Funda Arar'ın Yeni Tarzı

26 Temmuz 2019

Funda Arar deyince aklıma ilk gelen aile şirketi gibi yönetilen dev bir marka oluyor. Neredeyse tüm albümlerinin müzik prodüktörü ve değerli eşi Febyo Taşel, menajer ekibi Can Talanioğlu & Kadir Çetintaş ve yardımcısı Sementa Öcal ile birlikte ilk günden bugüne yola devam ediyorlar. 2013 doğumlu Aras, sanatçı ve eşine hayatın en güzel hediyesi oluyor.

İki sene önce Funda hanımla yaptığım röportajda Aras'ın doktor olmasını hayal ettiğini ama hangi mesleği yaparsa yapsın onu destekleyeceğini söylemişti.

Birbirine böylesi bağlı bir ekip çalışmasının en büyük getirisi tertemiz bir kariyer oluyor elbette. En seçkin sahalarda konser veren, albümleri hala liste başı satan kaç isim var? Düzenli olarak popüler tarzda albümler hazırlayan Arar daha önce bir TSM proje albümü, yakın zaman önce de Arabesk proje albümü sunmuştu.

Bugün dijital platformlarda yerini alan yeni şarkısı "Çık Aradan" ile yaza merhaba diyor. Şarkının sözü ve müziği Derya Uluğ & Asil Gök ikilisine ait. Düzenlemede bu kez Mustafa Ceceli'nin ismi görülüyor. Klibi Nihat Odabaşı çekmiş, eli kulağında yayına girer.

Şarkının söz müzik düzenleme ekibi Funda Arar'ın daha önce çalışmadığı isimlerden oluşuyor. Bu farklılık şarkıya da yansımış; 'Çık Aradan' sanatçının diskografisindeki hiçbir şarkıya benzemiyor.

Single için çekilen rengarenk kareler benim de çok sevdiğim fotoğrafçı arkadaşım Safa Gülsoy'un ellerinden çıkma. Safa'nın ilerleyen yıllarda adını çok duyacağımızdan şüphem yok. Y kuşağını bu alanda başarıyla temsil ediyor.

Funda Arar'ın ekibinde gözlemlediğim tek eksiği iyi bir basın danışmanıydı. Birkaç yıldır basın işleri için Önder Sarıahmetoğlu ve ekibiyle çalışarak bu açığı da kapadı. Önder abi, bu alanda en uzman kişi. İletişim planlamasını çok iyi yapıyor ve çalıştığı isimlere katma değer sağlıyor.

Unutmadan; 3 Ağustos Cumartesi günü Funda Arar, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda vereceği konser için hazırlıklarını sürdürüyor.

Yazının devamı...

Beşi Bir Yerde Ebru Gündeş

24 Temmuz 2019

Ebru Gündeş'i Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda en son Serdar Ortaç'la birlikte verdiği konserde dinlemiştim. O konserin üzerinden tam 6 yıl geçti. Sonrasında Gündeş'i sadece belli başlı otellerde, restoranlarda verdiği konserlerde gördük. Bu kadar aranın sebebini net olarak bilmiyorum. Belki özel hayatına dair yaşadığı talihsizliklerden ötürü basının yoğun olduğu alanlardan uzak kalmak istemiştir.

Bunca yıllık aranın ardından 19-20-21 Temmuz akşamı 3 akşam arka arkaya Ebru Gündeş Harbiye Açıkhava konser programı duyurulmuştu. 3 konserin de tüm biletleri kısa sürede tükenince 22 ve 23 Temmuz akşamları da takvime dahil edildi. Askerde olduğum için ilk konserleri sosyal medyadan takip ettim, sonuncusunu canlı canlı dinledim.

*Sesine, yorumuna diyecek yok. Sanat yönetiminden tutun orkestranın kılık kıyafetine kadar Ebru Gündeş ve ekibinin sahne tertibine verdiği önemi izleyici olarak takdir ettim.

*Saç, makyaj ve kıyafetlerin özenli seçimi dinleyiciye duyulan saygıyı belli ediyor. Fakat hareketli şarkılarda eşlik eden dansçıların kostümünü alakasız buldum.

*Repertuvarda değişikliğe gidilmesi; cover şarkıların azaltılması, Gündeş'in onlarca hitlerinden sahnede söylemedikleriyle yer değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

*Bilet fiyatlarının daha uygun olmasını, Ebru Gündeş'in bir daha 6 yıl ara vermeden bu konserleri sık sık yapmasını arzu ediyorum.

*Açıkhava konserlerinde sanatçının sahneden inip seyircinin arasına karışmasını çok samimi bulurum. Bu her konserde yapılmalı.

Unutmadan, Poll Production by Polat Yağcı ekibi son birkaç yıldır Harbiye Açıkhava konser organizasyonlarını üstleniyor. Başarılarından ötürü tüm ekibi tebrik ediyorum.

Yazının devamı...

Instagram'a Dair Az Bilinenler

20 Haziran 2019

Çoğumuzun kafamızın üzerine kamera yerleştirilmişçesine günümüzün en az birkaç saatini geçirdiği Instagram'a dair kendi bildiğim bazı bilgi ve yöntemleri sizle paylaşmak istedim.

#TBT (Throw Back Thursday) etiketinin kullanımı

Instagram'da perşembe günleri hayatımızın başka bir döneminden kalan anları paylaşmak için kullandığımız etikettir. Thursday kelimesi İngilizce'de perşembe anlamına geldiği için başka günler #tbt etiketini kullanmak alışkanlığın dışında ve yanlış algılanır. Yine de haftanın diğer günlerinde eski fotoğraflarınızı paylaşmak ve bu etiketi kullanmak istiyorsanız #tb veya #throwback şeklinde paylaşımlarınızda yer verebilirsiniz.

Hikayelerde gizli etiketleme

Hikayelerinizde (Insta Story) biri/birilerini etiketlemek istiyorsunuz ama bunu başkalarının görmesini istemiyorsanız çok basit bir hilesi var. Kişiyi @ komutuyla etiketledikten sonra, etiketi baş ve işaret parmaklarımız yardımıyla yukarıdan aşağı çeke çeke ekrandan kaybolana kadar küçültün. Böylece hikayeyi paylaştıktan sonra etiketlediğiniz kişi/kişilerin gelen kutusuna 'hikayesinde senden bahsetti' bildirimi gidecek, ama diğer takipçileriniz bu kişilerin etiketini göremeyecektir.

Hikayelere gizlice bakma

Bu en talep görecek yöntemdir. Birinin gizlice hikayelerine bakmak istiyorsunuz. Uygulama marketinde pek çok story saver (hikaye kaydedici) programlar var. Onlardan biriyle hikayesine bakanlar listesinde adınız çıkmadan tüm hikayelerini -fotoğraf veya video- telefonunuza kaydedebilirsiniz. Fakat bakacağınız kişinin profili kitliyse ve onu takip etmiyorsanız bu programlarla da hikayelerine bakamazsınız.

Bu yöntem hayat kurtarır

Yazının devamı...

Bendeniz'e Sitemim Var

30 Mayıs 2019

Ülkenin binbir çeşit problemi var sana dert olan şeye bak diye düşünecek olabilirsiniz. Ama bu kadar ciddi problemleri ele alacağım platform müzik yazılarım olmayacak elbette. Bugün Bendeniz'e ve yapım şirketine bir sitemim olacak. Lütfen artık "Müjdeler ver"e klip çekin.

Bendeniz biraz inzivaya çekildiği müzik piyasasına geçen yılın sonlarında yayımladığı Best of vol 1 ile geri dönmüştü. Bu albümde en sevilen Bendeniz şarkılarından 12 tanesini yapılan yeni düzenlemelerin üzerine yeniden okumuştu. Arka arkaya 'Neler olacak?' ve Serkan Kaya ile düet yaptığı 'Biri Var' şarkılarına çektiği kliplerle albümü tanıtmış, özellikle 90'lar döneminde kazandığı hayranlarını çok heyecanlandırmıştı. Hepsini keyifle dinlememe rağmen benim için Müjdeler ver bu albümde başka parlıyor. 93 yılındaki halinden çok farklı bu yeni versiyonda şarkının duygusal sözlerle yoğunlaşmasına rağmen pozitif hisleri öne çıkardığını vurgulamak isterim. Serotonin hormonu salgılamak için ille de çikolata yemeye gerek yok yani.

Hani güneş batmadan önce bir renk alır ya şehri, işte yaz aylarında ihtiyacımız olan tam da bu... Günün en mutlu saatlerinde denizin kenarına oturmuş o anlara sımsıkı sarılma isteği. Hadi Bendeniz, buna hepimizin çok ihtiyacı var.

Unutmadan; Bendeniz bu albümdeki bir başka klasiği 'Güvendiğim dağlara kar yağdı' için tekrar kamera karşısına geçti. Tahmin ediyorum bayramdan sonra yayına girecektir.

Yazının devamı...