde böyle bir şemayı ilk kez görmüş gibi bir ifade vardı.