Belediyedeki 27’nci yılında başkanlık koltuğuna oturdu

9 Ocak 2020

1992’de zabıta memuru olarak girdiği belediyede, sırasıyla zabıta ve insan kaynakları müdürü, sonra başkan yardımcısı seçildi Çetin Akın. 2019 seçimlerinde de Turgutlu’nun yeni belediye başkanı oldu.

1992 ylında zabıta memuru olarak girdiği Turgutlu Belediyesi’nde başarı basamaklarını teker teker tırmanıp önce Zabıta Müdürü, ardından İnsan Kaynakları Müdürü, sonra Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Çetin Akın, 31 Mart yerel seçimlerinde, yani belediyedeki 27’nci yılında başkan seçildi. CHP’nin 2014’te ilçede 8 bin oy aldığını ve ilçe barajını aşamadığı için meclis üyesi çıkaramadığını belirten Akın, “Sonuç kanıma dokunmuştu. Gençlik yıllarımdan itibaren partinin her kademesinde görev aldım, herkese destek oldum. Ben de siyasetin sunduğu imkanları kullandım ve çalıştığım iki başkana rakip oldum. 38 bin oy aldım, Cumhur İttifakı’na 400 oy fark attım” dedi. Başkan seçilir seçilmez ilk işinin aksaklıkları tespit etmek olduğunu kaydeden Başkan Akın, maaş ve borçların ödenemediği bir belediyeyi devraldığını, ciddi tasarruf süreci başlattıklarını ifade etti, “Dokuz aylık süreçte yaklaşık 5 milyar liralık tasarruf yaptık. 2020 yılı bütçemiz ise 80 milyon lirayı bulacak” diye konuştu. Akın, Milliyet Ege Bölge Temsilcisi Engin Uğur Ağır’ın sorularını yanıtladı.

Soruna kökten çözüm

- İlçede yıllardır bozuk olan yol ve sürekli devam eden kazı çalışmaları bölge sakinlerinin tepkisini çekiyordu, son durum nedir?

Seçim döneminde ilçenin köstebek yuvası gibi olduğunu dile getiriyorduk. Dokuz ayda 100 bin metrekarelik yol döşeme çalışması yaptık ve sorunu kökten çözdük. Ana arterlerin tamamı yenilendi. Çıkan hafriyatı da kurduğumuz tesiste eleyip temizledik. Bu taşları, sorunlu olan çarşı bölgesine döşeyeceğiz. 3.45 liraya ihaleyi alan firma, ikinci el taşla işi tamamlayacak, böylece malzeme masrafımız da olmadı.

‘Göç dalgası olabilir’

- Kentsel dönüşüm projeleriniz var mı?

Yazının devamı...