Tansiyon

Tansiyon

       ANKARA ile Şam arasındaki diplomatik yollar tümüyle tıkandı mı?
       Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, bu soruya "hayır" yanıtını veriyor:
       - Diplomatik yollar tıkanmadı. Ben daha da gelişeceğini umut ediyorum.
       Bülent Bey, Ankara'nın sorunların diplomatik yoldan çözülmesi amacıyla uzun süreden beri Şam'a "diyalog" çağrısında bulunduğunu vurguluyor. "Ama" diyor, "bu çağrılarımıza olumlu yanıt alamadık. Her zaman diplomatik yolların kullanılmasından yana olduk, ancak, kendi güvenliğimizden ve haklarımızdan ödün vermemeye özen göstererek..."
     
Ecevit, her zamanki "nezaket" yüklü üslubuyla, Şam'a, hem "diplomatik yolların kullanılması" önerisinde bulunuyor, hem de, hakkını ve güvenliğini korumak yolunda Ankara'nın "kararlı" mesajını veriyor.
       Askeri hareketliliğin tırmandığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye sınırında tatbikat planladığı, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Başbakan yardımcılarının "kararlı" açıklamalar yaptıkları son günlerde Şam'dan nasıl mesajlar geliyor?
       Türkiye'nin tutumuna karşı Suriye'den iki mesaj geliyor. Biri Ankara'ya, diğeri dünya kamuoyuna...
       Şam, devlet televizyonundan yaptığı bir açıklamayla, "diplomatik yolların kullanılmasına hazır olduğunu" bildiriyor. Esat yönetimi bu açıklamasıyla Ankara'yı yumuşatmaya çalışırken, dünya kumoyuna da, "Türkiye bizi tehdit ediyor" mesajı veriyor.
       Ankara'nın "kararlı" tutumu, askeri değerlendirmeleri ve hareketliliği karşısında "geri adım" atan Şam'ın devreye Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i sokması, "şimdilik" tansiyonu düşürmeye katkıda bulunmuş görünüyor.
       Başbakan Yardımcısı Ecevit gibi, Milli Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı İsmet Sezgin de, Ankara - Şam arasında köprülerin atılmadığı mesajını veriyor. Sezgin, "Biz savaş istemiyoruz. Bizim istediğimiz Şam'ın aklını başına toplaması. Türkiye'yi rahatsız etmekten vazgeçmesidir. Askeri yollar, diplomatik yolların kullanılması imkansız hale geldiği zaman gündeme gelecek bir konudur" diyerek, esnek bir tutum sergiliyor.
       Ankara'dan bakıldığında tansiyonun birkaç gün önceye göre düştüğü, en azından, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in "arabuluculuk" niteliğindeki Şam -Ankara ziyaretlerinin sonucu alınıncaya kadar, gerginliğin tırmandırılmayacağı anlaşılıyor.
Yazara E-Posta: F.Bila@milliyet.com.tr