Org. Başbuğ’un omuzlarındaki yük

'Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ’un omuzlarındaki üç büyük yüke bakalım' Fikret Bila yazıyor...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Ergenekon soruşturmasının en çok ilgilendirdiği kurumların başında geliyor. Kuvvet komutanlığı, ordu komutanlığı, MGK Genel Sekreterliği, Genelkurmay Adli Müşavirliği gibi çok önemli görevlerde bulunmuş emekli generallerin ve daha alt rütbede muvazzaf subayların soruşturma kapsamında bulunmaları, TSK’yı bu soruşturmanın önemli bir unsuru haline getirdi.
Bu durum, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un omuzlarında ağır bir yük oluşturduğu gibi, sarf edeceği her sözü, sergileyeceği her tutumu çok önemli kılıyor.

Başbuğ’un yükü
Org. Başbuğ’un omuzlarındaki yüke bakalım:
1- Org. Başbuğ, Ergenekon sürecinde, TSK’nın kurumsal itibarını iç ve dış kamuoyunda koruyacak biçimde hareket etmek zorunda.
2- Ergenekon kapsamında gözaltına alınan eski komutanlarıyla, kurumsal aidiyet ve silah arkadaşlığının gereği olarak insani boyutuyla ilgilenmek durumda.
3- Muvazzaf subayların gözaltına alınmasına neden olan faaliyetlerin TSK içinde nasıl gerçekleştirildiği sorusunun yanıtını bulmak ve disiplin ve yargı açısından sonuçlandırmak sorumluluğunda.

Kurumsal ve insani boyut
Org. Başbuğ, son gözaltılardan sonra iki hareket tarzıyla hem kurumsal hem de insani sorumluluğu yerine getirmeye çalıştı.
Kuvvet komutanlarını topladı. Yaklaşık 6 saat süren bir toplantıyla olayları kurumsal yönüyle masaya yatırmış oldu. Bu toplantıda komutanların, Ergenekon kapsamındaki emekli veya muvazzaf subaylarla ilgili dosyaları inceledikleri, Genelkurmay adli yetkililerinden bilgi aldığı anlaşılıyor. Keza bu toplantıda Genelkurmay’ın kurumsal olarak nasıl bir hareket tarzı izlemesi gerektiğinin de değerlendirildiğini söylemek mümkün.
Org. Başbuğ, komutanlarıyla bu toplantıyı yaptığı sıralarda, komutan eşlerinin gözaltına alınan eski MGK Genel Sekreteri emekli Org. Tuncer Kılınç’ın evine giderek eşine destek olmaları da silah arkadaşlığının gereğini yerine getirilmesiydi.
Org. Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı görevini devraldıktan sonra tutuklu bulunan emekli komutanlar Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’a, garnizon komutanı korgenerali TSK adına ziyarete göndererek, silah arkadaşlığının insani boyutuna verdiği önemi göstermişti.

Olaya verilen önem
Org. Başbuğ’un emekli generallerin ve muvazzaf subayların gözaltına alınması olayına çok büyük önem verdiği de ortada. Durumun 6 saat süren bir toplantıda ele alınması, Ankara’da olmayan Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Metin Ataç’ın hemen çağrılması, Jandarma Genel Komutanı Org. Atilla Işık’ın Trabzon ve Rize’ye yapacağı ziyaretlerin iptal edilmesi bunun göstergeleri.
Org. Başbuğ’un, bütün kuvvet komutanlarının Ankara’da bulunmasını istemesi, hem olaya verdiği önemi hem de komuta heyetiyle birlikte çalışma konusundaki hassasiyetini gösteriyor.

Kısa açıklamanın anlamı
Org. Başbuğ’un, dün Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’le yaptığı görüşmelerden sonra Genelkurmay’dan yapılan kısa açıklama da anlam taşıyor. Açıklamada, Org. Başbuğ’un Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’le yaptığı görüşmelerin önceki günkü gözaltılarla ilgili olduğu belirtildi. Böylece Org. Başbuğ, bu konunun takipçisi olduğunu kamuoyunun bilgisine sunmuş oldu.

Başbuğ’un yöntemi
Genelkurmay Başkanlığı’nda 6 saat gibi uzun bir toplantı yapılmasına karşın kamuoyuna açıklama yapılması yerine Org. Başbuğ’un, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nı ziyaret etmesi, izlenen yöntem açısından önem taşıyor. Org. Başbuğ, toplantı sonrasında düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmak yerine ikili görüşmeler yoluyla devletin zirvesine sunmayı tercih etti.
Bu da sivil otoriteyle, basın yoluyla değil, doğrudan görüşmeyi daha doğru bulduğunu gösteriyor.

DİĞER YENİ YAZILAR