Erdoğan’dan DTP’ye sitem: Ayrılıkçı şova dönüştürdüler

Ağrı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin yeni akademik yılının açılış töreninde DTP’ye sitem etti.
Başbakan Erdoğan, hem üniversite öğrencilerine hem de Ağrı halkına hitaben yaptığı iki konuşmada da açılım sürecine ağırlık verdi. Başbakan Erdoğan, Mahmur Kampı ve Kandil’den gelen 34 kişinin karşılanması vesilesiyle yapılan gösterileri hedef aldı. Başbakan Erdoğan, DTP’yi hedef alarak gösterileri şöyle eleştirdi:

Ayrıştırma şovu
“Gördüğünüz gibi ayrıştırma şovuna dönüştürüyorlar. Bu, demokratik açılım sürecini baltalayan bir tavırdır. Böyle sorumsuzluk olur mu? Bunları yaptıktan sonra hangi yüzle milletin karşısına çıkıp samimi olduğunuzu iddia edeceksiniz? Kışkırtarak, milli birlik istiyoruz nasıl diyeceksiniz? Hamasete, taşkınlığa karşıyız. Ben onların başlarını ellerinin arasına alıp yaptıkları hatayı düşünmelerini istiyorum.”

‘Silahları bırakın’
Başbakan Erdoğan, 34 kişinin geldiğini, sorgularının yapıldığını ve serbest bırakıldıklarını hatırlattıktan sonra şöyle dedi:
“Tabii gelsinler, daha da gelsinler. Dağdakilerin tümü silahlarını bırakıp gelsinler.”

Kışkırtmalara rağmen devam
Başbakan Erdoğan, 34 kişinin gelmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini de vurguladı. Erdoğan, “İnşallah daha fazla gelirler” diyerek eleştirilerini şöyle sürdürdü:
“Bu süreci ve olayı sorumsuzca kışkırtanları da gördünüz. Bu mudur samimiyet? Kışkırtıyorlar, şovlarla, provokatif eylemlerle sorumsuzca davranıyorlar ama biz onlara rağmen bu süreci devam ettireceğiz. Kışkırtanlara rağmen kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Mesele budur. Alt kimlikler, etnik kimlikler bizi ayıramaz.”

‘Biz eşimle buluştuk’
Başbakan Erdoğan, alt kimliklerin, etnik kimliklerin insanların buluşmasına bir arada yaşamasına engel olmayacağı mesajını vererek şöyle konuştu:
“Ben Rizeliyim, eşim Siirtli, biz buluştuk. Ayrılığımız, gayrılığımız yok. Biz platonik aşk yaşamadık, gerçek aşk yaşadık.”
Başbakan Erdoğan, insanların etnik kimlikleri nedeniyle aşağılanmayacakları bir milli birlik ve bütünlük süreci başlattıklarını da vurguladı.

‘Anneler ağlamasın’
Başbakan Erdoğan, “Hacı Bayram Veli’nin, Hacı Bektaş Veli’nin, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin mirasını devraldık, onların önünde boynumuzu eğemeyiz. Milli birlik projemizin amacı da budur” dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
“Çankırılı anne de ağlamasın, Ağrılı anne de ağlamasın istiyoruz. Ocaklar sönmesin istiyoruz. Anneler telefon başında çocuklarının şehit haberlerini bekliyorlar. Bu haber gelince de Ağrı Dağı gibi yığılıp kalıyorlar. Bunlar yaşanmasın istiyoruz. Kan ve gözyaşı siyasi malzeme olarak kullanılabilir mi?”

‘Başbakan amca...’
Başbakan Erdoğan üniversitenin, bilimin ve teknolojinin önemini vurguladığı konuşmalarında Türkiye’nin hızla geliştiğine vurgu yaptı. Artık Ağrı’nın okullarında da çocukların bilgisayar kullandığını anımsatarak şöyle dedi:
“Eskiden buralara geldiğimizde çocuklar bizden şeker, oyuncak ve para isterlerdi. Şimdi ne diyorlar biliyor musunuz, ‘Başbakan amca, bana laptop verir misin?’”

‘Helga’dan ne eksiğimiz var?’
Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ayağındaki prangalardan kurtulduğunu, engelleri aştığını ve iktidarları döneminde yeni bir ufuk ve vizyon belirlendiğini belirtti. Başbakan, Ağrılılara şöyle seslendi:
“Dünyanın birçok bölgesinde Türkiye konuşuluyor, siz konuşuluyorsunuz. Türkiye’nin dik duruşu konuşuluyor. Türkiye’nin yeri hızla yükseliyor. Yeter ki bir olalım, yeter ki birlik olalım, kardeşliğimizi pekiştirelim, yeter ki ayrı gayrı olmayalım. Benim Ahmet’im, Mehmet’im, Ayşe’m, Fatma’m George’den, Helga’dan geri mi? Elbette değil. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız.”