Kasyanov'un ziyareti

Kasyanov'un ziyareti


       Rusya Başbakanı Kasyanov'un Türkiye ziyareti, Ankara - Moskova ilişkilerinde daha sıcak bir atmosferin doğacağına işaret sayılıyor.
       Bunun ilk göstergesi olarak Kasyanov'un, Cumhurbaşkanı Sezer'e, Rusya Devlet Başkanı Putin'den getirdiği mesaj...
       Putin, New York'ta kendisini Türkiye'ye davet eden Cumhurbaşkanı Sezer'e yanıtını, Kasyanov'la iletmiş durumda. Putin'in mesajı, Sezer'in davetinden çok memnun olduğu ve Ankara'ya gelmek istediği yönünde. Putin, ziyaretin gerçekleşmesi için hazırlık çalışmalarına başlanmasını talep etmiş.
       Sezer'in Kasyonav'a yanıtı da, Putin'in ziyaretinin Devlet Başkanı düzeyinde ilk ziyaret olacağı ve bundan Türkiye'nin çok memnun kalacağı yönünde.
       Bu karşılıklı sıcak mesajlar dışında Kasyanov'un ziyareti enerji ağırlıklı.
       * * *
       ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'e, Rus Başbakan'ın ziyareti çerçevesinde enerji konusunu sorduk.
       Ersümer, önce "Mavi Akım"la başladı:
     "Mavi Akım konusunda çok haksız eleştirilere uğradık. Ancak proje çok iyi gidiyor. Sayın Kasyanov'u Samsun'a götürdüm. Biz üzerimize düşeni hızla yapıyoruz. 400 km'lik boru Samsun'da hatta serilmiş durumda. Kasyanov da bunu gördü ve etkilendi. Onlar da Rusya'da karada yapılacak döşemeyi sürdürüyorlar. Denize boru döşenmesini de İtalyanlar yapacak. Gecikme yok. 2001'in sonbaharında boru hattı çalışmaya başlayacak."
       Elektrik sorunumuza gelince...
       Ersümer, Rusya'dan daha fazla elektrik alınması için Kasyanov'un öneride bulunduğunu belirterek, şu bilgiyi verdi:
     "Biz Rus elektriğini Gürcistan üzerinden alıyoruz. Ayda 100 milyon kilovat/saat alabilecek durumdayız, ama onların hatları uygun değil. Ancak 40 milyon kilovat/saat aktarabiliyorlar. Rusya Başbakanı, 40 milyon kilovat/saat de Ermenistan üzerinden almamızı öneriyor. Ama bu aynı zamanda siyasi bir konu. Bu nedenle ben kendisine yanıt veremeyeceğimi, konunun hükümet konusu olduğunu ifade ettim. Zaten Ermenistan'ın bize vereceği elektriği yok, Rus elektriğini verecek."
       Türkiye kış aylarında düzenli elektrik kesintisi yapmak zorunda kalacak mı?
       Ersümer, bu sorumuza, "şimdilik hayır" yanıtı vererek şöyle diyor:
     "Şimdilik ihtiyacı karşılayabiliyoruz. Ben saat saat izliyorum. Su gelirlerimizde olağanüstü bir azalma, gaz akımında bir tıkanıklık ve hava sıcaklığında hızlı bir düşüş olmazsa, kesintisiz idare edebiliriz. Arkadaşlar detaylı çalışma yapmışlar. Hava sıcaklığında bir derecelik düşüş bir günde iki milyon kilovat/saat ek elektrik gerektiriyor. Buna göre önlem almamız lazım. Üretimimizi buna göre ayarlamaya çalışıyoruz. Şu ana kadar hava sıcaklığında hızlı bir düşme olmadı. İnşallah böyle devam eder."
       Ersümer, bu koşulların sürmesi halinde Türkiye'nin karanlıkta kalmadan kışı atlatabileceğini düşünüyor. Bakan'ın ifadesine göre, bu biraz da hava koşullarının yumuşak gitmesine bağlı...


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr

DİĞER YENİ YAZILAR