Buz dağının altı

Eklenme Tarihi25.11.2017 - 0:08-Güncellenme Tarihi25.11.2017 - 0:08
Cumhur- başkanı Recep Tayyip Erdoğan soruyor:
“DAEŞ çöktü. ABD hâlâ PYD/YPG’yi neden ağır silahlarla ve zırhlı araçlarla donatmayı sürdürüyor?

Eğer DAEŞ yoksa bunlar kime karşı kullanılacak?”
Herkesin kafasında bu soru var. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu “Başkan Trump’a da sormak istediğini” söyledi. (Telefonda görüşecekler.)
Bir “sürpriz” cevap olasılığı için duyumlar var.
Şöyle ki:
“Irak’ta konuşlanan 700 bin Haşdi Şabi paramiliterden İran yanlılarına karşı” olabilir mi?
.......................
Ortadoğu’da 12 yıl süreyle muhabirlik yapan, bölge dillerini iyi bilen, SBF’li gazeteci Çetin Çetiner TV tartışma programlarında derin enformasyonları, bilgiyle ve deneyimle harmanlayarak yaptığı yorumlarla dikkati çekiyor.
Çetiner’e göre...
Irak’taki 700 bin Haşdi Şabi Şii paramiliter 180 ayrı gruptan oluşmakta.
Bunlardan 110’u Necef-Kerbela merkezli Arap Şiiler.
70’i ise İran’ın dini merkezi “Kum”a yakınlar.
İki grubun arası gittikçe açılmakta.
İran’ın dini lideri Ali Hamaney’den sonra ikinci adam Şuaybi Irak’a geldi, Şii Arap liderleriyle görüştü.
Ancak... İkisi hariç.
Bunlardan biri Sistani’dir. (İran’ın Sistan bölgesinden olmakla beraber yıllardır Irak’tadır. Necef’te ikamet eder. Irak hatta bütün Arap Şiilerinin en büyük ayetullahıdır.)
Diğeri Muktadir El Sadr. (Babası Irak’ın Şii lideriydi. Saddam döneminde öldürüldü. Bir rivayete göre Saddam öldürttü. Diğer bir görüşe göre ise Arap milliyetçisi bir Şii lider olduğu için İran tarafından ortadan kaldırıldı. Hangi söylenti doğru olursa olsun, oğul El Sadr Arap milliyetçisi bir Şii lider.)
Ve...
Yakın zaman önce Suudi Arabistan’a gitti. Veliaht Prens Salman’la görüştü.
Bu ilişki Arap Şiilerin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte bölgede “İran Şii yayılmasına karşı cephe oluşturabileceği” yorumlarına açık.
Arkalarında ABD olamaz mı? 
.........................
Yani...
Arap ve İran Şiilerinin aralarındaki makas açılmakta.
Bunların kapışması halinde ABD’nin ağır silahlar ve zırhlı araçlarla donattığı PYD/YPG’nin, Şii Araplarla birlikte Kum merkezli İran yanlısı Şii paramiliter Haşdi Şabi’yle savaş için donatıldıkları ihtimali yükselişte.
.......................
Öte yandan...
Rakka operasyonu sonunda Apo posterleri dalgalanırken orada bulunan ABD’nin Suriye Temsilcisi McGurk’a odaklandı Türkiye.
Ama Suudi Arabistan Körfez Sorumlusu Devlet Bakanı da oradaydı.
O görüntü kaynadı gitti.
Oysa...
Bu da yorumlanmalıydı.
“Olası bir Şii Kum yanlıları ile Arap eksenli Şiiler arasındaki bir çatışmada PYD/YPG’nin kullanılması, Suudi Arabistan’ın rolüne referans olabilir.”
.........................
Sonuç...
Ortadoğu’daki yeni yapılanmanın hedefi “İsrail’i korumaya almak... Bunun için de öncelik İran’ın Şii yayılmasının önünü kesmektir.”
Bu hedef “Suudi Arabistan, Irak gibi enerji rezervlerini korumak amaçlı Suudi Arabistan, BAE varlığını sürdürmekle” de örtüşmekte.
.........................
Büyük resmi okumaya bir başka yazıda devam.
.........................
Not: Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefon konuşmasında Başkan Trump’ın “YPG’ye artık silah vermeyeceğiz” sözü elbette olumludur. Ama daha önce söz verildiği gibi “Zaten YPG’nin elinde olan silahlar da geri toplanacak mı?”