Hızlı tren Konya’da

Türkiye, ulaşım alanında hızlı bir değişim yaşıyor. Demiryollarında hızlı tren projesi bu alandaki sıçrama örneklerinden biri.
Ankara-Eskişehir’den sonra dün de Ankara-Konya hızlı tren hattı hizmete açıldı. Eskişehir hattının açılışında olduğu gibi Konya hattının açılışında da ilk sefer yapan hızlı trende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, bürokratlar, işadamları ve gazeteciler vardı.
Ankara Garı’ndan 17.30’da hareket eden trenimiz, Konya’ya saat 19.00’da vardı. Hatta yapılacak bazı iyileştirmelerle Ankara-Konya arası hızlı trenle 1 saat 15 dakikada alınacak.

Yüksek teknolojinin etkisi
Hızlı tren projesiyle Türkiye demiryolu ulaşımında en gelişmiş teknoloji ile tanışmış oldu. Ulaşımın toplu, hızlı ve ucuz olması ekonomik ve sosyal yaşamı da hızla değiştiren bir farktır.
Ankara-Eskişehir hattında yapıldığı gibi bundan böyle Ankara-Konya hattında da daha ekonomik ve güvenli oluşu nedeniyle hızlı tren tercih edilecektir.
Ulaşımın kolay ve ucuz olması iller arasındaki hareketliliği, dolayısıyla ekonomik, ticari ve sosyal ilişkileri olumlu yönde etkileyecektir. Ankara’dan Eskişehir’e, Eskişehir’den Konya’ya 1 saat 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmak, bu kentleri birbirine banliyö haline getirecek ve her açıdan yakınlaştıracaktır.

Ucuz, hızlı ve güvenli
Hızlı tren vatandaş açısından diğer ulaşım araçlarına göre ucuz. Ankara-Konya hızlı treni ilk 10 gün 10 lira ücretle hizmet verdikten sonra bilet ücreti ekonomi sınıfı için 25 lira olacak. Gidiş-geliş alındığında ise belli bir indirim uygulanacak. Ayrıca çocuklara, gençlere ve yaşlılara da özel indirimler getirilecek.
Bu koşullarda özellikle günübirlik seyahatler için hızlı trenin diğer ulaşım araçlarına göre cazibesi yüksek gözüküyor.
Demiryolları yetkilileri, Ankara-Eskişehir hızlı treninde bu tercihin yaşandığını anımsatarak, öğrencilerin, işadamlarının, siyasetçilerin, bürokratların Ankara-Eskişehir arasında hızlı treni tercih ettiklerini vurguladılar. Aynı gelişmeyi Konya için de beklediklerini ifade ettiler.

Git-gel 3 saat
Halk arasında “Ankara-Konya git-gel 6 saat” diye bir deyiş vardır.
TCDD, şimdi bu ifadeyi değiştirmiş ve şöyle sloganlaştırmış:
“Ankara-Konya git-gel 6 saat değil, 3 saat.”
Teknoloji, halk deyişlerini de değiştirecek kadar etkili.

Yerli proje
Ankara-Konya hızlı tren projesinin bir özelliği de bu hattın tümüyle yerli firmalar tarafından yapılmış olması. Proje tümüyle TCDD’nin teknik ekibinin gözetim ve denetimi alanında Türk müteahhit ve mühendisleri tarafından gerçekleştirilmiş durumda. Bu, Türkiye’nin ileri teknoloji kullanımı açısından önemli bir gelişme olarak görülüyor.
Ulaştırma Bakanlığı, hızlı tren hatlarını önce önemli merkezler arasında olmak üzere aşamalı olarak bütün Türkiye’ye yaymayı planlıyor. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya hatları sadece bu kentler arasındaki ulaşımı değil, Ankara-İstanbul, Ankara-Antalya, Ankara-Adana, İstanbul-Antalya gibi önemli hatları da hızlandıracak.
Hızlı tren projelerinin demiryolu için tetikleyici proje işlevi gördüğü, Ulaştırma Bakanlığı’nın sunduğu projeksiyonda da açıkça görülüyor.