Baykal, Gürsel Tekin’in sözlerini yadırgadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in, kimsenin yerinin garanti olmadığı, Antalya’da birinci sıradan aday olması beklenen Deniz Baykal’ın da başka bir yerden aday olabileceğine ilişkin sözleri parti içinde yankılandı. Gürsel’in Kanal A’da söylediği bu sözler gazetelere yansıdığında Deniz Baykal Antalya’daydı ve seçim çalışmalarını sürdürüyordu.

“Duymamaya çalışıyorum”
Deniz Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in kendisiyle ilgili bu sözlerini nasıl karşılamıştı? Antalya’dan telefonla ulaştığım Baykal, bu soruma uzun uzadıya yanıt vermek istemedi. Konuşma tarzından sadece kendisiyle ilgili sözleri değil, ayrıca başörtülü milletvekili konusundaki sözlerini de yadırgadığı anlaşılıyordu.
Gürsel’in “Antalya’dan değil başka bir yerden de aday olabilir” sözleriyle ilgili soruma, “Doğrusu bu tür açıklamaları duymamaya çalışıyorum, kulaklarımı tıkıyorum, partili olarak seçim çalışmasını burada (Antalya) yürütüyorum, görevimi yapmaya çalışıyorum” yanıtını vermekle yetindi.

Başörtülü milletvekili
Baykal, Tekin’in “başörtülü milletvekili olursa Merve Kavakçı’ya yapıldığı gibi yapmayız” biçimindeki sözlerini ve yol açtığı tartışmayı da faydalı bulmadığını ifade etmekle yetindi.
Baykal, vatandaşın temel ve reel sorunlarını önceleyerek seçim çalışması yürütmenin daha faydalı olduğunu vurguladı. Başta işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk olmak üzere günlük hayatı giderek zorlaştıran sorunlar yerine, başörtülü milletvekili tartışması açmanın doğru olmadığını ifade etmekle yetindi.
Baykal, aynı konuda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Meclis Genel Kurulu’nda türbanlı milletvekili olmaz” sözlerine atıf yaptı. Genel Başkan’ın sözlerinin esas alınması gerektiğine dikkat çekti.
Deniz Baykal’ın sözlerinden de anlaşılıyor ki, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in Kanal A’daki açıklamaları parti yönetimince kararlaştırılmış bir yaklaşımı yansıtmıyor.

CHP’li aday olur mu?
Başörtülü milletvekili konusunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir dönem önce MHP milletvekili olan Nesrin Ünal’ın tutumunu uygun bulduğunu da açıkladı. Nesrin Ünal, başı örtülü bir milletvekiliydi. Ancak TBMM Genel Kurulu’na gireceği zaman başörtüsü takmazdı.
Kılıçdaroğlu, “Nesrin Hanım, dışarıda örtülü bir hanımefendiydi. Ama Meclis’e gelince başını açıyordu. Nesrin Hanım’ın bu tavrı bence önemli bir örnektir” diyerek, CHP’nin tavrını ortaya koydu. Kılıçdaroğlu, başörtülü kadınların milletvekilliğine değil Genel Kurul’a başörtüsüyle katılmalarına karşı.
Kılıçdaroğlu tutumunu açıkladı ama AKP henüz açıklamadı. İktidar partisinden, seçilecek bir yerden başı örtülü milletvekili adayı olacak mı, henüz bilinmiyor. Başı örtülü bir adayın milletvekili seçilmesi halinde Fazilet Partisi dönemindeki gibi TBMM Genel Kurulu’na da başı örtülü girecek mi, yoksa girmeyecek mi sorusunun yanıtını kuşkusuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumu belirleyecek.