Manuel Terapi

2 Haziran 2018

Çağın En Popüler Tedavi Yöntemi : Manuel Terapi
Hastaya dokunmanın dahi “tedavi edici” etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Kelime anlamı “el ile yapılan tedavi” olan manuel terapi kas ve iskelet sistemi hastalıklarının, omurgadaki ve diğer uzuvlardaki ağrı, fonksiyon bozukluklarının tedavisinde bugün dünyada çok yaygın olarak uygulanmaktadır. Manipülasyon, mobilizasyon ve masaj tekniklerini içerir. Bu uygulamaların tümü fonksiyonel bozuklukların tedavisi ve ağrının azaltılması için yapılan, olumlu etkileri hemen farkedilen yöntemlerdir.


Herhangi bir cihaza gerek duymadan uygulanan manuel terapi, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem kısıtlılığının neden olduğu ağrıları azaltmak amacıyla sorunlu bölgeye elle kontrollü ve ani birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar uygulanır. Böylelikle vücuttaki yapıların hareket ettirilmesi, uyarılması ve aktif hale getirilmesi sağlanır. Amacı ise kısıtlanmış alanlarda hareketi en ileri derecede ve ağrısız olacak şekilde arttırıp fonksiyonu sağlayarak beden mekaniğini en uygun şekilde korumaktır. “Hastalık yok, hasta vardır. Bu yüzden her tedavi kişiye özeldir” ilkesine uyan “kişiye özel tedavi “ konsepti ön plandadır.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
Bel ve boyun rahatsızlıkları başta olmak üzere, kas iskelet sistemini ilgilendiren birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Omurganın kilitlenme sendromları, bel ve boyun fıtıkları, boyun düzleşmesi, Skolyoz (omurga eğriliği), kamburluk , ağrılı kas ve yumuşak doku sendromları, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, donuk omuz, el bileği, dirsek ve ayak bileğinde görülen sinir sıkışmaları, diz kireçlenmesi, menisküs ve ön- arka çapraz bağ yaralanmaları, kalça kireçlenmesi hastalıklarında manuel terapi en etkili tedavi yöntemidir. Neden Manuel Terapi?

Yazının devamı...