Prof. Dr. Acar: Tırmanış beklemiyorum

Göktürk-2 uydusunun fırlatıldığı gün ODTÜ’de çıkan olaylar dün de devletin zirvesindeydi.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, dün hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Günlerdir Türkiye’nin gündemini meşgul eden ODTÜ tartışmasının Başbakanlık Konutu’nda ve Çankaya Köşkü’ndeki yansımaları merak ediliyordu.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Acar’la, Erdoğan ve Gül’le yaptığı görüşmeden sonra konuştum. Rektör Acar, yaptığı görüşmeler sonrasında tansiyonun düştüğü izlenimini aktardıktan sonra şu bilgiyi verdi:
“Cuma günü Sayın Başbakan’ı televizyonda dinledikten sonra randevu talep etmeye karar verdim. Dün (önceki gün) akşam saatlerinde Başbakanlık randevu saatini bildirdi. Bunun üzerine Sayın Cumhurbaşkanı’ndan da randevu talep ettim ve olaylar hakkında bilgi vermek ve görüşümüzü aktarmak istedim. Sayın Başbakan’la 1 saat, Sayın Cumhurbaşkanı ile de 45 dakika kadar görüştüm. Her iki görüşme de çok olumlu geçti.”
Prof. Dr. Acar’a, Başbakan Erdoğan’ın olaylardan sonra sert eleştirilerde bulunduğunu anımsatarak, dünkü görüşmedeki yaklaşımını sordum. Acar, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Başbakan’la 1 saat süren görüşmemiz çok olumlu bir havada geçti. Sayın Başbakan, nezaketle beni dinledi. Herhangi bir negatif konuşma olmadı. Başbakan, ODTÜ’deki olayı değerlendirirken, aşırı uçların üniversitelere hâkim olmaması gerektiğini vurguladı. Ben de kendisine üniversitelerin kolluk kuvvetlerine gerek olmayacak şekilde kendi kendilerini yönetmeleri gerektiğini belirttim. Bizim açımızdan önemli olanın eğitim aksamaması olduğunu vurguladım. Eğitimi engelleyecek bu tür gelişmelerin önlenebileceğini ifade ettim. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin üniversitede tedbir alırken üniversiteye, eğitime ve öğrencilere zarar vermemesi gerektiğini dile getirdim. Bundan sonrası için de kolluk kuvvetlerinin bu tür olaylara sebebiyet vermemek için ek tedbirler almaları gerektiği üzerinde durdum. Sayın Başbakan da anlayışla karşıladı.”
‘Tansiyonun düştüğünü düşünüyorum’
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’a, Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeler sonrası için beklentilerini sorduğumda ise şu yorumu yaptı:
“Yaptığım görüşmeler sonrasında tansiyonun düştüğünü düşünüyorum. Bundan sonrası için kendi adıma bir tırmanış beklemiyorum.”

Gül’den gönderme
Konu dün sabah saatlerinde de Çankaya Köşkü’ndeydi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, üstü kapalı olarak ODTÜ’ye de gönderme yaptı.
Cumhurbaşkanı Gül, ODTÜ demedi ama üniversitelere şöyle seslendi:
“Bilim insanlarımızı ve bilim yuvalarımızı sahiplenmek, onların bütün meselelerine büyük ilgi göstermek, onların çalışma ortamlarını kolaylaştırmak yine bu alandaki başarılarımızın da temel faktörüdür. Bu açıdan bütün bilim yuvalarımızı, bilim insanlarımızı kısır tartışmaların dışında tutmalıyız. Onların da gayret sarf ederek kendilerini bu tartışmaların dışında tutmaları gerekir. Yoksa hep beraber motivasyonumuzu kaybederiz ve bir bakarsınız ki, en büyük öncelikleri geri plana atarız.”
TÜBİTAK ödüllerinin verilmesinden sonra düzenlenen resepsiyonda Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki görüşünü öğrenmek istedik. Ancak Gül, meslektaşlarımızın ısrarına karşın, ODTÜ olaylarıyla ilgili soruyu yanıtlamadı. Bu tartışmaya girmek istemedi. Gazetecilerin bu soruları karşısında “Bugün konumuz bilim” diyerek, gazetelerin de bilim ve teknoloji sayfalarının olması gerektiğini ifade etti.