Düne ait ne varsa dünle gitti zaten

Eklenme Tarihi15.02.2010 - 20:10-Güncellenme Tarihi15.02.2010 - 20:12
Yıllar önce Osman Sınav söylemişti bir dost sohbetinde “Çember tamamlanmalı, eğer yarım kalırsa ömür boyu rahatsızlık verir” diye; ben boşanma arifesindeydim. Bana “Bittiğinden emin ol, arkana bakmayacaksan git” demişti. Gittim, arkama bakmaya gerek kalmamıştı. O sıralar beraber çalıştığımız için çokça dertleşirdik Osman Hoca’yla, ‘çember’ müthiş benzetme ve anlatımdı; yaşam boyu yarım bıraktığımız çemberlerin etkisi altında değil miydik? Her ne olursa olsun, ister yarım kalan aşk, ister devam edilmeyen üniversite, hatta bitirmediğimiz pizza! Akla takılmaz mıydı, ah keşke denmez miydi?
Aldatmalarda, ayrılıklarda, boşanmalarda hep bir taraf  merak eder durur, “Neden bitti?” diye. 

Eskiye dönmek yok!
Bindokuzyüzkırkdokuz doğumlu ve 1.55 boyundaki yönetmen ve senarist Nancy Meyers, nefis bir iş kotarmış ve başrole kadını koyarak bahsettiğim hesaplaşmayı anlatmış; maestro Meryl Streep katkısıyla. ‘İlişki Durumu Karmaşık’ erkeklerin pek sevmeyecekleri bir film, nitekim salonda kadınlar kahkahadan bayılırken, erkekler ancak iki yerde gülüyorlar. Hikaye malum, erkek kadını aldatır, boşanırlar, erkek genç sevgilisi ile evlenir.
Ama asıl film işte bu noktada başlıyor; orta yaştaki adam genç karısıyla yan yana pek de komik görünmekte ve bedeni ve ruhuyla uyum içinde olacağı eski karısını düşlemektedir. Kadın da kendi çemberi tamamlanmadığı için eski kocasına karşı gelemez ve yasak bir ilişki içine girerler.
Anlatım, senaryo, oyunculuk mükemmel, Alec Baldwin kocaman göbeğini sergilemekten çekinmediği ve yarı çıplak göründüğü sahnelerde inanılmaz; Nancy Meyers’in gözdesi Steve Martin komik olmayan bir adamı canlandırmakta güçlük çekse de hayranlarına nefis bir sürpriz yapıyor; elbette Meryl Streep. O oynamıyor; yönetmeni, kameraları, yönetmenin “action” komutunu, seyrettiğinizin bir film olduğunu siliyor aklınızdan.
Neticede tüp bebek merkezinde sıra bekleyen yaşlı erkek-genç kadınların trajikomik sahnesi, Alec Baldwin’in web kamera açıkken düştüğü durum ve kadının zaferiyle biten sonu için seyredilmesi gereken keyifli bir film, üstelik tam da anlatmaya çalıştığım ‘çember’ hikayesini gözümüze sokuyor.
Son söz Mevlana’dan; “Düne ait ne varsa dünle beraber gitti,  şimdi yeni şeyler söylemek lazım...”

Yazarın Diğer Yazıları
Etiketler