2009 gitti mi?

Yeni bir yıla başladık. Her yeni bir umuttur şüphesiz. Yeni bir dönem, yeni bir kişi, yeni bir yönetim, yeni ilişkiler, yeni bir yıl...
Eskiler ömrünü doldurmuş, en azından yıpranmıştır. Oysa yeni olan bilinmeyendir ve denenmemiştir. 2009 yılı kişisel yaşamlarımızda farklı farklı izler bırakmış olabilir. Kimimiz için güzel anlar ve anılar, kimimiz için acı, sıkıntı ve çilelerle dolu bir zaman dilimini ifade edebilir. Ancak ülkemiz için çok da yürek ferahlatıcı bir dönem olmadığı açık.
Bir yandan ekonomik krizin dalga dalga yayılan sıkıntıları işsizliği ve yoksulluğu artırırken öte yandan bir umut şeklinde gündeme gelen “demokratik açılım” yeni sıkıntıları beraberinde getirdi.
Sadece bu iki öncelikli ve temel konuya baktığımızda bile, 2009’un bitmediğini ya da gitmediğini kolaylıkla anlayabiliriz. 2009’a damgasını vuran ekonomik krizin etkileri, işten çıkarmalar, küçük ve orta işletmelerin iflas noktasına gelmesi, istihdamdaki daralma o kadar büyüktü ki, bir yıla sığmadı.
Yine diş macunu tüpünden çıkarır gibi etki yapan; önce “Kürt açılımı” daha sonra da “Demokratik açılım” adı verilen süreç, kontrol edilemez olaylara neden oldu. Hem gerginliği artırdı hem de hiç demokratik denemeyecek görüntüleri ülke gündemine taşıdı. Belli ki, “kanı durdurma” iddiası ve niyeti ile ortaya atılmış olan bu projenin neden olduğu çatışma ve gerginlikler de bir yıla sığmayacak derinliğe sahip.
Ülke olarak, sorunlarımızı çözemediğimiz için onları büyütüyoruz. Büyüyen sorunlar yıl olarak tanımladığımız zaman dilimine sığamaz hale geliyor artık. Onun için yeni yılı yeni umut haline getirmek daha fazla çaba, daha fazla akıl ve sağduyu gerektiriyor.
İzmir için de fazla bir şeyin değişeceğini sanmıyorum. Yine metro sorununu tartışacağız bıkmadan, yine CHP kongreler sürecinde gerginlik ve itirazlara tanıklık edeceğiz, yine İzmir’in diğer şehirlerden olumlu ya da olumsuz yönde farklarını taşıyacağız gündeme. Ne bileyim belki de bir şey olur. Belli mi olur. İster misiniz Altay, Karşıyaka ya da Buca futbol takımlarından biri (gönül ister ki daha fazlası) Türkcell Süper Lige çıksın. Neden olmasın. Olsun ki, biz de yeni bir yıla girdiğimizi anlayalım.
Hepinize iyi yıllar.