‘8 KADIN’la eğitime destek olun!

EBSOV Kadınlar Birliği, 15 Ocak Salı günü İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sahneleyeceği ‘8 Kadın’ adlı oyunun gelirini eğitime aktaracak. Komite Başkanı Benal Özbek, tüm İzmirlileri geleceğe destek olmaya çağırdı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı (EBSOV) Kadınlar Birliği Kültür Sanat Komite Başkanı Benal Özbek’le, sosyal sorumluluk projelerini ve 15 Ocak Salı günü İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde sahneleyecekleri ‘8 Kadın’ adlı tiyatro oyununu konuştuk. Sevinç Pastanesi Sohbetleri’nde bu hafta sizler için bu özel kadınlarla birlikte oldum. Çabalar görülmeli, desteklenmeli...

- Benal Hanım, bize kısaca kendinizden ve EBSOV Kadınlar Birliği’ndeki konumunuzdan bahsedebilir misiniz?

EBSOV Kadınlar Birliği; kültür, sanat ve sosyal sorumluluk projelerinden oluşan, bölgemizde alanında örnek teşkil eden organizasyon yapısıdır. Birliğimiz, her yıl yaklaşık 500 bursiyer ve EBSO okullarına maddi ve manevi kaynak yaratmak için faaliyetlerde bulunmaktadır.

Ben birlikle 5 yıl önce bir etkinlik vasıtasıyla tanıştım. Kadınlar Birliği’nde sanayici eşlerinden oluşan gönüllüler, tiyatro etkinliği düzenliyorlardı. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı sevdiğim için o gruba dahil oldum ve 3 oyunda rol aldım. 2018’de EBSOV Kadınlar Birliği Kültür Sanat Komite Başkanı seçildim, bu oluşum içinde çalışmalarımı daha aktif olarak sürdürüyorum.

- Bugüne kadar çok anlamlı projeler yaşama geçirdiniz. Neler yaptınız?

EBSOV Kadınlar Birliği’nde çalışan arkadaşlarımız ve başkanlarımız birçok projede yer aldı. Gezi, kermes, tiyatro, konser, panel ve birçok yazarlarla yapılan sohbetler, imza günleri, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Gardırop projemiz. Bu projede 500 bursiyer öğrencimize giyim yardımı yapıyoruz.

- 15 Ocak’taki tiyatro gösterinizden söz edebilir misiniz... Kimler oynuyor, yönetiyor?

Arkadaşlarımız ve hocalarımız, 1,5 yıldır aralıksız şekilde çalışıyor. Fransız oyuncu-yazar Robert Thomas’ın yazdığı bir oyun. Bu sene rolüm olmadığı halde yine oyunun içinde olmak istedim ve rejisör yardımcısı olarak arkadaşlarımla birlikte çalıştık. Oyunumuzun adı ‘8 Kadın’, yöneten Devlet Tiyatrosu’na çok isim kazandıran, değerli hocamız Doğan Yağcı. Genel sanat yönetmenimiz Cihangir Turantaş. Oyuncular ise Didem Erdem, Melike Binoğlu, Nazan Yılmaz, Arzu Öztaş, Gülsün Kabadayı, Dilek Şınlak, İncila Kabadayı ve Bengi Şen. Bu değerli 8 kadın, oyunu disiplin ve sabırla çalışarak hazırladı.

‘8 KADIN’la eğitime destek olun

8 Mart’ta da projeleri var

- Tüm oyuncular amatör ama profesyonel kadar ciddi mesai harcıyorlar. Tüm ekip adına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm oyuncular gerçekten amatör olarak bu işe başladı. Gerçek olan, bir işe başlarken çalışma isteği disiplin ve saygı. Bu üç önemli madde gerçekleştiğinde başarı kaçınılmaz oluyor. Kadınlar Birliği üyesi arkadaşlarımız, çocuklarımıza katkı sağlamak amacıyla tüm fedakârlıkla ara vermeksizin çalışmalarımıza katılıp her sene başarılı oyunlar sergileyerek salonları doldurmak için ‘sahne’ diyorlar.

- Bundan sonraki projeleriniz...

Adnan Saygun’da bir konser düzenlemek istiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ‘Fark Yaratan Kadınlar’ diye bir proje düşünüyoruz; gezi, kermes, panel ve yazarlarla yapılan sohbetler, imza günleri gibi...

‘8 KADIN’la eğitime destek olun

‘8 KADIN’la eğitime destek olun