Erdoğan karargâhtan memnun ayrıldı

Erdoğan'ın, Başbuğ'un ev sahip-liğinden ve aldığı bilgilerden memnun olduğu konuşuluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, haftalık olağan görüşmelerini bu kez Genelkurmay karargâhında gerçekleştirdiler. Bu haftaki görüşmenin Genelkurmay’da yapılmasının bir önceki görüşmede kararlaştırıldığı bilgisi de kamuoyuna yansıdı.

Birlikte fotoğraf
Genelkurmay karargâhında gerçekleşen toplantının öncekilere göre bazı farklı yönleri vardı. Başbakanlık Konutu’nda veya Başkanlık’ta gerçekleşen görüşmelerde fotoğraf ve görüntü alınmasına izin verilmiyordu. Dünkü görüşmede ise Başbakan Erdoğan’la Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un konuk kürsüsünün başında birlikte çekilmiş fotoğrafı, TSK’nın internet sitesine konuldu. Ayrıca güvenlik ve gündemdeki diğer konuların ele alındığı bilgisine de yer verildi.
Erdoğan ve Başbuğ’un birlikte verdikleri fotoğraf, son günlerde kurumlar arasında güvensizlik ve çatışma olduğuna ilişkin haber ve yorumlar karşısında, böyle bir durumun söz konusu olmadığı mesajı veriyordu. Bu tür haberlerin sıklaşması üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan, kurumlar arasında bir tartışma olmadığını vurgulamışlardı. Gül’ün Çankaya Köşkü’nde topladığı erkler zirvesinin kurumlar arası diyaloğu güçlendirmeye yönelik olduğu düşünüldüğünde, Erdoğan-Başbuğ fotoğrafı, daha çok anlam kazanıyordu.
Genelkurmay Başkanlığı’nın Başbakan ve bakanların araçlarının girişinden kamera görüntüsü alınmasına ve Genelkurmay’ın kapısından canlı yayına izin vermesi de ortamı yumuşatan bir faktördü.

Başbuğ’a karargâh eşlik etti
Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’ndaki görüşmeye, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la birlikte geldi. İki Bakan da Başbakan’la birlikte görüşmeye katıldılar. Görüşmede Org. İlker Başbuğ da yalnız değildi. Başbuğ’a karargâhı eşlik etti. Karargâhtan Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Aslan Güner ile Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Org. Bilgin Balanlı toplantıya katıldı.

Kozmik odada arama konusu
Toplantıda ağırlıklı olarak ele alınan konuların başında Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı’nda Hâkim Kadir Kayan’ın yürüttüğü çalışmanın geldiğini söyleyebiliriz.
Kamuoyuna bu çalışmayla ilgili olarak yansıyan yanlış bilgilerin, kasıt taşıyan haber ve yorumlar konu edildiği, Genelkurmay kanadının, çalışmanın hangi koşullarda yapıldığına ilişkin doğru bilgileri Başbakan ve bakanlara aktardığı gelen bilgiler arasında. Keza bu konuda Genelkurmay’ın, beyanlar ve gerçeği yansıtmayan haberlerden duyduğu rahatsızlığı ilettiği tahmin ediliyor. Mahkeme kararından da belirtildiği gibi söz konusu çalışmanın mümkün olan en kısa sürede bitirilmesinin yararları üzerinde durulduğunu da söyleyebiliriz.

Açılım konusu
Keza açılım süreciyle ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın bilgi sunduğu ve yapılması düşünülen çalışmalar hakkında bilgi verdiği de kulislere yansıyan bilgiler arasında.
Atalay’ın gelinen noktada açılım süreci ve bazı illerde ortaya çıkan gösterilerle ilgili bilgi sunduğu kaydedildi.

Erdoğan memnun
Başbakan Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanlığı’nın ev sahipliğinden ve karargâhtan aldığı bilgilerden memnun olduğu bilgisi de kulislere yansıdı. Erdoğan’ın karargâhtan ayrılırken bu memnuniyetini Org. Başbuğ’a ilettiği de gelen haberler arasında.
Genelkurmay’da dün gerçekleştirilen genişletilmiş toplantı, kamuoyunda kurumlar arası çatışma yaşandığı yönündeki izlenimin silinmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.