Manzara korkunçtu!

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Milliyet Ankara bürosunun çaprazındadır. Milliyet binasının pencerelerinden görülen manzara, ABD büyükelçilik binası ve bahçesidir.
Dün saat 13.00 sıralarında şiddetli bir patlamayla sarsıldık. Ses çok yakından gelmişti. Gözüm doğal olarak pencereye takıldı. Elçiliğin diğer kapısındaki görevliler, hemen karşısındaki kahvede oturanlar dışarıya fırladılar.
Gazetecilik refleksiyle fotoğraf makinelerini kapan arkadaşlarımla birlikte sesin geldiği yere doğru koştuk.

Ürperten manzara
ABD büyükelçilik binasının 2 no.lu giriş kapısının kalın duvarından parçalar dökülmüştü. Yerde enkaz oluşmuştu. Yaklaştığımızda gördüğümüz manzara korkunçtu. Bir süre sonra Paris Caddesi’ne ceset parçalarının dağıldığını fark ettik.
Ağaç dallarına kadar dağılmış çok küçük ceset parçalarını görünce, bir intihar saldırısı olduğu izlenimi edindik. Nitekim kısa süre içinde karşılaştığımız güvenlik görevlileri de parçaların intihar bombacısına ait olabileceğini söyledi.
Arkadaşlarımın çektiği fotoğraflar ve görüntülerin bazıları, izlenecek ve yayımlanacak türden değildi.

Didem’e acil şifa
Olayın şokunu atlattıktan sonra aldığımız haber bizi daha da üzdü.
İlk gelen haber, olayda biri intihar bombacısı olmak üzere iki kişinin hayatını kaybettiği ve bir kadının yaralandığı şeklindeydi. Yaralının sokağın hemen karşısındaki Güven Hastanesi’ne oradan da Numune Hastanesi’ne kaldırıldığı haberi geldi. Ancak yaralının kimliği bizi daha da üzdü.
Yaralananın NTV’nin Ankara bürosunda uzun yıllar dış politika muhabiri olarak çalıştıktan sonra kısa süre önce ayrılan meslektaşımız Didem Tuncay olduğunu öğrendik. Bu satırları yazdığım saatlerde Didem yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı. Başına şarapnel parçası isabet etmişti. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Didem’in gözünde bir sorun olduğunu, ancak hayati riskinin bulunmadığını açıklayarak, yüreğimize kısmen su serpti.
Olayda yaşamını yitiren güvenlik görevlisine Allah’tan rahmet, Didem’e acil şifa diliyorum.
Ailesine ve basınımıza, ABD elçilik personeline, Paris Caddesi sakinlerine geçmiş olsun...

Kontrollü sokak
ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu Paris Caddesi’nin üst kısmı güvenlik nedeniyle kısmen trafiğe kapalıdır. Bu caddeden araçlar kontrollü olarak geçebiliyorlar. ABD elçilik binasının duvarı boyunca ilerleyen sokakta üç noktada güvenlik kabinleri bulunuyor. Çok sayıda güvenlik kamerası da yer alıyor.
Polis, ancak bu sokakta oturan veya elçilikte çalışanların plakaları bilinen otomobillerin geçişine izin veriyor. Ayrıca sokağın basında şüpheli araçların geçişini engelleyecek bariyerler de mevcut. ABD elçiliği, İstanbul’daki saldırıların bomba yüklü araçlarla yapılmasını dikkate alarak, kaldırımları, araçların geçemeyeceği ve yanaşamayacağı biçimde bariyerlerle kontrol altına almıştı.
Bu önlemler nedeniyle saldırının canlı bomba olarak planlandığı anlaşılıyor.
Umarım bu elim olay, yeni terör saldırılarının başlangıcı değildir.