27 Nisan gecesi kriptolu telefon trafiği

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın TSK sitesine koyduğu bildiri ve ertesi gün hükümetin verdiği yanıt, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunda da yapılan yorumlarla birlikte yer aldı.
Hükümet cephesinde 27 Nisan 2007 gecesi neler yaşandığını ve 28 Nisan’da açıklanan yanıtın nasıl hazırlandığını dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten aktarmıştım.
Çiçek, Dışişleri Konutu’nda Abdullah Gül’le bir araya geldiğini, konutta bakan ve milletvekili olarak 3 kişinin daha bulunduğunu ve taslak metni kaleme aldıklarını aktarmıştı.
TBMM Başkanı, ertesi gün Başbakanlık Konutu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ve bazı diğer milletvekilleriyle bir araya geldiklerini ve Erdoğan’ın taslak metin üzerinde eklemeler ve çıkarmalar yaptıktan sonra metne son şeklinin verildiğini söylemişti.

Kriptolu telefon
Çiçek; Gül, bakan ve milletvekilleriyle Dışişleri Konutu’nda taslak çalışmalarını yürütürken Başbakan Erdoğan’la temas içinde olduklarını da anımsattı.
Çiçek, dünkü görüşmemizde, “Ben, kendi tarafımda yapılan çalışmaları biliyorum” dedikten sonra çalışmalara katılan bakan ve milletvekili arkadaşlarının katkılarının da zikredilmesi gerektiğini belirterek, şu bilgiyi verdi:
“O gece Dışişleri Konutu’nda Sayın Gül ve diğer arkadaşlarla çalışırken elbette Başbakan Erdoğan’la da temas kuruldu, konuşuldu. Sayın Gül, Başbakan’la konuştu. Hatta konuşmalar kriptolu telefonla yapıldı. Sayın Başbakan da başka yerde yine bazı arkadaşlarla aynı konu üzerinde çalışıyordu. Tabii onun yanında kimlerin olduğunu bilmiyorum. Biz, ertesi gün saat 11.00 gibi Başbakanlık Konutu’na gittik. Orada da yine bazı bakan ve milletvekili arkadaşlar vardı. Başbakan Erdoğan, hazırladığımız taslağı inceledi, bazı eklemeler ve çıkarmalar yaptı. Metne son şekli verildi. Ondan sonra ben açıklamak üzere ayrıldım. Yoldan tekrar aradım ve Başbakan Erdoğan’ın onayını alarak bir cümle daha ekledim ve metni açıkladım. İzinlerini almadığım için diğer arkadaşların isimlerini söylemedim ama elbette orada olduklarını ve katkılarını zikretmem gerekir.”

Olağan bir durum değildi
TBMM Başkanı Çiçek, Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’le Başbakan Erdoğan’ın kriptolu telefonla konuştuklarını belirtince, “O gece fiilen bir müdahale bekliyor muydunuz?” diye sordum. Çiçek, “şöyle söyleyeyim” dedi:
“O gün olağan olmayan bir durum vardı. Olağan olmayan bir durumla karşılaştığınızda olağan dışı ihtimalleri de değerlendirirsiniz. Bu durumlarda neler yapılabileceği konuşulur, değerlendirilir. Biz de öyle yaptık.”

Görevden alınacak mıydı?
Çiçek’e, olağan olmayan bu durumda bildiriye imza atan ve TSK sitesine koyan dönemin Genelkurmay Başkanı ve/veya komutanları görevden alıp almamayı da tartışıp, tartışmadıkları sorusunu da yönelttim.
Çiçek, bu soruya, “yanıt vermeyeyim” demekle yetindi.
Çiçek’in aktardıklarından anlaşılıyor ki, 27 Nisan gecesi müdahale olabileceği de düşünülmüş ve hükümet bu olasılığa karşı da hazırlık yapmış.
28 Nisan’da verilen yanıt da bunu yansıtıyor.