Bizi sokmayanlar için utançtır

Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonda Cumhurbaşkanı Gül, konuklarını ilk kez eşiyle karşıladı. Başbakan Tayyip Erdoğan da resepsiyona ilk kez eşiyle katıldı
Erdoğan “Emine Hanım’la ilk kez geliyorsunuz” denince şu karşılığı verdi: “Bunu bizi buraya sokmayanlara sorun. Bizi sokmayanlar için utançtır. Daha önce eşli davet almıyorduk.”

Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümü kutlamalarında birçok ilk yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hipodromdaki resmi törene ilk kez eşi Hayrünnisa Gül’le birlikte katıldı. Akşam da Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonda konuklarını yine ilk kez eşiyle birlikte karşıladı.
Başbakan Tayyip Erdoğan da Köşk’teki 29 Ekim resepsiyonuna ilk kez eşi Emine Erdoğan’la birlikte katıldı. Çankaya Köşkü’ndeki bir başka ilk de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanlarının resepsiyona eşleriyle birlikte katılmasıydı.
Komutanlar ilk kez eşleriyle resepsiyona katılırken yine aynı salonda ilk kez BDP’lilerle bulunmuş oldular. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te ve resmi geçitteki türban sorununu zamana yayarak, aşama aşama bir sonuca bağlamış oldu. Çankaya’ya çıktıktan sonraki ilk üç yıl çift resepsiyon vererek gerilimi düşürdü, 2010 yılında eşli tek resepsiyon verdi, komutanlar bu resepsiyona katılmadılar, 2011 yılında resepsiyon iptal edildi ve dün 89. yıldönümü resepsiyonunda eşli davete komutanlar da katılınca türban engeli aşılmış oldu.
Türbanın üniversitelerde serbest kalmasına itiraz etmeyerek fiili yasağın kalkmasına katkıda bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonda yoktu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyona katılmadı, BDP tarafını Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan temsil etti.

“Türkiye’nin yansıması”
Salondaki manzaradan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül memnundu. Cumhurbaşkanı, başbakan ve bazı bakanların eşleriyle Köşk’e çıkmalarının yanı sıra komutanların da yine eşleriyle gelmelerini Gül, “Salon Türkiye’yi yansıtıyor” diye yorumladı. Bundan mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi, Türkiye’de bazı şeylerin geride kaldığı vurgusu yaptı.
Erdoğan: “Ne güzel işte!”
Başbakan Tayyip Erdoğan da salondaki görüntüden mutluydu. Cumhurbaşkanı’nın, kendisinin ve komutanların ilk kez eşleriyle resepsiyona katılmalarına ilişkin görüşünü sorduğumda, salonu göstererek, “Ne güzel işte!” yanıtını verdi. Bir meslektaşımın, “Bu 15 sene önce olsaydı nasıl olurdu” sorusuna ise, “Çok daha iyi olurdu” karşılığını verdi.
Başbakan Erdoğan’a, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın önceki gün Taksim anıtı önünde komutanlara, “Sizin korumanız gereken cumhuriyete biz sahip çıkıyoruz” diye seslenmesi de soruldu. Erdoğan’ın yanıtı şöyle oldu :
“Cumhuriyeti cumhur korur. Aksi bir durum varsa orada bir yanlış var demektir. Bu kadar söylüyorum.”
Başbakan Tayyip Erdoğan’a “Emine Hanım’la ilk kez katılıyorsunuz, daha önce eşinizle katılmıyordunuz” diye sorulunca da şu karşılığı verdi:
“Bunu bizi buraya sokmayanlara sorun. Bizi sokmayanlar için utançtır. Daha önce eşli davet almıyorduk.”
Erdoğan, ceazevlerindeki açlık grevleriyle ilgili soruya da şu yanıtı verdi: “Aç kalan falan yok. Herkes birşeyler yiyip içiyor. Adalet Bakanı gidip gördü.”

“Masrafı sevmem”
Erdoğan, Köşk’ün içinin yenilenmesi konusunu açan meslektaşlarımızın, “Siz geldiğinizde değiştirmeyi düşünüyor musunuz” diyerek dolaylı biçimde “Çankaya’ya çıkacak mısınız” sorusunu yönelttiler. Başbakan’ın yanıtı niyetini de gösteriyordu: “Köşk’ün içi gayet güzel oldu. Ben masrafı sevmem biliyorsunuz, böyle çok güzel.”
Ardından konu Başbakanlık binasına gelince şöyle dedi : “Siz bizim ne şartlarda başbakanlığı devraldığımızı bir görseydiniz? Binada karafatmalar vardı. Çok bakımsızdı. Sayın Gül başbakanlığı böyle devralmıştı.”
29 Ekim resepsiyonuna ilk kez eşleriyle gelen komutanlar daha çok kendi aralarında sohbet etmeyi tercih ettiler. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ve eşleri bir masanın etrafında halka oluşturdular. Genelkurmay Başkanı Özel, gazetecilerin soru sorma girişimlerini tebessümle karşıladı ve “Nice bayramlara, diyorum” diyerek fazla fırsat vermedi. Terörle mücadele konusunda konsept değişti mi sorusuna da “Konsept değişikliği demek doğru olmaz, mücadele aynen devam ediyor; daha iyi olacak” yanıtını vermekle yetindi.
Komutanlarla ilerleyen saatlerde terör ve Suriye başta olmak üzere bölgede yaşanan gelişmeler üzerine yazılmamak kaydıyla sohbet ettik.

Gül’den Vali’ye talimat
Köşk’te, Birinci Meclis binasına oradan da Anıtkabir’e yürümek isteyen grubun önündeki barikatların bir süre sonra kimin talimatıyla açıldığı sorusuna da yanıt arandı. Başbakan Erdoğan, “Barikatları kaldırın talimatını ben vermedim” dedi. Gazeteciler bu konuyu araştırırken, Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Ahmet Sever’i de sıkıştırdılar. Sever, Cumhurbaşkanı Gül’ün, iki gün önce Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’i Köşk’e çağırdığını belirtti. Cumhurbaşkanı’nın, Vali’ye, “gerginlik olmasın, kötü görüntüler oluşmasın, gerilim artarsa esnek davranın” talimatını verdiğini, gerginliğin arttığı saatlerde barikatların açılmasının bu talimata uygun olduğu değerlendirmesini yaptı.