Basında kirlenme

Basında kirlenme


       Hürriyet yazarı Emin Çölaşan, ünlü bir gazetecinin, bir arsa ihtilafını çözmesi karşılığında Egebank'ın eski sahibi Murat Demirel'den bir milyon dolar aldığını, paranın Ender isimli bir koruma görevlisi tarafından teslim edildiğini yazdı.
       İddia çeşitli yönleriyle araştırılıyor. Bu iddiayı araştırmak konusunda görevli olan kurumların başında elbette basın geliyor. Söz konusu bir gazeteci olmasa da araştırmak basının doğal işlevi. Ayrıca bir gazetecinin para karşılığı iş yapması konu edildiğine göre, bunu ortaya çıkarmak, basın açısından boynunun borcu...
       Gazeteciler hakkında böyle bir iddianın gündeme getirilebilmesi bile mesleğimiz açısından bir leke sayılmalı. Belki bu tür iddialar gazetecilik mesleğinin geldiği noktanın tartışılması için vesile oluşturur.
       Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Meclis'i açış konuşmasında önemli bir saptama yaptı. Sezer, "bireysel etik çöküntü"nün toplumda giderek yaygınlaştığına işaret etti.
       Basın açısından duruma bakarsak...
       Gazeteciliğin en önemli işlevlerinden birisi kamuoyu adına denetleme işlevi görmektir. Halktan alınan yetkinin nasıl kullanıldığını, halktan toplanan vergilerin nelere harcandığını denetlemek, yolsuzlukları, usulsüzlükleri, hırsızlıkları, dolandırıcılıkları ortaya çıkarmak ve halk adına hesap sormaktır.
       Bu köşeden daha önce duyurduğumuz gibi "yolsuzluk, rüşvet" kamu gücünün satılması anlamı taşıyor. Gazetecilik de bir anlamda kamu gücünün kullanılmasıdır. Gazetecinin rüşvet alması, yolsuzluk, hırsızlık yapması da kamu gücünün satılması anlamına gelir.
       Et kokarsa, tuz basarsınız...
       Peki tuz kokarsa ne yaparsınız?
       Basın tanımı ve işlevi gereği "tuz"dur.
       Ama basın da kokmaya, çürümeye, kirlenmeye başlamışsa, ona ne basacaksınız?
       Yapılabilecek olan kokmuş tuzun üstüne kokmamış tuzu basmak gibi görünüyor.
       Basının kokmuş, çürümüş, çürümeye yüz tutmuş kesiminin üstüne, yine basının kokmamış, çürümemiş kesimiyle gitmek mümkündür...
       Zaman yitirmeden basın kuruluşlarının bir iç denetim mekanizması kurması ve işletmesi gerekmektedir.
       Tüccarlık, işadamlığı, aracılık, tefecilik, nüfuz ticareti, "gazetecilik" mesleği ve yaşamıyla bağdaşmaz...
       Gazetecilikle bağdaşacak tek uğraş yine gazeteciliktir...


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr