BAY SİNEMA’DAN AFİŞLER...

Sektörün duayeni “Bay Sinema-Türker İnanoğlu”nun “Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması” kitabının lansmanı D&R Kanyon’da gerçekleşti.

Kültür, sanat ve eğlenceyi tek bir çatı altında birleştiren D&R Kanyon, bugüne kadar pek çok filmin ön gösterimini gerçekleştirmişti. Şimdi de Türk sinema tarihine ışık tutan bu kitabın lansmanına ev sahipliği yaptı.

“Başlangıcından Bugüne 1914-2018 Afişlerle Türk Sineması” kitabının D&R Kanyon’da gerçekleşen lansmanında ünlü oyuncular Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Göksel Arsoy, Müjdat Gezen, Nehir Erdoğan, Arka Sokaklar dizi oyuncuları Zafer Ergin, Özgür Ozan, Oya Akar da usta ismi bu özel günde yalnız bırakmadı.

BAY SİNEMA’DAN AFİŞLER...

"Mesleğe başladığı günden bu yana arşivci olduğunu” söyleyen Türker İnanoğlu şöyle anlattı: “Sonra böyle bir kitap yapmaya karar verince 555 afiş seçtik. Bu eser için 5 sene uğraştım, 8 kişilik ekiple çalıştık.”

***

"Hazırladığı 2 ciltlik kitabıyla sinemaya olan borcunu ödemek istediğini” belirten Türker İnanoğlu, “Benim 70 bin ciltlik saat kitaplığım var. Sinemadan aldığımı sinemaya olan borcumu ödeyerek iade etmek istiyorum. İnşallah yerini bulmuştur” dedi.

“Bay Sinema”nın daha birkaç sürprizi de yolda.

***

Yeşilçam’ın efsane isimlerinden biri olan Cüneyt Arkın’ın şu söylemi bir Türker İnanoğlu portresi. “Gelen başka meslek seçti. Başka mesleklere geçmeyen ve parasını, emeğini, hayatını bu işe veren kişi Türker İnanoğlu oldu.”

Türkan Şoray ise “Beni Türker Bey keşfetti. Türkan Şoray olduysam bunu Türker Bey’e borçluyum” dedi.

17. GECCE MEKAN ÖDÜLLERi

17 yıldır “Mekan Oscarları” diye anılan ve her defasında üstüne koyan uzun soluklu etkinliğin arkasındaki isim Kenan Erçetingöz.

Mesleğe muhabirlikten başladı, 17 yıl önce “Gecce’yi kurdu.”

“Yeme-içme-eğlence” sektöründe Türkiye’de ilk.

Ve yıllardır “referans.”

***

Bu yılki “Gecce Mekan Ödülleri” daveti büyük iddia ortaya koydu. Dünyanın ünlü seslerinden “Rayn” şarkısıyla da iz bırakan Martha Wash davetliydi. Gerek solo, gerek Serhat Hacıpaşalıoğlu ile düetleri görkemliydi.

BAY SİNEMA’DAN AFİŞLER...

Serhat, Türkiye’de fazla tanınmasa da küresel bir sanatçı.

Önemli müzik insanımız Olcayto Ahmet Tuğsuz ile birlikte “dünya için müzik yapmaya” karar vermişler.

Serhat’ın söylediği “Je m’adore” şarkısı Avrupa ve dünya listelerinde bir numarada kaldı. 100 milyondan fazla satan albüm satışı olduğunu da vurgulayayım.

Söz ve müziği Olcayto Ahmet’e ait “Total Disguise” son 50 yılın en iyi
50 şarkısı arasında yer aldı.

BAY SİNEMA’DAN AFİŞLER...

Bu şarkıyı da dinledik.

Zaten Serhat’ın sahnede söylediği çoğu şarkının bestesinde Olcayto Ahmet Tuğsuz imzası vardı. Gene o gece için Paris’ten getirilen 20 kadın ve erkek dansçı da performanslarıyla büyük beğeni aldı.


Gecce Ödülleri yeme-içme-eğlence sektörü ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Bu yıl Türkiye sınırları dışındaki mekânlara da ödül verildi. Londra’nın ünlü mekânı “Novikof”un da sahibi ödül aldı.

“Dünyada pek çok mekân ödül etkinliğine katıldım ama böylesine güzel olana tanık olmadım” dedi.

Alkışlıyoruz.

Gecce’nin ve Kenan’ın yolu açık olsun.

TİYATRO VE ŞİİR...

Şeffaf Oda’da bu hafta tiyatro ve dizi etrafında insan örgüsünü yansıtıyoruz.

Benim Adım Feuerbach oyunuyla Selçuk Yöntem ve Kızlarım İçin dizisiyle Tuvana Türkay...

Benim Adım Feuerbach oyununun prömiyerine gitmiştim. Tıklım tıklım doluydu. Ve Selçuk’un başarılı performansına ayakta alkış seli... Selçuk Yöntem 22 yıl önce oynadığı oyunu aynı heyecanla yeniden oynuyor.

***

Çocuk yaşta izlediği Yarın Cumartesi oyunu Selçuk Yöntem’in dönüm

noktası olmuş.

Konservatuvar sınavlarına girmiş, ilkinde kazanamamış. Çünkü yalnızca kız öğrenci almışlar. Ertesi yıl kazanmış fakat 4 ay sonra ayrılmak zorunda bırakılmış. Ardından da mahkeme kararıyla geri dönmüş. İyi ki de dönmüş, iyi ki de hayatlarımıza dokunmuş.

BAY SİNEMA’DAN AFİŞLER...

Selçuk Yöntem’in sesi çok özgün, markete telefon etse, çalışan derhal tanıyor. “Buyrun Selçuk Bey” diyor.

Geçen yıl çıkardığı Aşk İçin Önsöz adlı şiir albümü çok satmıştı. Şeffaf Oda’da şiir okuyor ve trans anlar yaşatıyor.

***

Tuvana Türkay da şiiri seviyor. Teyzesinin yazdığı şiiri ilk kez Şeffaf Oda’da paylaştı. Oyunculuğa çocuk yaşta başlamış.

“Haber spikeri olmak istediğini” söylediğinde annesi onu bir ajansa götürmüş. “Hevesini alsın” diye düşünmüş ama Tuvana’nınki sadece bir heves değil, tutku.

Kanal D’nin sevilen dizisi Kızlarım İçinde başarılı bir performans sergiliyor.

Tuvana piyano çalıyor, şarkı söylüyor.

Sanatın geniş yelpazesinde oyunculuk dışında, müzikle de yer alacak.