Bebek’teki tek kitapevi ‘Türkü’ 40 yaşında

Nuran Sivri 1972 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’nu bitirdi. Aynı yıl Bebek’te Türkü kitapevini açtı. Kitapevinin kuruluşunun yakında 40’ıncı yılını kutlayacağız. (Kutlayacağız diyorum, ben 1974 yılından bu yana müşterisiyim.)
Beşiktaş’tan Rumeli Feneri’ne kadar, Boğaz yolu üzerindeki tek kitapevi “Türkü”dür. Bebek’te eski yıllarda Dünya Yayınevi de kitap satardı. Şimdilerde sadece gazete dergi satıyor.
Nuran Sivri Bebek’te günde ortalama 10-15 adet kitap satıldığını, haftada 3-5 adet büyük boy, pahalı kitaplara talep olduğunu söylüyor.
İyi de Türkü Kitapevi 40 yıldır nasıl yaşıyor? Nuran Sivri kitapevini yaşatmak için kitap yanında sanat eserleri, resim, antika eşya, yerel giysiler satıyor. Bu sayede, kitapevinin duvarlarındaki rafların kitapla dolu olmasını sağlayabiliyor.

Elektronik kitaba dönülüyor
Nuran Sivri her kitabı satmaz. Sattığı her kitabı okur. Müşterisine kitap önerir. Klasik kitaplara, edebi değeri olan kitaplara, sanat, tarih ve bilim kitaplarına önem verir. Yayınları izler değeri olan en yeni kitabı getirtir.
Bu yazıyı neden yazıyorum? ABD’deki ünlü kitapevleri müşterisizlikten kapandı. Milliyet’te okuduk sahibinin iflası nedeniyle, July Roberts ile Hugh Grant’ın “Nothing Hill/Aşk Engel Tanımaz” filminin dünyaya tanıttığı Londra’ya giden turistlerin ziyaretgâhı haline gelen ünlü ”The Travel Bookshoop” da kapanıyormuş.
Dünyanın her köşesinde mağazası olan Ikea firması 1979 yılından bu yana Billy diye bilinen basit bir kitap rafı satıyor. Her yıl milyonlarla satılan bu ürüne talep azalmış. Çünkü insanlar elektronik kitaba geçince kitap raflarını başka amaçla kullanmaya başlamış. İkea değişimi dikkate alarak Billy’lerin raf derinliğini artırarak, kitap yanında diğer eşyaların da yerleştirileceği şekle getiriyormuş.

Bebek halkı kitap okumuyor
Bebek halkı kitap okumuyor anladık. Ya ülkenin diğer yerlerinde durum nedir?
Doğan Kitap Yayın Direktörü Deniz Yüce Başarır, “Her yıl daha çok sayıda kitap bastıklarını” söyledi. Notos’un Yayın Yönetmeni Semih Gümüş, “Baskı sayısı az olsa da farklı konularda çok sayıda kitap yayınlandığını” anlattı. Yayıncılar Birliği yöneticileri ile konuştum. Bana verilen bilgiye göre 2010 yılında 35.775 kitap basılmış. Kitaplara yapıştırılan toplam bandrol sayısı 214 milyon adet. Basılan kitap sayısı 2000 yılında 12.500’den, bandrol sayısı 2007’de 145 milyon imiş. Demek ki, Bebek halkı Bebek Kahve’ye ve Luca’ya gitmekten, Bebek Parkı’nda sosyete fotoğrafçılarına poz vermekten kitapçıya uğramaya, kitap satın almaya ve okumaya vakit bulamıyor ise de ülkenin diğer yerlerinde kitap satın alanların, okuyanların sayısı artıyor.
Acaba elektronik kitap, klasik kitabın yerine geçer mi? Kitabı ellemeye, kâğıdının ve mürekkebinin kokusuna alışanlar elektronik kitaba çok kolay alışamıyor ama... Okumayı yazmayı akıllı tahtadan, tablet bilgisayardan öğrenenler ne yapar? Bilinemez.

Bebek’teki tek kitapevi ‘Türkü’ 40 yaşında

DİĞER YENİ YAZILAR