Tantan'ın önerisi

Tantan'ın önerisi


       İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın, çete mahkumlarını bir ada cezaevinde toplama düşüncesini dün "Alkatraz modeli" anımsatmasıyla duyurmuştuk.
       Tantan, bu projesinde kararlı görünüyor.
       İçişleri Bakanlığı uzmanlarının yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verirken, bütçeye yük olmadan Alkatraz örneği bir cezaevi inşa edebileceklerini vurguluyor:
       - Yakında projeyi Sayın Başbakan'a sunacak duruma geleceğiz. Eğer bir ada tespit ve tahsisi yapılırsa, biz, bütçeye ek bir yük getirmeden özel idarelerin parasıyla böyle bir cezaevi inşa edebiliriz. Bu gerçekleştiğinde çete mensubu mahkumlar bu cezaevine nakledilir ve cezaevlerinde hakimiyet kurmaları, yasa dışı yollardan zengin olmaları, önlenir.
       Tantan, cezaevlerinde bugün yaşanan sorunları değerlendirirken de şöyle diyor:
       - Cezaevleri bu tür çete mensubu mahkumlar için zengin olma ortamı olarak görünüyor. Zenginleştikçe de güçlenip, mafyalaşıyorlar.
       Tantan, cezaevlerinde asayişi sağlamak için savcıların harekete geçmesi gerektiğini de ekliyor:
       - Biz istihbaratlarımızı ilgili kurumlara bildiriyoruz. Adalet Bakanı Sayın Hikmet Sami Türk de titizlik içinde bunları sorumlulara gönderiyor. Ama savcı görevini yapmıyorsa, biz ne yapalım? Savcı, yetkili olan kişidir. Adli konularda savcı, polisin amiridir. İhtiyaç duyduğunda polisi çağırabilir veya duruma göre jandarmayı çağırabilir. Önemli olan uygulayıcılardır. Yoksa bakanlık düzeyinde yapılması gerekenler yapılıyor. Yasal ve idari önlemler alınıyor, bundan sonraki, başta cezaevi savcıları olmak üzere uygulama sorumluluğu bulunan kişilerindir.
       Tantan, Uşak Cezaevi'ndeki olayları değerlendirirken de şöyle konuştu:
       - Sadece Uşak değil bütün cezaevleriyle ilgili bir istihbarat geldiğinde biz iletiyoruz. Ama dediğim gibi sorun savcıların uygulamalarındadır. Şimdi Adalet Bakanlığı da, İçişleri Bakanlığı da soruşturma başlattı. Hem adalet, hem de mülkiye müfettişleri gönderildi. İnceleme sonuçlarını bekliyoruz.
       Cezaevleri sorunu artık köklü çözümler gerektiriyor.
       Çete mensuplarının cezaevlerine hakimiyeti, cezaevinde başkalarına günlerce işkence yapacak kadar güçlenmeleri, tabanca ve cep telefonu başta olmak üzere lav silahına kadar her türlü silaha ve maddi olanağa sahip olmaları, kamuoyu vicdanını sızlatıyor.
       Devlet, cezaevlerinde egemen olduğunu kanıtlamak zorunda...Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr