Koğuşlardaki hava

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sincan F Tipi Cezaevi’ndeki bazı tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etti. Ergin’in ziyaret ettikleri arasında açlık grevi yapan KCK/PKK’lı tutuklu ve hükümlüler de vardı.
Adalet Bakanı, açlık grevindeki KCK/PKK’lıların yanı sıra 28 Şubat davasından tutuklu yargılanan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, eski Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman, emekli askerler Vural Avar, Kenan Demir ve bir başka koğuşta Sarp Kuray’ı da ziyaret ederek bayramlaştı.
Tutuklu ve hükümlülerle sohbet eden Ergin, Gürüz ve Koman’ın koğuşlarında tatlı yedi, Sarp Kuray’la meyve suyu içti.

Gürüz Hoca’nın serzenişi
Cezaevi yönetimi ve cezaevi koşullarından bir şikâyetlerinin olmadığını belirten tutuklu ve hükümlülerin bu konuda cezaevi müdürüne ve Ergin’e teşekkür ettikleri, ancak soruşturma ve yargılama süreciyle ilgili şikâyetlerini de dile getirdikleri yansıyan bilgiler arasında.
Örneğin, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün, Adalet Bakanı’na, “Ben neden hâlâ buradayım, anlayabilmiş değilim. Eğer bir darbe girişimi varsa ben bir sivil olarak niye tutukluyum?” dediği de öğrenildi.
Keza tutukluların, soruşturma usulleri ve yargılama süreciyle ilgili olarak tutukluluk sürelerinin uzunluğu konusuna dikkat çektikleri de belirtildi.

Açlık grevindekilerin talebi
Açlık grevindeki tutuklu ve hükümlüler koğuşunu da ziyaret eden Ergin, talepleri dinledi. Açlık grevini sürdüren KCK/PKK’dan tutuklu ve hükümlülerin, Öcalan’ın tecrit koşullarından çıkarılması, anadilde savunma ve eğitim hakkı tanınması yönünde taleplerini dile getirdikleri öğrenildi. Bu talepleri karşılanmadıkça açlık grevini sürdürmeye kararlı olduklarını ilettikleri de yansıyan bilgiler arasında.

Ergin’in yanıtı
Adalet Bakanı Ergin’in ise, açlık grevindekileri dinledikten sonra, kendilerine zarar vermemelerini, bu eylemden vazgeçmeleri gerektiğini söylerken, hükümetin anadilde savunma konusunda bir hazırlık içinde olduğunu aktardığı da belirtildi.
Ergin’in, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda teknik bir çalışma yaptıklarını, bu çalışmayı görüşlerini almak üzere akademisyenlere gönderdiklerini, akademisyenlerin görüşlerini aldıktan sonra da tasarının Bakanlar Kurulu’na geleceğini ifade ettiği kaydedildi. Hükümetin bir çaba içinde olduğunu vurgulayan Ergin’in, “Yürüyen atın başına vurulmaz” özdeyişini de bu bağlamda dillendirdiği belirtildi.

Öcalan görüşebilir
Açlık grevinin sona ermesinin yollarından biri olarak Öcalan’ın bu yönde bir çağrıda bulunması gösteriliyor. Bugüne kadar İmralı’dan bu yolda bir çağrı gelmedi.
Öcalan’ın diğer hükümlüler gibi bayramda ailesiyle görüşme hakkı bulunuyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, eğer bu yönde bir talep olursa ailesiyle görüşmesine bir engel yok.

Bayram kutlaması
Türkiye uzun süredir huzur içinde giremiyor bayramlara. Terör saldırıları, felaketler, bayram sevinçlerini hep gölgeledi. Geçtiğimiz bayramda Gaziantep’teki terör saldırısı bütün ülkeyi hüzne boğmuştu.
Bu tür haberler almamak dileğiyle Kurban Bayramınız kutlu olsun.