Şark'ı söylüyoruz

Şark'ı söylüyoruz

       BÜYÜK davaların takipçisi Milliyet, "Haydi Güneydoğu'ya" kampanyasıyla yine büyüklüğünü gösterdi. Geçtiğimiz nisan ayına kadar Güneydoğu birçok kişi için "çok uzak" bir diyardı. Milliyet'in kampanyasından sonra gidilen, görülen, sevilen bir bölgemiz oldu.
       Milliyet, bir ilke imza atarak, günlük haber toplantılarını her hafta Güneydoğu'nun bir ilinde yaptı. Yazı işleri, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Batman, Şırnak, Mardin ve Hakkari'de toplandı.
       Bu toplantılarla bölgenin ekonomik ve sosyal sorunları Türkiye'nin gündemine taşınırken, adeta bir mucize gerçekleşti. Milliyet'in bu girişiminin hemen ardından devlet ve özel sektör Güneydoğu'ya akmaya başladı. Bakanlar, milletvekilleri, kurum yöneticileri, işadamları, sivil toplum örgütleri bölge illerini karış karış taradılar.
       Bu arada Devlet Bakanı Işın Çelebi ve Devlet Planlama Teşkilatı yöneticileri Milliyet'e Güneydoğu konusunda bir brifing verdiler. Milliyet, Güneydoğu'daki 11 ilin sanayi ve ticaret odası başkanlarını Ankara'da Sanayi Bakanı Yalım Erez'le buluşturdu.
       Bunlarla yetinmeyen Milliyet, Güneydoğu için eğitim seferberliği başlattı. Diyarbakır'da Güzel Sanatlar Lisesi yapılması için 10 milyar lira ile açtığımız kampanya büyük ilgi gördü. En anlamlı bağışı da ünlü sanatçımız Sezen Aksu yaptı. Aksu, kampanyaya 350 bin dolarlık villasını bağışladı.
       Anlamlı kampanya, sanatçılarımızın katkılarıyla zirveye ulaştı. "Haydi Güneydoğu'ya" çağrımız çerçevesinde "Şark'ı söylüyoruz" sloganıyla düzenlenen Güneydoğu Eğitim Seferberliği Konserleri büyük bir çoşku seline dönüştü. Geçtiğimiz hafta iki dev sanatçı Sezen Aksu ve Nilüfer üç gece sahneye çıktılar. Dün büyük usta Zülfü Livaneli, Şükriye Tutkun ve Sabahat Akkiraz ile birlikte Güneydoğu için söyledi. Konserler bu hafta seçkin sanatçılarla devam edecek. 25 Ağustos'ta MFÖ, Candan Erçetin, 26 Ağustos'ta Erkin Koray, Sertab Erener, Bulutsuzluk Özlemi, 27 Ağustos'ta Ajda Pekkan, Aşkın Nur Yengi, Mirkelam ve 29 Ağustos'ta Tarkan, bu büyük coşkuyu seslendirecekler.
       Okurlarımızın katılımından anlıyoruz ki, ünlü sanatçılarımızın şarkıları, yurt çapında bir koroya dönüşüyor ve dalga dalga Güneydoğu'ya akıyor.
       İnanıyoruz ki, bu kampanya ile yaptırılacak okullardan yetişen Güneydoğulu gençlerimizin kalpleri, şarkılar kadar berrak ve sevgi dolu olacak.
       Kampanyaya katılan değerlerli sanatçılarımıza ve halkımıza teşekkür ediyoruz.
       Mutlu haftalar dileğiyle...Yazara E-Posta: h.bila@milliyet.com.tr