Pencere kenarına çiçek

Eklenme Tarihi05.11.2017 - 2:30-Güncellenme Tarihi04.11.2017 - 23:34

Bir kitap ve bir albüm...
İkisi de çok satıyor.
“Birini Pencere Kenarına Çiçek Koyacak Kadar Sevmek Lazım” ve “Yine de Amin.”
Bu haftaki Şeffaf Oda konuklarım Ceylan Ertem ve Kemal Hamamcıoğlu.
Ceylan Ertem kendi sanat mabedinde yaşıyor. Konserlerinde hep aynı dekoru kullanıyor.
Şeffaf Oda’yı da kendi sahne aksesuarlarıyla dekore etti. Sehpası, bardağı, özgün işlemeli kutusu, kilimi...
Ve Hakan Kavak’ın çiçekleriyle Şeffaf Oda çekime hazır. Programa Ceylan Ertem’in Yıldız Tilbe imzalı “Hiçbir Şeyimsin” şarkısıyla başlıyoruz. Albümünün adı “Yine de Amin.” Öyküsünü anlatıyor. Kapak resmi ressam Taner Ceylan’ın eseri...
Taner Ceylan malum... Yapıtları en yüksek fiyatlarla “satılan” az sayıda Türk ressamından biri...
Ne ilginçtir ki 35 yaşına gelinceye kadar tek bir resmini bile alan olmamış. Ceylan’ın sesi, yorumu müthiş. Alıp götürüyor.
....................
Konuğumuz olan Ceylan Ertem’e dönelim... Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde, Akademi İstanbul’da eğitim almış, ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Müzikoloji okumuş. Şeffaf Oda’da müzik grubuyla bir mini konser veriyor. 
....................
“Birini Pencere Kenarına Çiçek Koyacak Kadar Sevmek Lazım...”
Evet, bu çok satanlardaki kitabın yazarı Kemal Hamamcıoğlu. Diyor ki: “Öyle birine âşık ol ki her şeyi unut, dans etmeyi hatırla...”
Kemal Hamamcıoğlu şair ve yazar.
Ama en çok yazılarına ünlü isimlerin çektiği “performans videolarıyla” adını duyurdu. Kaan Urgancıoğlu, Deniz Çakır, Büşra Develi, Rıza Kocaoğlu, onun satırlarına ses ve görüntü oldu. Şeffaf Oda’da bu videoları da izleyeceksiniz.

Kemal’in sesi güzel. Demet Evgar’la birlikte söylediği ve klip çektiği “Mak Mek Mok” şarkısı da Şeffaf Oda’da...
Üç de tiyatro oyunu var. İlk oyununu askerde yazmış. Ve kimse görmesin diye buzdolabında saklamış. Kemal Hamamcıoğlu Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV mezunu. Ardından aynı okulda master yapmış. Şahika Tekand’dan oyunculuk eğitimi almış. Sinema filmi senaryosu yolda...
İkisine de alkış.Hollywood’dan MAÇKA’YA...

ŞEF Wolfgang Puck sinema dünyasının “ağız tadı”dır. Hollwood’da her gün ünlü oyuncularla film yönetmenleri, senaristleriyle dolu olan iki restoranı var.
İkisinin de adı “Spago...”
Ayrıca... Şef Wolfgang Puck 22 yıldır Oscar ödül törenleri gecelerinde 
“mutfakların efendisi...” Bir şefin neredeyse çeyrek yüzyıldır Oscar heykelciklerinin dağıtıldığı geceye “ağız tadı” vermesi önemli ve soluklu bir başarı.
...................
Şef Wolfgang bir Avusturyalı.
15 yaşından beri mutfaklarda.
Paris’ten New York’a pek çok iddialı restoran şeflerinin yanında yetişmiş.
Sonra... 
İlk Spago’yu Hollwood’da
 35 yıl önce açmış.
Şimdi... Hollywood’da bir tane daha, Londra’da, Doha’da, Bahreyn’de Spago’lar hizmet veriyor. İstanbul’daki ise Maçka St. Regis Otel terasındaki deniz, Kız Kulesi ve tarihi yarımada manzaralı terasta.
Geride kalan hafta İstanbul Spago’da üst üste özel menü geceleri düzenlendi.
Bu özel menünün adı “journey (yolculuk)...” 35 yıllık yolculuğuna bir Şef Wolfgang gönderisi. Spago İstanbul’da bu menü seçkin bağların ürünlerinden şişelenen tatlarla, makul bir fiyatla bir yol boyunca konuklara sunulacak.

GECCE OSCARLARI

GECCE Winter Guide aralık ayında raflarda. Her alanda “en’lerin” sunulduğu bir “yeme-içme-eğlenme” rehberi. 
Yıllardır bu sektörde iddialı...
Benim de içinde bulunduğum seçici kurul bu kez 2018 için de mekânları değerlendirdi.
“Gecce Mekân Oscarları” gecesi de yakında. 17 yıldır her yıl farklı konseptle düzenlenen Gecce Mekân Oscarları bu kez de yeniliklerle ve “dünyaya açılma” hedefiyle geliyor. Toplantıda ilk adım atıldı.
Gecce’nin kurucusu Kenan Erçetingöz ve eşi Gül Erçetingöz Feriye’de bir de “Abel İnşaat’ın Çengelköy Evleri” lansmanı için davet verdiler. Gecenin ilgi odağı kızları Aşk ve Mavi dizisi başrolündeki Burcu Kıratlı’ydı.