Suriye’de hararet

DÜN sabah Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir TV’de çok dikkat çekici bir “iddiayı” yansıttı.DÜN sabah Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir TV’de çok dikkat çekici bir “iddiayı” yansıttı.

Şöyle ki...

Sabahın erken saatlerinde TSK’ya ait zırhlılar sınır duvarın ötesine geçerek Tel Abyad’a girmişler.Kısa bir süre kalmışlar.Geri gelmişler.Bu arada ABD savaş jetleri de yörede uçuş yapmış. Bülent Aydemir “bu duyumunu henüz teyit ettirebilmiş olmadığının” da altını çizdi.

.................

Olay şu ya da bu şekilde gerçekleşmişse bile “Türkiye harekât başlattı, ABD savaş jetleri uçuş yaparak engelledi” diye yorumlanamaz.Zaten Bülent Aydemir de bunu belirtti.Amaç...ABD’ye “oyalama siyasetinin süremeyeceğinin, işaretini vermek ve ABD’yi güvenli bölge için adımlarını hızlandırmaya yöneltmek” olabilir.

Birkaç saat sonra da Fırat’ın doğusunda ABD ve TSK ortak devriye turları gerçekleşti.Bu arada Amerika’daki psikolojiyi yansıtan yayınlar var.

Örneğin...

Washington Post da “Türkiye’nin kararlı çizgisini algılanması gerektiğini” ortaya koyan bir makale yayımladı.“Türkiye Silahlı Kuvvetleri Fırat’ın doğusundaki kuzey Suriye’ye girerse, ABD askerleri zorunlu olarak çekilecektir...”

...................

Öte yandan...

Demokrat Parti’nin başlattığı “görevden alınma süreci” nedeniyle Başkan Trump zor durumda. Suriye dahil başka duyarlı coğrafyalarda da ABD askerlerini çekmek istiyor.Tabii...

ABD derin devletinden direnişi kırabilirse.

......................

Bir diğer gelişme, Şanlıurfa’da, ÖSO öncülüğünde, Suriyeli silahlı bütün ılımlı muhalif grupların “birleşme kararı” aldıkları yolunda duyumlar var.“

Geçici Savunma Bakanlığı’na bağlanacakları” iddiasını da ekliyorum.

Bu güçlerin “Fırat’ın doğusunda oluşacak güvenli bölgeyi korumakla görevli olacağı” da bu duyumların içinde. Böylece...TSK güvenli bölgede çok belirgin bir görüntü vermeyecek olabilir.

ÖSO ve diğer ılımlı gruplar -büyük çoğunluğuyla- yabancı değil, Suriyeli...

.....................

Rusya ise “Türkiye’nin Suriye yönetimiyle birlikte hareket etmesi” görüşünü sürdürüyor.Rejimin onayladığı bir statüyle Kuzey Suriye’ye girerse ÖSO ve bileşenlerini görevlendirirse, uluslararası hukuk çerçevesinde TSK’ya “işgalci yabancı güç” etiketi yapıştırma önlenmiş olmaz mı?

.....................

Öte yandan...

ABD askerleri şekil olarak haritadan çekilse bile himaye gölgesi hissedilecektir.Dahası...Güvenli bölgenin güneyinde bir garnizon devlet Suudi Arabistan tarafından beslenecek.İsrail’in uzaktan kumandası sürecektir.

....................

Ve böyle bir “ortaya karışık” Suriye masasında, anayasa hazırlayacak 150 kişi saptandı.PKK/PYD/SDG’nin olmadığı ama Kürtlerin temsil edildiği bu grubun içinden bir alt komisyon da anayasa taslağını hazırlayacak.

Bu gelişmelerin yaklaşan bir aşamada “durum” fotoğrafı çekilecek. O fotoğraf öncesinde, ilgili bütün taraflar mevzi kazanmak için hareketlenmekte.