İsrail Genelkurmay Başkanı’ndan sıcak mesajlar

Genelkurmay Başkanlığı Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği” sempozyomunun en çok ilgi gören konuklarından biri İsrail Genelkurmay Başkanı General Gabi Aşkenazi’ydi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki “one minute” çıkışından sonra siyasi ilişkilerin ciddi biçimde gerildiği bir dönemde General Aşkenazi’nin Ankara’ya sempozyum için gelmesi önemli bir işaretti. İsrail Genelkurmay Başkanı, Ankara’da olmaktan memnun görünüyordu. Kahve aralarında Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’la sık sık sohbet etti; sıcak, neşeli tavırlarıyla dikkati çekti.

‘Biz iyiyiz’
Başbuğ, kahve molasında Aşkenazi’yle sohbet ederken, Mehmet Ali Birand’la beni de yanlarına davet etti. Başbuğ’la İsrailli meslektaşının neşeli hallerini gören Birand, “Bakıyorum” dedi, “Türkiye-İsrail ilişkilerinin siyasi yönü sorunlu ama bu siz askerleri hiç etkilememiş.”
“Niye etkilesin ki?” diye karşılık verdi İsrail Genelkurmay Başkanı, gülerek:
- Biz iyiyiz. (Başbuğ’u göstererek) Bizim ilişkilerimiz çok iyi. Benim burada olmam bile ilişkilerimizin iyi olduğunu gösteriyor. TSK ile ilişkilerimiz her zaman iyi olmuştur.”
İki komutan da ilişkilerin siyasi yönüne girmediler.

‘Kader birliği’
İsrail Genelkurmay Başkanı, askeri ilişkilerin iyi olduğunu vurgulamak için şöyle devam etti:
“Biz 2007 yılından beri Sayın Başbuğ’la kader birliği yapıyoruz. O zaman ben Genelkurmay Başkan Yardımcısı’ydım. Beni Genelkurmay Başkanı yapmadılar. Ben de istifa ettim, bir süre sonra da emekli oldum. Ancak bir süre sonra beni Genelkurmay Başkanı yaptılar ve tekrar göreve döndüm.”

Anadolu Kartalı

Başbuğ’un başka konuklarla ilgilenmek üzere izin almasından sonra, sigara molası için bahçeye çıkan İsrail Genelkurmay Başkanı, gazetecilerle sohbet etmeye devam etti.
General Aşkenazi, geçen yıl Türk Hava Kuvvetleri’nin Anadolu Tatbikatı’na katılmayışları sorulunca şu karşılığı verdi:
“Biz Türk tarafı iptal ettiği için katılmadık. Zaten kimse katılmadı. Bu yıl ise henüz planlama yapılmadı. Sanıyorum bu yıl orada oluruz.”

Siyasi yorum yok

İsrail Genelkurmay Başkanı, Davos’tan bu yana gerilen siyasi ilişkilerle ilgili soruları yanıtlamadı. Bu yöndeki soruların hepsine, “Biz askerlerin ilişkisi iyi” anlamında yanıtlar vererek geçirdi. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabi Levy de İsrail Genelkurmay Başkanı’nı bir an yalnız bırakmadı. Özellikle gazetecilerin siyasi sorular soracaklarını tahmin ettiği için çevresinden ayrılmadı, gazetecilerden korudu.

Başbuğ’un aşırı güç vurgusu

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, açılış konuşmasında terörle mücadelede yeni yaklaşımlar da içeren güzel bir konuşma yaptı.
Başbuğ’un konuşmasında, “paradoks” olarak nitelediği bir tespit dikkat çekiciydi. Başbuğ, terörle mücadelede bazen fazla kuvvet kullanmanın mücadelenin başarısını olumsuz etkilediğini vurguladı. Aşırı kuvvet kullanırsınız ama bu olumsuz sonuçlar doğurabilir; buna karşın daha az kuvvet kullanarak ve bazı riskler alarak mücadele edersiniz bu daha iyi sonuç verebilir, diye konuştu.
Başbuğ’un bu sözlerinin adresi sürekli aşırı güç kullanmakla suçlanan İsrail miydi, sorusunu da akla getirmedi değil.
Ancak İsrail Genelkurmay Başkanı’nın söz ve tavırlarında böyle bir alınganlık yoktu.

Askeri ilişkiler
“One minute” çıkışı ve Gazze olaylarından sonra gerilen Türkiye-İsrail ilişkileri, askerler arasındaki ilişkiyi etkilememişe benziyor. İsrail Genelkurmay Başkanı, sempozyum sohbetleri boyunca sık sık bu mesajı verdi. Siyasi hiçbir soruya yanıt vermeyerek bu konuya hiç girmedi. Sürekli askerden-askere ilişkilerin iyi olduğunu vurguladı.
Komutanın verdiği sıcak mesajlar ve sergilediği neşeli tavır, Türkiye’nin İsrail için hâlâ büyük önem taşıdığının da göstergelerinden biriydi.